Urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń jeszcze do niedawna były znane niemal wyłącznie z placówek medycznych. Musiały je mieć w swoim wyposażeniu szpitale czy inne obiekty, w których wymagany był najwyższy stopień higieny i ochrony pacjentów przed kontaktem z patogenami. Dezynfekcja powietrza była czasami wymagana również w drastycznych przypadkach, kiedy trzeba było oczyścić pomieszczenie zajmowane przez osobę zmarła czy też dotkniętą zaraźliwą chorobą. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że urządzenia do oczyszczania powietrza i dezynfekcji są wymagane właściwie w każdej instytucji użyteczności publicznej. Zaliczają się do nich również te, które dotąd niewiele miały wspólnego z podobnymi zabiegami – urzędy, banki, galerie handlowe. W poszukiwaniu coraz bardziej wydajnych i skutecznych metod dezynfekcji popularność zyskuje dekontaminacja plazmowa, wykorzystująca technologię NanoStrike. Na czym jednak polega jej działanie i dlaczego jest tak efektywna?
Technologia plazmowa, czyli dekontaminacja powietrza
Oczyszczanie powietrza za pomocą technologii plazmowej najczęściej jest nazywane dekontaminacją. Pod tym pojęciem kryje się po prostu usuwanie oraz unieszkodliwianie drobnoustrojów, które unoszą się w powietrzu. Należą do nich bakterie, wirusy czy grzyby, których wchłonięcie do układu oddechowego może spowodować różnego rodzaju choroby i przypadłości.
Technologia NanoStrike eliminuje je za pomocą tak zwanej zimnej plazmy, określanej także mianem energetycznej. Czym jest ta substancja? Można powiedzieć, że wykazuje podobieństwo do plazmy, która wydziela się w trakcie burzy z piorunami. To właśnie za pomocą plazmy wszelkie mikroorganizmy znajdujące się w powietrzu zostają unieszkodliwione.
Urządzenia posługujące się technologią NanoStrike wykorzystują specjalne “uderzenia”, które adresują w stronę wirusów i bakterii. To połączone siły najmocniejszych “armat”, jakie można wysłać w bój z patogenami. Dekontaminacja plazmowa, to technologia, która zakłada bowiem atakowanie ich promieniowaniem cieplnym oraz ultrafioletowym, a do tego specjalnym polem elektromagnetycznym oraz naładowanymi cząsteczkami. W starciu z taką skomasowaną mocą drobnoustroje nie mają większych szans.
Dekontaminacja plazmowa – skuteczność
Szkodliwe patogeny unoszące się w powietrzu są więc unieszkodliwiane za pomocą technologii plazmowej. Opisany powyżej zestaw działań odbywa się z wielką szybkością i jest powtarzany mnóstwo razy nawet w ciągu jednej sekundy. W wyniku takiej dawki przeciwwirusowej amunicji groźne patogeny rozpadają się na mniejsze cząsteczki, które nie stanowią już zagrożenia dla człowieka.
Co ważne, technologia NanoStrike wykazuje się bardzo dużą skutecznością. W przypadku wielu rodzajów drobnoustrojów sięga ona 99,9 procent, co oznacza, że eliminuje je praktycznie w całości. Tak dzieje się między innymi z cząsteczkami wirusa grypy typu A, czarnej pleśni oraz niektórych bakterii z typu gronkowców. Skuteczność unieszkodliwiania ponad 99 procent została udowodniona również w przypadku szkodliwego formaldehydu, ditlenku azotu czy odpowiednika wirusa odpowiedzialnego za Covid-19. Wystarczy kilkadziesiąt minut działania urządzenia wyposażonego w opisywaną technologię, by zredukować również aż 97 procent krążących w powietrzu prątków gruźlicy.
Technologia NanoStrike, które urządzenia je wykorzystują?
Technologia wykorzystująca niskoenergetyczną plazmę jest stosowana w rozmaitych urządzeniach do dekontaminacji powietrza. Dezynfekcja i unieszkodliwianie drobnoustrojów odbywa się w ich wnętrzach. Są one bowiem wyposażone w wentylator zasysający powietrze. Następnie gazy przechodzą przez szereg filtrów, trafiając pod skrzydła plazmy i promieniowania. Potem urządzenie wypuszcza powietrze, wciągając nową partię.
Co ważne, tego typu sprzęt jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy podłączyć go do źródła prądu, by oczyszczał powietrze ze szkodliwych patogenów. Należy tylko pamiętać, by dobrać jego moc odpowiednio do wielkości pomieszczenia, które chcemy zdezynfekować.