Wiertła stomatologiczne stanowią fundament w pracach z dziedziny stomatologii, ponieważ pozwalają lekarzom na precyzyjne i skuteczne wykonywanie zabiegów. Różnorodność tych instrumentów sprawia, że każde wiertło kryje w sobie potencjał do rozwiązania konkretnej potrzeby pacjenta. Bliższe poznanie ich rodzajów i zrozumienie ich najważniejszych cech charakterystycznych połączone z doświadczeniem stomatologa może pomóc w zapewnieniu kompleksowej opieki osobom odwiedzającym klinikę. Jakie rodzaje wierteł stomatologicznych powinieneś znać? Sprawdź!
Rodzaje wierteł stomatologicznych ze względu na zastosowanie
Wiertła stomatologiczne mogą różnić się między sobą wieloma elementami, m.in. materiałem, kształtem czy wielkością. Te dwie ostatnie cechy mają znaczący wpływ na to, w której dziedzinie stomatologii mogą być wykorzystane. Wiertła stomatologiczne, które znajdziesz m.in. na https://tech-dent.pl/category/stomatologia-wiertla-jota, mogą zaskoczyć swoją różnorodonością. Jednak dzięki niej z łatwością znajdziesz idealne do swojego gabinetu i najczęściej przeprowadzanych zabiegów.
Wiertła chirurgiczne
Wiertła, których nie może zabraknąć w gabinecie chirurga stomatologicznego czy implantologa, to oczywiście wiertła chirurgiczne. Z ich pomocą można przygotować miejsce pod montaż implantu, wykonać ekstrakcję zęba czy usunąć korzenie. Gwarantują precyzyjne cięcie i pozwalają na dokładną pracę, co ma ogromne znaczenie w te wspomnianych dziedzinach stomatologii.
Wiertła endodontyczne
Leczenie endodontyczne, określane także mianem leczenia kanałowego, wymaga odpowiednich narzędzi, dzięki którym możliwe będzie oczyszczenie kanałów korzeniowych. Do tego idealnie sprawdzają się różne rodzaje wierteł stomatologicznych o niewielkiej średnicy, które mieszczą się w kanałach. Pozwalają na dokładną pracę i precyzyjne usunięcie miazgi z korzenia.
Wiertła do periodontologii
Duże znaczenie w stomatologii mają także wiertła do periodontologii. Dzięki nim możliwe jest dotarcie do trudno dostępnych przestrzeni, znajdujących się poniżej linii dziąseł, i oczyszczenie ich z kamienia nazębnego i osadów. Często są wykorzystywane także do wygładzenia korzeni.
Rodzaje wierteł stomatologicznych według materiału
Znasz już najpopularniejsze rodzaje wierteł stomatologicznych wykorzystywanych w różnych dziedzinach tej ważnej branży. Pora dowiedzieć się nieco więcej o materiałach, z jakich mogą być wykonane – także od tego zależy, w jakich pracach sprawdzą się najlepiej. Poznaj wiertła diamentowe, ze spiekanego węglika i stalowe!
Wiertła diamentowe o uniwersalnym charakterze
Do najpopularniejszych wierteł stomatologicznych należą wiertła diamentowe. Odpowiada za to m.in. ich szerokie zastosowanie, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do prac z różnych dziedzin stomatologii. Diamentowa powłoka znajdująca się na tych wiertłach sprawia, że mają one wysoką wytrzymałość i świetnie sprawdzają się do przecinania twardych materiałów. Można pracować nimi jednak także z tymi wymagającymi większej uwagi i delikatności, np. szkliwem.
Wykonywanie prac wiertłami diamentowymi pozwala na przeprowadzenie precyzyjnych zabiegów i zapewnienie komfortu pacjentowi. Wiertła diamentowe mają zastosowanie m.in. w stomatologii zachowawczej, endodoncji czy periodontologii. Nie może ich zabraknąć w żadnym gabinecie dentystycznym.
Wiertła ze spiekanego węglika, czyli wysoka wytrzymałość gwarantowana
Kolejnym typem wierteł są te wykonane ze spiekanego węglika. To ceramiczny materiał, który odznacza się doskonałą wytrzymałością. Dzięki temu ten rodzaj wierteł idealnie sprawdza się podczas prac w kości czy metalu, gwarantując precyzyjne cięcie. Prace z wykorzystaniem wysokich obrotów nie są im straszne i to właśnie w taki sposób najczęściej są wykorzystywane. Nie jest z kolei polecane używanie wierteł ze spiekanego węglika to pracy ze szkliwem – nie wyrównają jego powierzchni, a mogą nawet ją uszkodzić. Dlatego do tego celu lepiej wybrać wiertła wykonane z innego materiału.
Wiertła stalowe idealne do prac wolnoobrotowych
Obowiązkowym elementem w klinice stomatologicznej są również popularne wiertła stalowe. To właśnie one idealnie sprawdzają się do prac wolnoobrotowych, dzięki temu, że nie nagrzewają się szybko. Umożliwiają zapewnienie komfortu pacjentowi w trakcie zabiegu. Niestety ten typ wierteł odznacza się mniejszą wytrzymałością niż wspomniane końcówki wykonane ze spiekanego węglika. Mimo tego są niezastąpione podczas codziennych prac w gabinecie stomatologicznym, np. podczas usuwania próchnicy.