Rekuperacja w domu – na czym to polega?

Napisane przez
rekuperacja do domu

Najprostsze rozwiązania często są najlepsze, ale nie zawsze. A przynajmniej niekoniecznie wtedy, gdy szukamy oszczędnych i nowoczesnych instalacji do naszego domu. W trakcie przygotowywania projektów i planowania budżetu, jaki chcemy wydać na wzniesienie i wyposażenie budynku, warto uwzględnić rozwiązania, które w przyszłości pozwolą na tańsze użytkowanie domu. Do takich opcji należą między innymi nowoczesne wentylacje – Poznań, Lublin czy mniejsza miejscowość, warto dobrze przemyśleć wybór odpowiedniego systemu. Jednym z najbardziej nowoczesnych rozwiązań jest tak zwana rekuperacja. Ten termin nic Ci nie mówi? Chcesz dowiedzieć się, na czym polega to rozwiązanie? Interesują Cię korzyści, jakie może Ci przynieść rekuperacja? Z tego artykułu zaczerpniesz wszystkich najważniejszych informacji na ten temat.

Rekuperacja Poznań, Wrocław i inne miasta. Podstawowe informacje

Rekuperacja to jeden z rodzajów wentylacji mechanicznej, który od kilkunastu lat podbija kraje zachodniej Europy, a od kilku jest coraz chętniej wykorzystywany również w Polsce. Dzięki takiemu systemowi możliwa jest efektywna wymiana powietrza w pomieszczeniach, zdecydowanie bardziej wydajna i łatwiejsza do kontrolowania niż wentylacja grawitacyjna.

Przede wszystkim jednak rekuperatory – Poznań jest jednym z miejsc, w których można je nabyć – pozwalają również na oszczędności dzięki odzyskiwaniu energii ze zużytego powietrza. Taka instalacja wspiera zatem system ogrzewania budynku, pozwalając na znaczne oszczędności przy zakupie opału. Latem może z kolei służyć również jako uzupełnienie klimatyzacji – cały proces się bowiem odwraca. Warto zaznaczyć, że rekuperatory są urządzeniami, które do działania wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej.

Na czym polega działanie rekuperacji w domu?

Najważniejszym elementem systemu rekuperacji jest rekuperator z wymiennikiem ciepła. To właśnie w tym urządzeniu dochodzi do wymiany powietrza z wnętrza domu na świeże, które dostarcza się z zewnątrz. W zależności od wymiennika ciepła, w który jest wyposażone urządzenie, przekazanie energii odbywa się w różny sposób. Zasadniczo jednak strumienie zużytego i świeżego powietrza przepływają obok siebie, w osobnych kanałach, w których następuje przekazanie energii.

Dzięki temu w zimie wpływające do wnętrza powietrze jest już wstępnie ogrzane. Co więcej, w rekuperatorach montuje się specjalne filtry, które oczyszczają nawiewane do środka gazy z drobnoustrojów czy pyłków. Następnie specjalnymi kanałami świeże powietrze jest rozprowadzane po wszystkich pomieszczeniach – tak samo dobrze wentylowana jest łazienka, kuchnia czy jadalnia. Cały proces obywa się bez otwierania okien i jakichkolwiek strat energii. Tymi samymi kanałami wywiewa się zużyte powietrze. Co ważne, łatwo kontrolować natężenie wentylacji, zwiększając lub zmniejszając moc nawiewu. Rekuperacja jest więc połączeniem oszczędności, zdrowia oraz wygody w użytkowaniu domu – pod tym względem znacznie przewyższa tradycyjną wentylację grawitacyjną.

Czy w każdym domu można zainstalować system rekuperacji?

Decydując się na rekuperację, trzeba zdawać sobie sprawę, że sam montaż systemu jest droższy niż standardowa wentylacja. Wraz z używaniem tego rozwiązania będą naliczać się niewielkie koszty związane z poborem energii – ale oszczędności ciepła będą wyraźnie nad nimi górować.

Rekuperatory można zamontować w każdym domu. Najlepiej jednak zdecydować się na to na etapie budowy domu. W przypadku remontowanych budynków instalacja takiego systemu będzie dużo trudniejsza i droższa, zajmie także więcej czasu. Co ciekawe, rekuperator można zamontować nawet w bloku, ale wówczas system jest nieco mniej wydajny. Potrzeba również pozwolenia od wspólnoty mieszkaniowej.

5/5 - (1 vote)
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *