Jak prać i przechowywać pościel?

Napisane przez
jak prać pościel w pralce

Pościel można nazwać najbardziej funkcjonalną ozdobą naszej sypialni. Poza oczywistym przeznaczeniem, cieszy oko każdego, kto wchodzi do pomieszczenia. Nieważne, czy to pościel w piękne, malowane kwiaty, czy może pościel dziecięca, na której nadrukowany Spiderman ratuje świat przed zagładą. O pościel należy też odpowiednio dbać. W naszych sypialniach gromadzą się ogromne ilości kurzu i drobnoustrojów, których regularnie trzeba się pozbywać. Jak w odpowiedni sposób prać i jak przechowywać pościel – niezależnie od tego, czy jest to pościel 200×220, czy może pościel dziecięca? Wszystkiego dowiesz się od nas!

Nowy komplet pościeli – czy należy go wyprać?

Kwestia, od której powinniśmy zacząć nasz krótki przewodnik dotyczy prania nowego kompletu pościeli. Wiele osób zastanawia się, czy warto to robić. Odpowiadamy! Otóż, tak. Zarówno pościel, jak i ręczniki i innego typu tekstylia, należy wyprać przed pierwszym użyciem – niezależnie czy zostały kupione na bazarze czy w Sieci: https://www.karo.waw.pl. To szczególnie istotne w przypadku pościeli dziecięcych. Ważne jest nie tylko jak prać pościel w pralce, ale i po co to robić Być może nie zdajemy sobie sprawy, ile tak naprawdę pozostałości substancji chemicznych znajduje się na komplecie pościeli, który właśnie przynieśliśmy ze sklepu. Pościel po pierwszym praniu będzie bezpieczna w użyciu. Nabierze również optymalnej miękkości, ponieważ pościel pakowana w przezroczyste pokrowce może być powlekana różnymi woskowymi substancjami ułatwiającymi poślizg. 

Jak prać pościel w pralce?

Czy można prac pościel w pralce? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prać pościel w pralce bębnowej – oczywiście pod warunkiem, że nie zabrania tego producent. Pościele z materiałów bardzo delikatnych, takich jak np. jedwab, powinny być prane ręcznie. Wszystkiego dowiesz się czytając metki, które producent ma obowiązek wszyć do każdego kompletu pościeli. One podpowiedzą Ci, jak powinieneś radzić sobie z danym typem pościeli. Zazwyczaj można prać je w pralce, choć warto pamiętać o kilku zasadach.

  • Pościel należy prać osobno. Nie wrzucamy jej do pralki razem z innymi ubraniami czy ręcznikami. Tylko w ten sposób pyły, które znajdują się na wszystkich materiałach, nie przejdą na siebie nawzajem. 
  • Pościel należy prać na lewej stronie. Kolejna ważna zasada. Jeśli chcemy przez długi czas cieszyć się miękkością materiału i nasyconymi kolorami nadruku, warto przed praniem przewrócić pościel na lewą stronę. 

To jak często wrzucamy pościel do prania zależy zwykle od użytkownika – zapewne rzadziej będziemy musieli wyprać pościel dorosłej kobiety, która nie je w łóżku, a pościel dla dziecka https://www.karo.waw.pl/category/dla-dzieci-spiderman kochającego śniadania pod kołdrą będzie tego wymagać częściej.

Jak prać pościel w pralce? Temperatura

Jak prać pościel z kory czy satyny? Optymalna temperatura prania jest zazwyczaj podana na metce od producenta. Jeśli jednak odcięliśmy ją dawno temu i nie pamiętamy, jak brzmiała instrukcja, warto mieć chociaż mgliste pojęcie o tym, w jakiej temperaturze prać pościel. Zazwyczaj jest to przedział 40-60 stopni Celsjusza. Weźmy pod uwagę jednak delikatność tkaniny, ponieważ każda będzie zachowywać się inaczej. Te delikatniejsze pozostawmy w niższej temperaturze. Te poliestrowe możemy zazwyczaj prać nawet w 60 stopniach Celsjusza, dzięki czemu pozbędziemy się roztoczy i drobnoustrojów. 

Jak przechowywać pościel?

Wiadomo już jak prać pościel bawełnianą, ale to nie wszystko. Jak przechowywać pościel by służyła wiernie? Pościele i wszelkiego typu poszewki warto przechowywać w szafie. Skończyły się czasy, kiedy chowało się je w bieliźniarkach, a do środka wrzucało lawendę i inne pachnące przedmioty, by pościel nie wywietrzała. Dziś wystarczy szafa, która zapewni pościeli dobrą wentylację. Możemy poukładać komplety na półkach lub zaopatrzyć się w specjalne kosze. Jest to ważne, jeśli zależy nam, by pościel pozostawała świeża i pachnąca, nawet gdy leży w szafie. 

Jak przechowywać pościel? Nie jest to konieczne, choć aby ułatwić sobie życie domowe i utrzymywanie porządku, warto przechowywać wszystkie komplety pościeli, prześcieradła i poduszki w jednym miejscu. To zdecydowanie sprawi, że proces zmiany kompletu pościeli na nowy będzie przyjemniejszy i szybszy. 

5/5 - (1 vote)
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *