Dlaczego odzież odblaskowa może uratować Twoje życie?

Napisane przez
ubrania odblaskowe

Kurtki odblaskowe to must have dla wszystkich osób, które pracują przy drogach, na wysokościach i w innych potencjalnie niebezpiecznych warunkach. A jednak, odzież odblaskową nosi się nie tylko podczas pracy, ale także na co dzień. Jeśli lubisz biegać po zmroku, na pewno wiesz, jak przydatne mogą okazać się spodnie odblaskowe. Czy wiedziałeś, że Twoje szanse na zderzenie z samochodem, gdy idziesz, biegniesz lub jedziesz na rowerze, drastycznie wzrastają w określonych porach dnia? Statystyki mówią, że 75% wypadków z udziałem pieszych, ma miejsce o zmierzchu, o świcie lub w nocy. Dlaczego tak ważne jest zaopatrzenie się w odzież odblaskową! Kiedy kierowcy mają ograniczoną widoczność, jesteś narażony na ryzyko wypadku, a nawet śmierci. Czytaj dalej, by dowiedzieć się jak i dlaczego ubrania odblaskowe mogą uratować Twoje życie. 

Ubrania neonowe a odzież odblaskowa 

Kurtka odblaskowa – damska czy męska: https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa, może uchronić Cię od wypadku niezależnie od tego, czy jesteś rowerzystą, pieszym czy biegaczem. Prawdopodobieństwo zderzenia z pojazdem w nocy rośnie czterokrotnie w stosunku do statystyk dziennych. To nie oznacza jednak, że wypadki nie zdarzają się w ciągu dnia – zdarzają. Zwłaszcza na obszarach o słabej widoczności, np. w tunelu. Niezależnie od tego, czy zaopatrzysz się w odblaskową kamizelkę, lekką kurtkę, czy odzież odblaskową innego typu, ta inwestycja zapewni Ci dodatkową ochronę. 

Podczas gdy niektórzy piesi, biegacze i motocykliści wybierają wyłącznie ubrania w neonowych kolorach, w rzeczywistości najlepiej sprawdzają się one w połączeniu z odblaskowymi materiałami. Okazują się łatwiejsze do rozróżnienia dla oczu kierowców – i w dzień, i w nocy. Ale może Cię zaskoczyć fakt, że same neonowe kolory okazują się w nocy nieefektywne. 

Dlaczego? Ma to związek z podstawami fizyki.

Kolory fluorescencyjne pochłaniają promienie UV, dzięki czemu są jasne w świetle dziennym, ale światła uliczne i reflektory nie emitują go zbyt dużo, więc neonowe kolory nie pomogą kierowcom w zauważeniu Cię w ciemności. Ale to nie znaczy jeszcze, że powinieneś wyrzucić wszystkie swoje neonowe ubrania! Kolory fluorescencyjne dobrze sprawdzają się w ciągu dnia, a odblaski – w nocy. Zatem neonowe ubrania, wyposażone w odblaski, zapewnią Ci najwięcej korzyści. 

Dlaczego noszenie odzieży odblaskowej jest tak ważne? 

W badaniu z 2010 roku przeprowadzonym przez Journal of Australasian College of Road Safety, naukowcy odkryli, że rowerzystów noszących czarne ubrania widzi tylko 2% kierowców. Tych noszących kamizelki odblaskowe – 15% kierowców. Ale rowerzystów noszących kamizelkę odblaskową: https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-spodnie-bluzy oraz odblaski na kolanach i kostkach, zobaczy aż 90% kierowców! Ta ogromna różnica pokazuje, jak ważne jest zaopatrzenie się w odblaski. Zwłaszcza, jeśli aktywnie uprawiasz jakiś sport. 

Kiedy liczą się sekundy, wybór odzieży odblaskowej może oznaczać różnicę między draśnięciem, a poważnym wypadkiem. Połączenie fluorescencyjnej odzieży z odblaskową taśmą na ramionach i nogach daje kierowcy największą szansę na dostrzeżenie pieszych i rowerzystów zanim będzie za późno. 

Pamiętaj, że kierowca musi nie tylko Cię zobaczyć, ale także natychmiast rozpoznać, że jesteś ludzką postacią, a nie przypadkową błyszczącą plamą. Dodając odblaskową taśmę do czterech ruchomych części ciała, dajesz oczom kierowcy największą szansę na rozpoznanie Twojej sylwetki.

Dlaczego potrzebujesz odzieży odblaskowej? 

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na spacer, bieganie czy jazdę na rowerze, bezpieczeństwo powinno być zawsze najważniejsze. Łatwo założyć, że w przypadku zbliżającej się kolizji będziesz w stanie usunąć się z drogi. Tak naprawdę nie wiesz, jak szybko może jechać dany pojazd, a także przeceniasz swoją zdolność do wystarczająco szybkiego reagowania.

Dla własnego bezpieczeństwa, wybierz odzież neonową i wyposażoną w odblaskowe paski na ramionach i nogach. To może uratować Ci życie. Kierowcy jeżdżą czasami z tak dużą prędkością, że często mają tylko kilka sekund na reakcję. Im szybciej ich mózg da im znać, że patrzą na poruszającą się ludzką postać, tym szybciej mogą zareagować, aby uniknąć zderzenia.

Dobieraniu odzieży odblaskowej dla uczestników ruchu drogowego poświęciliśmy osobny artykuł. Warto się z nim zapoznać i przede wszystkim – wyposażyć w odblaski! Sprawdź: https://zyciekielc.pl/jak-dobrac-ubrania-odblaskowe-dla-uczestnikow-ruchu-drogowego/.

Rate this post
Kategorie
Moda i odzież

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *