Używanie ubrań odblaskowych może w znaczący sposób wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Szczególnie ważne jest to na drodze. W warunkach ograniczonej widzialności kierowca samochodu czy innego poruszającego się jezdnią pojazdu może dostrzec osobę pozbawioną odblasków dopiero w ostatnim momencie, gdy na skuteczne hamowanie będzie już za późno. Między innymi z tego powodu w 2014 roku w Polsce wprowadzono obowiązek noszenia odblasków w pewnych, określonych warunkach. Spodnie odblaskowe i inne elementy odzieży ostrzegawczej są jednak również obowiązkowe dla pracowników wykonujących swoje zadania w pobliżu dróg. By wybrać odpowiednie ubrania odblaskowe, należy prawidłowo ocenić ryzyko, jakie wiąże się z danym stanowiskiem. Informacje na ten temat można znaleźć w przepisach. Przyjrzeliśmy się bliżej ich najważniejszym zapisom.
Odblaski na drodze dla pieszych
Kurtki odblaskowe, kamizelki lub przynajmniej pojedyncze odblaski – od kilku lat powinien mieć je w swojej szafie każdy, komu zdarza się spacerować po zmroku. W 2014 r. w Polsce zaczęły bowiem obowiązywać przepisy zobowiązujące pieszych do zakładania odblasków. Należy stosować się do nich w przypadku poruszania się poza terenem zabudowanym po zmierzchu. Wyjątkiem są strefy zamieszkania, drogi przeznaczone specjalnie dla pieszych, a także chodniki. Tam odblaski nie są obowiązkowe, ale i tak warto je nosić.
Czynniki ryzyka w ruchu drogowym
W przypadku zwykłych pieszych nie ma dokładnych regulacji dotyczących tego, jaką powierzchnię mają zajmować odblaski i gdzie należy je umieścić. Inaczej jest w przypadku osób, które w pobliżu dróg wykonują swoją pracę. Muszą posiadać elementy garderoby przystające do jednej z trzech głównych klas odzieży odblaskowej. Klasa pierwsza zapewnia najniższy, a klasa trzecia najwyższy poziom ochrony.
Dobór tych ubrań jest warunkowany tak zwanymi czynnikami ryzyka w ruchu drogowym. Najważniejsze to prędkość, z jaką mogą poruszać się pojazdy, a także typ użytkownika drogi – bierny bądź aktywny.
Poziomy ryzyka uczestników ruchu drogowego
Kiedy uczestnicy ruchu drogowego są narażeni na wysokie ryzyko, muszą używać ubrań o wysokiej widzialności. Takie sytuacje mają miejsce w przypadku biernych użytkowników drogi, czyli pracowników wykonujących pracę na poboczu lub na samej jezdni. W zależności od dopuszczalnej prędkości pojazdów, muszą oni mieć na sobie ubrania odblaskowe kategorii trzeciej (przy prędkości ponad 60 km/h), drugiej (przy prędkości 30-60 km/h) lub pierwszej (przy prędkości, która nie przekracza 30 km/h). Odzież o wysokiej widzialności wyróżnia się tym, że zapewnia widzialność z każdej strony zarówno w dzień, jak i w nocy. Musi też okrywać tułów i być zgodna z obowiązującymi normami.
W przypadku średniego ryzyka wystarczająca będzie odzież o podwyższonej widoczności. Do takich sytuacji dochodzi w przypadku biernych użytkowników ruchu w towarzystwie pojazdów o prędkości poniżej 15 km/h oraz aktywnych, których pojazdy nie przekraczają 60 km/h. W tym przypadku także widoczność powinna być zagwarantowana w dzień i w nocy z każdej strony, ale ubrania nie muszą okrywać tułowia. Wystarczy, by można było rozpoznać sylwetkę. Stąd dostępnych jest zdecydowanie więcej wzorów takiej odzieży.
Ostatnia grupa to niskie ryzyko, przy której ubrania muszą po prostu zapewniać widoczność. W tym przypadku wymagania będzie spełniać po prostu odzież w jasnych kolorach, jeśli tylko wzbogaci się ją o lamówki lub wstawki z odblaskowych materiałów. Producenci i użytkownicy ubrań mają więc tutaj największe pole do popisu.