Polskie góry to niesamowite krajobrazy, świeże powietrze i dzika natura. Niestety, dla nieznających zasad bezpiecznych wędrówek mogą być bardzo niebezpieczne. Przed wyprawą koniecznie odwiedź sklep turystyczny – Kraków, Zakopane czy Nowy Targ są ich pełne, a pracownicy służą radą przy kompletowaniu ekwipunku. Co zabrać w góry, aby wycieczka była szczęśliwym wspomnieniem?
Bezpieczna wycieczka w góry – odpowiedni strój
Niezależnie od tego czy planujesz biegać w terenie czy spokojnie spacerować po popularnym szlaku, postaw na obuwie trekkingowe. Niezbędne cechy to głęboki bieżnik zapobiegający ślizganiu, elastyczna pianka i miękka wyściółka – takie obuwie to komfort i bezpieczeństwo na szlaku. Wycieczka w góry z rodziną? Dobrym wyborem będą buty Salomon dostępne także w dziecięcych rozmiarach.
Pogoda w górach bywa kapryśna – ubierz się na cebulkę, a do plecaka spakuj polarową bluzę i przeciwdeszczowe okrycie. Co pod spód? Bielizna bezszwowa lub taka, gdzie szwy są całkiem płaskie – w ten sposób unikniesz otarć. Weź ze sobą także jakieś nakrycie głowy – czapkę z daszkiem lub chustę. Taka osłona przed słońcem i wiatrem oszczędzi Ci bólu głowy. Co jeszcze przyda się w górach? Szczególnie w lecie, nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych.
Jakie jedzenie w góry? Bomby kaloryczne
Górski szlak może nas bardzo zaskoczyć – regularnie przekonują się o tym ambitni turyści. Dopasowanie trudności trasy do swoich warunków fizycznych to kluczowy element planowania wyprawy – ani najlepsze buty Salomon nie dadzą rekreacyjnemu wędrowcowi kondycji Herkulesa! Nawet jeśli planujesz niewymagającą, krótką wędrówkę, zjedz obfite, bogate w węglowodany śniadanie i weź przekąski, które szybko uzupełnią nadwątlone siły.
Do plecaka spakuj kanapki z pełnoziarnistego pieczywa – nie żałuj składników, bo wędrówka z pustym brzuchem to nic przyjemnego. Jako szybkie przekąski zapewniające energetycznego ,,kopniaka” świetnie sprawdzą się suszone owoce, szczególnie bardzo słodkie daktyle, rodzynki czy banany. Inne uniwersalne opcje ,,do kieszeni” to pestki, tabliczka czekolady i batoniki energetyczne. Na szlaku nie ma co liczyć kalorii! Nie zapomnij oczywiście o zapasie wody, a jeżeli lubisz napoje izotoniczne, przydadzą się i w górach.
Co zabrać w góry? Przezorny zawsze ubezpieczony!
Żaden odpowiedzialny wędrowiec nie wychodzi na szlak bez apteczki, latarki oraz mapy. Nawet drobnymi skaleczeniami najlepiej kompleksowo zająć się od razu, by nie ryzykować ich zainfekowania. Latarka to ważny element wyposażenia szczególnie podczas krótkich, jesiennych i zimowych dni, a niezależnie od pory roku w góry powinno się wybierać wczesnym rankiem. Czy papierowa mapa szlaków to nie przeżytek? W żadnym razie! Papier nigdy nas nie zawiedzie, w przeciwieństwie do elektroniki.
Przed wyjściem kilka razy upewnij się, że Twój telefon jest naładowany. Jeśli posiadasz powerbank, wrzuć go do plecaka. W telefonie zapisz numery alarmowe: 985 oraz +48 601 100 300. Warto także zainstalować aplikację Ratunek – do wezwania pomocy wystarczą trzy dotknięcia. Aplikacja wybiera odpowiedni dla lokalizacji numer infolinii ratunkowej i wysyła do ratowników współrzędne wzywającego.
Pamiętaj oczywiście o jednej z głównych zasad bezpiecznych wędrówek – nie wolno zbaczać ze szlaku! Staraj się też notować w pamięci mijane punkty orientacyjne.
Bezpieczna wycieczka w góry – w grupie siła!
Nie da się zaprzeczyć, że samotne wędrówki górskie to zawsze dużo większe ryzyko niż wyjście w góry z grupą. Jeżeli masz taką możliwość, w trasę zabierz przyjaciół!
Preferujesz cieszenie się naturą na osobności? Koniecznie zostaw w schronisku dokładne informację o tym gdzie się wybierasz i kiedy planujesz wrócić. O wszelkich zmianach trasy w trakcie wędrówki powiadom bliską osobę. Ponadto, ustalcie regularne znaki – na przykład wysłanie SMS-a co godzinę – jeśli przestaniesz je wysyłać niech bliska osoba do Ciebie zadzwoni i w razie przeciągającego się braku kontaktu wezwie pomoc.
Buty trekkingowe, węglowodanowe bomby kaloryczne oraz kilka akcesoriów to nie wszystko – góry trzeba koniecznie zabrać wiedzę i dobry plan. Idąc na samotną wyprawę bądź w stałym kontakcie z kimś bliskim.Czy taka przezorność to nie przesada? W żadnym razie – góry bywają zdradliwe, o czym przekonują się nawet wytrawni wędrowcy. Ratownikom i pracownikom schronisk naprawdę zależy na naszym bezpieczeństwie – nie wahaj się z nimi kontaktować. Nie jesteś pewny gdzie się znajdujesz, Twoje samopoczucie się pogorszyło, widziałeś niepokojącą sytuację? Dzwoń!