Jak dbać o protezę zębową? Najlepsze metody

Napisane przez
proteza zębowa

Proteza zębowa to jedna z najpopularniejszych, a także najtańszych metod na niwelowanie ubytków w jamie ustnej. Aby jednak posłużyła w dobrym stanie przez wiele lat, trzeba każdego dnia prawidłowo o nią dbać. Tylko wtedy można liczyć na idealny wygląd, a także oddech w neutralnym zapachu. Jak dbać o protezy zębowe? Sprawdź kilka cennych wskazówek na ten temat!

1. Czysta proteza zębowa – myj ją po każdym posiłku

Na samym początku warto pamiętać, że o protezę należy dbać niemalże tak samo, jak o uzębienie. Zaleca się zatem dokładnie umyć ją po każdym posiłku. W tym celu najlepiej wyjąć ją z jamy ustnej i dokładnie przepłukać pod bieżącą wodą. Następnie należy wyczyścić protezę przy użyciu specjalnej szczoteczki oraz preparatu czyszczącego. Koniecznie upewnij się, że każdy element został odpowiednio wyczyszczony. 

Niestety na protezie zbiera się duża ilość bakterii, a także kamienia, dlatego jest to konieczne. Jeśli nie masz możliwości umycia jej tuż po posiłku, wykonaj tę czynność później. Nawyk regularnego dbania o protezę powinien wejść Ci w krew. Zagwarantujesz jej w ten sposób dealny wygląd, a także sobie świeży oddech.

2. Stosuj odpowiednie czyściki oraz preparaty

Jak dbać o protezę zębową? Najlepiej używając do tego specjalnych czyścików oraz preparatów, o czym zdążyliśmy już wspomnieć. Czego zatem używać? Możesz oczywiście posłużyć się klasyczną manualną szczoteczką do zębów. Aby jednak nieco ułatwić sobie to zadanie, lepiej skorzystać ze specjalnego czyścika dwustronnego. Taki produkt ma dłuższe i delikatniejsze włosie. Mycie będzie wtedy szybsze oraz skuteczniejsze.

Do tego pamiętaj, że klasyczna pasta do zębów czy szare mydło nie do końca się sprawdzają. O wiele lepiej stosować profesjonalne pasy, proszki oraz tabletki do czyszczenia protez. Dzięki temu będzie ona lśniąca oraz gładka. Nie będziesz także odczuwał efektu szorstkości.

3. Jak dbać o protezy zębowe? Nie przechowuj ich w wodzie

Protezę zębową należy oczywiście wyjmować na noc. Ogólnie przyjęło się, że najlepszym miejscem na jej przechowywanie jest szklanka z wodą. To jednak najgorsze, co możesz zrobić. Niestety takie warunki powodują namnażanie bakterii. 

O wiele lepiej zainwestować w specjalne etui. Proteza musi być bowiem przechowywana w suchym, najlepiej zamkniętym miejscu. To zagwarantuje jej wyjątkową trwałość. 

4. Pamiętaj o higienie swojej jamy ustnej

Pielęgnacja protez zębowych to jednak nie wszystko. Musisz pamiętać, by zadbać także o higienę swojej jamy ustnej – nawet jeśli nie masz w ogóle zębów. W tym celu po każdym posiłku dokładnie wypłucz ją płynem do płukania. Najlepiej sprawdzi się do tego preparat bez alkoholu w składzie. Nie będzie bowiem podrażniał dziąseł. Jeśli posiadasz jeszcze zęby, zwróć uwagę, jak poprawnie wybrać pastę.

Do tego pamiętaj, by rano i wieczorem dokładnie wyczyścić język oraz wykonać masaż dziąseł. Możesz wykorzystać do tego klasyczną szczoteczkę do zębów z nakładką do czyszczenia języka oraz pastę. 

5. Proteza zębowa – regularnie wymieniaj ją na nową

Proteza zębowa to skuteczny sposób na leczenie braków uzębienia. Nie jest to jednak rozwiązanie na stałe. Taką protezę należy co jakiś czas wymieniać. Nawet przy dokładnym i regularnym czyszczeniu będą bowiem gromadzić się na niej bakterie, osad oraz kamień. Najczęściej z jeden protezy będziesz mógł korzystać ok. 5 lat. 

Po tym czasie należy udać się do swojego protetyka po nową i dbać o nią w należyty sposób. Gdy natomiast proteza zostanie uszkodzona, od razu udaj się do specjalisty. Ten zaleci naprawę lub wymianę na nowy egzemplarz

W razie jakichkolwiek wątpliwości nie bój się poprosić o pomoc swojego protetyka czy lekarza stomatologa. 

Rate this post
Kategorie
Zdrowie i uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *