Wizyty u dentysty wielu osobom nie kojarzą się najlepiej, a sklep stomatologiczny budzi nieprzyjemne skojarzenia już od strony głównej. Niestety, taka opinia zbiera swoje żniwo. Do gabinetów stomatologicznych często wybieramy się bowiem dopiero wtedy, kiedy odczuwamy wyraźny ból zęba czy szczęki. W takiej sytuacji najczęściej jest już niestety za późno na zachowawcze metody leczenia, co wiąże się z nieprzyjemnymi zabiegami. Do najbardziej charakterystycznych, a zarazem nielubianych przez pacjentów przyrządów dentystycznych należy kątnica stomatologiczna. To właśnie ona wydaje nieprzyjemne dźwięki, które w połączeniu z wiertłem stanowią dużą część niemiłych dentystycznych wspomnień. Z punktu widzenia stomatologa jest to jednak urządzenie właściwie nie do zastąpienia. Szczególnie popularne są kątnice z szybkimi obrotami, jak na przykład kątnica przyspieszająca NSK. Z tego artykułu dowiesz się, skąd wzięła się taka opinia i w jakich sytuacjach ten przyrząd najbardziej się przydaje.
Kątnica stomatologiczna na mikrosilnik – czym jest i do czego służy?
Kątnice na mikrosilnik to obowiązkowy element każdego gabinetu stomatologicznego: https://tech-dent.pl/category/sprzet-stomatologiczny-koncowki-stomatologiczne-katnice. Używa się ich do różnego rodzaju prac dentystycznych. Część kątnic jest przeznaczona do stomatologii zachowawczej oraz protetyki czy ortodoncji. W takich przypadkach pomagają na przykład w odpowiednim kształtowaniu zębów przed wykonaniem uzupełnień. Specjalnych kątnic używa się w leczeniu endodontycznym, które wzbudza u pacjentów najwięcej emocji. W tym przypadku kątnica pomaga w otwarciu zęba i dostaniu się do kanału.
Kątnica jest podłączana do uniwersalnego silnika, który stanowi jej napęd. Ważne elementy kątnicy to światłowód szklany, dysza spreju oraz nosek. W gabinetach dentystycznych najczęściej stosuje się jeden z trzech rodzajów tego narzędzia. Kątnice niebieskie są najbardziej uniwersalne, współpracują z niemal wszystkimi wiertłami. Kątnice zielone są narzędziami zwalniającymi, które są potrzebne przy leczeniu endodontycznym oraz polerowaniu wypełnień. Ważne są także kątnice czerwone, przyspieszające, którymi przyjrzymy się bliżej.
Kiedy dentysta korzysta z kątnicy z szybkimi obrotami?
Kątnice oznaczone czerwonym paskiem wyróżniają się największą siłą pracy. Mogą działać na bardzo wysokich obrotach, osiągając nawet 200 000 obrotów wiertła na minutę. To wyjątkowe możliwości, jakich nie dają słabsze kątnice zielone i niebieskie.
Tego typu urządzenie stomatologiczne jest cenione przede wszystkim dlatego, że pozwala na sprawne rozwiercenie zęba. Duża moc zapewnia płynną i szybką pracę. Prędkość obrotów wiertła w przypadku silnej kątnicy jest bowiem niemal stała. To pomaga zresztą nie tylko wtedy kiedy trzeba wwiercić się w tkankę zęba, ale także wówczas, gdy konieczne jest odpowiednie opracowanie materiału wypełnienia zęba, czyli tak zwanej plomby, lub nakładanej na niego korony: https://tech-dent.pl/category/stomatologia-cwieki-okolomiazgowe-wklady-koronowo-korzeniowe-wklady-koronowo-korzeniowe.
Wiertło osadzone w czerwonej kątnicy z szybkimi obrotami będzie także pracować znacznie bardziej precyzyjnie. To ważne szczególnie dla początkujących stomatologów, którym może nieco brakować wprawy. Cały zabieg z wykorzystaniem takiej kątnicy stomatologicznej jest też po prostu krótszy. A to większy komfort zarówno dla pacjenta, jak i dentysty. Kątnice czerwone są zatem chętnie używane przy poważniejszych zabiegach czy usuwaniu dużych ubytków, gdy stomatologa czeka długa praca. Przy wyborze odpowiedniego narzędzia ważny jest jego profil – powinien być skonstruowany tak, by maksymalnie ograniczyć ryzyko bezpośredniego kontaktu kątnicy z zębami pacjenta.