Mech chrobotek – jak dbać o niego w mieszkaniu? 

Napisane przez
Mech chrobotek - jak dbać

Mech chrobotek, to roślina, która zdobywa coraz większą popularność, jako element dekoracyjny w mieszkaniach. Jego urok tkwi nie tylko w delikatnej zieleni, ale także w łatwości pielęgnacji i korzystnym wpływie na środowisko. 

Jeśli chcesz wykorzystać go, jako dekoracja w pomieszczeniu, musisz koniecznie wiedzieć, jak dbać o chrobotka. Może i nie jest to wymagające zadanie, ale o kilku ważnych aspektach powinieneś pamiętać. Przecież chcesz, aby wyglądał przez wiele lat zjawiskowo, czyż nie? 

Mech chrobotek – dlaczego warto i do jakich pomieszczeń się sprawdzi?

Zanim zadamy sobie najważniejsze pytanie, czyli mech chrobotek – jak dbać o tę roślinę w mieszkaniu, przybliżę Ci bliżej ten porost, który wykorzystywany jest do dekoracji. 

Jeszcze parę lat temu nikt nie pomyślałby o umieszczaniu chrobotka w mieszkaniu. Najczęściej można było zobaczyć takie ozdoby w barach, restauracjach, firmach czy hotelach. Teraz czasy się zmieniły. Mech warto umieścić na ścianach, w postaci dużych paneli pokrytych zielonym porostem. Można także wykonać z niego ciekawe obrazy, napisy lub logo. Takie piękne dekoracje możesz zamówić na https://www.mossdecor.pl/ i cieszyć się oryginalnym wyglądem wnętrza. 

Mech chrobotek jest – naturalnym wskaźnikiem wilgotności powietrza, nie przyciąga kurzu, działa antyalergicznie, jest dźwiękochłonny. 

Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu – kuchnia, salon, sypialnia, a nawet łazienka. Chrobotek uwielbia wilgotne pomieszczenia, dlatego nawet w toalecie będzie doskonałą dekoracją. 

Martwisz się, że zielona barwa nie sprawdzi się w kolorystyce Twojego pomieszczenia? W takim razie postaw na kolorowy mech. Na rynku znajdziesz wiele odcieni, które wpasują się w styl wnętrza. Niebieski, czarny, żółty, czerwony, fioletowy – te i wiele innych kolorów czeka na Ciebie, aby urozmaicić wygląd pokoju. 

No dobrze, to już wszystko. Teraz przejdźmy do najważniejszego punktu – jak dbać o chrobotka, aby był pięknym elementem dekoracyjnym w mieszkaniu. 

Mech chrobotek – jak dbać, aby wyglądał zjawiskowo? 

  • Odpowiednie stanowisko i światło – Mech chrobotek nie wymaga zbyt wiele światła słonecznego, co czyni go idealnym do umieszczenia wewnątrz pomieszczeń. Jednak unikajmy bezpośredniego nasłonecznienia, które może sprawić, że mech zacznie schnąć. Warto wybrać miejsce o umiarkowanym oświetleniu. 
  • Podlewanie – mech chrobotek nie potrzebuje nawodnienia. Dlatego też idealnie sprawdzi się nawet u osób, które nie mają “ręki” do roślin. Dzięki wcześniejszemu procesowi stabilizacji, porost zachowuje naturalną piękność nawet przez 10 lat, nie potrzebuje wody, nawozu ani przycinania. Wiecznie młoda roślina doskonale sprawdza się w mieszkaniu. 
  • Wilgotność – już wcześniej wspomniałam, że chrobotek uwielbia wilgoć. Dlatego też powinieneś zapewnić mu odpowiednie warunki do utrzymania pięknego zielonego koloru i miękkości. Jeśli wilgotność w pomieszczeniu spada poniżej 40%, wtedy mech staje się twardy. Jest to znak, aby zainwestować np. w nawilżacz powietrza. 
  • Dotyk – wiele osób uważa, że nawet lekkie “głaskanie” rośliny sprawi, że będzie lepiej rosła. Nie w przypadku mchu. Brud i inne tłuste rzeczy mogą spowodować, że mech zostanie zanieczyszczony, zniszczony lub zacznie lekko zmieniać swoją barwę. 
  • Kurz – nie musisz odkurzacz rośliny, ani martwić się o różne zanieczyszczenia, które mogą się na niej pojawić. Chrobotek jest antystatyczny, oznacza to, że nie przyciąga kurzu. Możesz swobodnie umieścić go w pokoju, gdzie przebywają alergicy i nie martwić się o nagłe uczulenia i reakcje. Co więcej, mech chrobotek posiada zdolność do absorbowania pewnych zanieczyszczeń powietrza, co sprawia, że jest nie tylko ozdobą, ale także pozytywnym elementem dla jakości powietrza w pomieszczeniu.
  • Źródła ciepła w domu – już wiesz, że mech chrobotek uwielbia wyższą wilgotność. Dlatego nie powinno się go umieszczać blisko kaloryferów lub kominków, które emanują ciepło. Przez nie roślina może stać się sucha i stracić swój piękny wygląd. Umieszczaj takie dekoracje najbliżej 2-3m od źródła ciepła. 

Gdzie sprawdzi się mech chrobotek, jak dbać o niego i czego unikać – wszystkie te aspekty przedstawiłam Ci w tym artykule. Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci przygotować odpowiednie miejsca dla mchu, który zamówisz. Będzie to doskonała dekoracja, która sprawdzi się przez wiele lat. Praktycznie bezobsługowa roślina wprowadzi ciekawy i naturalny element ozdoby do wnętrza. 

Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *