Najlepsze książki o zarządzaniu ludźmi – TOP 7 pozycji

Napisane przez
książki o zarządzaniu ludźmi

Jeśli prowadzisz własny biznes, pewnie wiesz, że czasami większym wyzwaniem niż pozyskanie środków finansowych jest wybór odpowiednich ludzi – do pracy i współpracy. Jeszcze trudniej z reguły jednak nimi zarządzać. Podobne wnioski wysnuwają liderzy zespołów, menedżerowie czy dyrektorzy. Między innymi dlatego tak dużą popularnością cieszą się książki o zarządzaniu ludźmi.

To uniwersalna wiedza, bo różnymi grupami ludzi rządzą bardzo podobne prawa. Dlatego szkoleniowcami dla liderów często stają się na przykład wojskowi dowódcy lub trenerzy drużyn sportowych. Ale nie tylko oni przygotowują fachowe i praktyczne publikacje. Wybraliśmy siedem pozycji, które z pewnością pomogą Ci zapanować nad zespołem i pokierować nim na dobre tory. Poznaj najlepsze książki o zarządzaniu zasobami ludzkimi.

7 “Bądź mądrzejszy!” – Brian Tracy

książki o zarządzaniu ludźmi
Książka “Bądź mądrzejszy!” czeka na Ciebie na https://www.osmpower.pl/badz-madrzejszy-brian-tracy

By efektywnie zarządzać ludźmi, warto zacząć od siebie. W książce “Bądź mądrzejszy!” Brian Tracy udowadnia tę tezę. Przede wszystkim jednak pomaga czytelnikowi wykrzesać z siebie zdecydowanie więcej niż do tej pory.

I nie chodzi tutaj wcale o propagowanie kultury pracoholizmu. Tracy pokazuje, jak lepiej wykorzystywać potencjał swojego umysłu. Wiedziałeś, że na co dzień wykorzystujesz go w zaledwie dwóch procentach?

Dzięki rado autora lepiej poznasz własny mózg i nauczysz go myśleć tak, by być bardziej efektywnym. Jednocześnie zaczniesz dostrzegać nowe drogi i rozwiązania, skracając swoją drogę do sukcesu. A do tego będziesz lepiej przygotowany na zaskakujące sytuacje, których przy pracy z zespołem ludzi nie brakuje. To pozwoli Ci lepiej nimi zarządzać.

6 “Przygotowani na wszystko” – David Allen

książka o zarządzaniu ludźmi
Książka “Przygotowani na wszystko” czeka na Ciebie na https://www.osmpower.pl/przygotowani-na-wszystko-david-allen

Trudno myśleć o efektywnym kierowaniu grupą ludzi bez dobrego zarządzania własnym czasem. Właśnie na tym skupiają się więc niektóre książki o zarządzaniu, a przygotowani na wszystko są jedną z tego typu pozycji.

Jej autor, David Allen, uchodzi za światowego specjalistę w dziedzinie efektywności. W tej publikacji dzieli się swoimi przemyśleniami na ten temat, ale przede wszystkim podaje gotowe rozwiązania, które mają pomóc w lepszym gospodarowaniu czasem.

Allen przygotował 52 metody, których celem jest maksymalizacja własnego wysiłku przy jednoczesnym dążeniu do swobody, odprężenia i opanowania. W ten sposób mamy stworzyć podwaliny pod odpowiednie zarządzanie ludźmi i przyszły sukces.

5 “Prosto z mostu. Czyżbym wyraził się zbyt subtelnie?” – Sam Zell

książki o zarządzaniu ludźmi
Książka “Prosto z mostu. Czyżbym wyraził się zbyt subtelnie?” czeka na Ciebie na https://www.osmpower.pl/prosto-z-mostu-czyzbym-wyrazil-sie-zbyt-subtelnie-sam-zell

Jeśli oczekujesz konkretnych informacji i bezpośrednich wskazówek dotyczących biznesu i liderowania grupie, książka Sama Zella jest właśnie dla Ciebie. To publikacja, która idzie nieco na przekór utartym szkoleniowym schematom. Ale chyba tak właśnie powinny powstawać wartościowe książki dla menedżerów, prawda?

Autor pomoże Ci wyrwać się z otaczających schematów. Dzięki temu dostrzeżesz okazje na sukces tam, gdzie dotąd nic ich nie zapowiadało. Taki sposób myślenia można wykorzystać również w przypadku zarządzania zespołem.

Wyróżnikiem “Prosto z mostu…” jest także język Zella, świetnie oddany w polskim tłumaczeniu. Autor jest bezpośredni i nie owija w bawełnę. Na pewno więc zrozumiesz jego porady – pytanie, czy wprowadzisz je w życie?

4 “Problem Solving jest dla ludzi. Skuteczne rozwiązywanie problemów w każdym biznesie – Krzysztof Dobrowolski”

jak zarządzać ludźmi książka

Książki o zarządzaniu firmą często pełne są inspirujących historii, niezawodnych sposobów na sukces i angażowanie pracowników do bardziej wytężonej pracy. Jeśli jednak nie podpowiadają, w jaki sposób rozwiązywać problemy, mogą okazać się zupełnie nieprzydatne.

Krzysztof Dobrowolski podchodzi więc do zarządzania i biznesu właśnie od tej niedocenianej, ale niezwykle ważnej strony. Przekonuje, że można poradzić sobie z każdym problemem dzięki systemowym rozwiązaniom. Przygotował unikatową metodę 8D.

Opiera się na prawidłowej identyfikacji problemów i pokazywaniu, jak dobierać odpowiednie działania do rozwiązania kłopotów różnej natury. Do tego autor przekonuje, że dzięki jego pomysłom problemy nie będą do nas wracać. I to bez względu na to, czy ich istotą są finanse, niska wydajność pracy maszyn czy zarządzanie ludźmi. Książka Dobrowolskiego stawia przed sobą ambitne cele. Sprawdź, czy staje na wysokości zadania.

3 “Leadershift. Przemiana przywództwa” – John C. Maxwell

książka zarządzanie zespołem

Kierowanie grupą ludzi często kojarzy się nam z liderowaniem. I całkiem słusznie – często praca zespołowa idzie zdecydowanie lepiej, gdy w grupie osób jest jedna z mocniejszym charakterem. To więc cecha, której warto szukać u wszelkich kierowników i menedżerów.

“Leadershift. Przemiana przywództwa” to książka o zarządzaniu ludźmi, która podchodzi do problemu właśnie z tej strony. Ale równocześnie nie skupia się na stereotypach związanych z przewodzeniem grupie. John C. Maxwell przekonuje bowiem, że we współczesnym świecie przywództwa musi cały czas się zmieniać.

Przemiany przywództwa opisuje na własnym przykładzie. Dzięki swoim doświadczeniom sformułował 11 metamorfoz przywódczych. Ich celem jest nie tylko zmiana postępowania, ale przede wszystkim zmiana myślenia. To na niej powinny opierać się wszelkie działania. Z tej książki o zarządzaniu ludźmi dowiesz się, jak w pełni wykorzystać potencjał – zarówno swój, jak i podwładnych.

2 “Efektywne zarządzanie rozwojem pracowników w firmie” – Małgorzata Mitoraj-Jaroszek

książki o zarządzaniu ludźmi

O sile każdego przedsiębiorstwa stanowią jego pracownicy. Dzieje się tak nawet w wielkich fabrykach, w których proces produkcji jest w pełni zautomatyzowany. Ktoś jednak musi podejmować kluczowe decyzje, ktoś dogląda produkcji, ktoś przygotowuje kontrakty na dostawę sprzętu i materiałów. Ktoś musi wiedzieć, jak prowadzić sklep internetowy czy agencję nieruchomości.

Dlatego efektywne kierowanie zespołem i ludźmi nadal jest ważne. Jeżeli oczekujesz od lektury praktycznych porad o tym, jak zarządzać ludźmi, książka Małgorzaty Mitoraj-Jaroszek jest właśnie dla Ciebie. Autorka przekonuje, że najbardziej efektywne jest takie prowadzenie zespołu, by każdy z jego członków był w stanie się rozwijać.

Jak to osiągnąć? Przede wszystkim trzeba zestawić ze sobą oczekiwania pracowników i kierownictwa. A potem tak zorganizować pracę, by jedne i drugie mogły zostać spełnione. Z tej książki o zarządzaniu ludźmi zaczerpniesz jednak zdecydowanie więcej praktycznych wskazówek.

1 “Zasady skutecznego przywództwa” – Stephen R. Covey

książki dla menedżerów

Skuteczność w biznesie i zarządzaniu ludźmi to podstawa. Stephen R. Covey doskonale o tym wie. To człowiek, który już w latach 90. był uznawany za jednego z najbardziej wpływowych ludzi Ameryki. Jego unikatowe podejście do życia i biznesu zapewniło mu sukcesy i rozgłos.

Postanowił jednak podzielić się swoimi tajemnicami, a ich efektem jest ta książka. Zarządzanie zespołem ma opierać się na skutecznym liderze, a Covey pokazuje, jak stać się kimś właśnie takim. Odkrywa rzeczy, z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy – takie jak związek między relacjami rodzinnymi i zawodowymi.

Autor radzi, by każdy lider wsłuchał się w swoje wnętrze. Na tej podstawie możemy wyciągnąć wnioski o tym, w jaki sposób powinniśmy liderować grupie bądź organizacji. Każdy lider, którego interesują książki o zarządzaniu ludźmi, powinien mieć tę publikację w swojej biblioteczce.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Instagram wydawnictwa OSMPower

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *