Jadalnia w rustykalnym stylu. Co zrobić, by nadać wnętrzu taki klimat?

Napisane przez
styl rustykalny jadalnia

W ostatnich latach w Polsce zapanowała moda na surowe i minimalistyczne wnętrza. Coraz więcej salonów, kuchni czy jadalni jest pełna industrialnych sprzętów, utrzymana w zimnych kolorach, pozbawiona ciepła. Niejako w kontrze do takich trendów dobrze ma się jednak również styl rustykalny. Takie wnętrza odwołują się do tradycji dawnych wiejskich domów, sprawiając, że w całym mieszkaniu już na pierwszy rzut oka jest ciepło, przytulnie i rodzinnie. Styl rustykalny świetnie sprawdza się zwłaszcza w jadalni – rustykalne wnętrza idealnie dopełniają stoły drewniane. W końcu to tam spożywamy większość posiłków, a dla wielu osób nie ma nic ważniejszego niż obiad w ciepłej, rodzinnej atmosferze. By nadać jadalni rustykalny klimat, a przy okazji urządzić ją w dobrym guście, nie wystarczą krzesła drewniane i doniczka na parapecie. Warto zastosować się do kilku zasad tworzenia takiego wystroju. Zebraliśmy te, które warto zastosować w jadalni.

Styl rustykalny i jego wyznaczniki

Rustykalne wnętrza odwołują się do wiejskich, sielskich i łagodnych klimatów. Taką atmosferę nadają im barwy dominujące w tego typu aranżacjach. To zwykle kolory dość ciemne, ale jednocześnie ciepłe. Numerem jeden jest brąz, ale nie brak tam również delikatnej żółci czy beżów. Brak tam jednak barw bardzo wyrazistych, kontrastujących z resztą pomieszczenia, które dynamizowałyby wnętrze.

W stylu rustykalnym ważne miejsce zajmują również naturalne materiały. Wszechobecne jest naturalne drewno. Nie musi być idealnie gładkie. Jego słoje czy sęki świetnie wpiszą się w takie aranżacje. Dopełnieniem może być na przykład cegła lub kamień dekoracyjny. Dodatki również powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Jakie kształty dominują w takich wnętrzach? Liczne owale czy rzeźbienia nie będą tutaj pasować. Jako że to styl odwołujący się do tradycji, stawia na proste, przyjemne dla oka formy, które pozwolą uniknąć chaosu. Wszystkie te wskazówki warto wziąć pod uwagę przy aranżowaniu jadalni.

Zastanawiasz się jak ozdobić łazienkę? Wykorzystaj ręczniki: https://zyciekielc.pl/reczniki-jako-ozdoba-lazienki-jak-je-wyeksponowac/ – mogą być świetnym elementem aranżacji!

Stoły drewniane do jadalni w rustykalnej aranżacji

W tym pomieszczeniu istotnym elementem będą stoły drewniane. To właśnie ten mebel jest sercem jadalni, powinien więc idealnie wpisywać się w założenia stylu. Najlepiej sprawdzi się solidny stół z bukowego czy dębowego drewna, z klasycznym prostokątnym blatem. Nie musi być jednak szczególnie elegancki – subtelnym nawiązaniem do rustykalnych akcentów będą na przykład postarzane stoły. Ewentualne rysy nie będą więc problemem.

Rustykalne nuty warto podkreślić również przy wyborze krzeseł. Nie będzie tu miejsca na meble z nogami z giętej, stalowej rury. Tutaj również warto postawić na drewno, można jednak wybrać nieco jaśniejszy jego rodzaj. Rozwiązaniem dla najbardziej odważnych osób będzie ustawienie przy stole w jadalni drewnianej ławy. To pełne odwołanie do ludowości, czyli korzeni rustykalnego stylu.

Wykończenie ścian i dodatki

Spójne z meblami powinno być także wykończenie ścian w jadalni. By nie przesadzić z drewnem, można tutaj umieścić powierzchnie wyłożone wspomnianą już wyżej dekoracyjną cegłą, ewentualnie kamieniem. Pozostałe fragmenty ścian wystarczy wówczas pokryć białą farbą i rustykalny charakter jadalni mamy jak w banku.

Subtelnym uzupełnieniem całości wnętrza będą oczywiście dodatki. Na oknach mogą więc zawisnąć lniane zasłony, na ścianach pojawić się otwarte, drewniane półki. Niewielki obrus z płótna ułożony na stole również będzie podkreślać charakter wnętrza. Inne ozdoby, jak zegar z kukułką czy gliniane naczynia, powinny jak najbardziej przypominać ludowe rękodzieła.

Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *