Dzielnice Zabrza – które warto odwiedzić podczas pobytu w tym mieście? 

Napisane przez
Zabrze dzielnice, które warto odwiedzić

Zabrze, jak wiele innych miast jest podzielona na dzielnice. Każda z nich ma w sobie coś wyjątkowego. Dlatego odwiedzając to miasto, wcześniej zapoznaj się z dzielnicami, które warto uwzględnić w swoich planach. Co w nich zobaczyć, czym się charakteryzują? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! Stwórz idealną wycieczkę po Zabrzu. 

Zaborze 

Zaczynamy od Zaborza. Według mieszkańców oraz osób głosujących online jest to najlepsza dzielnica w Zabrzu. Jest to spokojnie miejsce, idealne do spacerów z całą rodziną. Mieszkańcy najbardziej cenią sobie, to, że jest tu duża ilość sklepów. Co więcej, na miejscowym targu można dostać świeże owoce, warzywa i inne produkty. 


Zaborze kiedyś było wsią, ale od 1927 stało się częścią miasta Zabrze. Ludzie tu żyją powoli i nigdzie się nie śpieszą. Na pewno jest to dobre miejsce do odpoczynku, szczególnie jeśli mieszkasz w dużym mieście. Jest to bezpieczna dzielnica, w której nie brakuje zieleni. 

Dwie dzielnice Zabrza – Centrum Południu i Centrum Północ 

Te dwie dzielnice Zabrza musisz odwiedzić, jeśli wybierasz się do tego miasta. Zobaczysz tu piękne i ciekawe budynku, które przyciągają swoją architekturą. Jest to też najlepsze miejsce, aby podczas wycieczki coś przekąsić. Na swojej drodze, zobaczysz wiele restauracji. Znajdziesz tu lokale, które serwują potrawy z różnych stron świata, np. https://balaton.zabrze.pl/ w swoim menu ma dania z kuchni węgierskiej, oraz śląskiej. Będąc w Zabrzu, warto wybierać takie restauracje, aby poznać także lokalną kuchnię. 

Po pysznym obiedzie warto zobaczyć najstarszą Wieżę Ciśnień z 1909 roku, Kościół pw. św. Ann, oraz Zabudowania zakładów Deichsla. Nie możesz pominąć najstarszego kina na Górnym Śląsku, “Roma”. Dzięki sprawnej komunikacji miejskiej możesz dostać się czerwonym tramwajem w pobliże każdego z tych zabytków, lub wybrać się na pieszą wycieczkę.

Centrum miasta kojarzy się z Rynkiem Głównym. Takiego w Zabrzu nie znajdziemy. Jednak mimo to, okolica tętni życiem i każdego roku przyjeżdża tu wielu turystów, którzy chcą przede wszystkim zobaczyć atrakcje związane z górnictwem, a także poznać jego historię.

Biskupice 

Jest to najstarsza dzielnica Zabrza. Pierwsze wzmianki o tych okolicach zanotowano już w 1155 roku. W późniejszych czasach ludzie szukający pracy osiedlili się na tych terenach ze względu na rozwój przemysłu. Przyczyniło się do budowy wielu osiedli robotniczych w tej dzielnicy. 

Przebywając w Biskupicach, możesz zobaczyć Szyb Staszica, który został wybudowany w 1904 roku i od długiego czasu jest już nieużywany. Kolejny jest Szyb Gigant, który działał aż do 2000 roku. W Biskupicach znajduje się także Pałac Borsiga – jest zbudowany na planie kwadratu i posiada wieżę zegarową z gzymsem. 

Guido 

Co jest tutaj, czego nie mają inne dzielnice? Zabrze to miasto związane z górnictwem, dlatego warto wybrać się do Kopalni Guido, która powstała w 1855 roku. Dzisiaj stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych. Zabytkowa kopalnia węgla kamiennego ma aż trzy trasy turystyczne na różnych poziomach – Podziemny Spacer Górniczy, Mroki Kopalni Guido, Podziemna Szychta. Każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa. Możesz zobaczyć na własnej skórze, z jakimi warunkami musieli zmagać się pracownicy, oraz na jakich maszynach pracowali. Na dół szybu zjeżdża się oryginalną górniczą szolą. Zwiedzanie jednej trasy trwa około 2-2,5 h. 

Mam nadzieję, że pokazałam Ci, że warto odkrywać dzielnice Zabrza. Zacznij od centrum miasta, a potem zwiedzić inne miejsca i poznaj ich historię oraz atrakcje. Wybierz się do tego miasta na weekendowy wyjazd z rodziną. 

5/5 - (1 vote)
Kategorie
Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *