Efektowny nadruk na koszulce. Jaką metodą najlepiej go wykonać?

Napisane przez
niebieski nadruk na koszulce

Nudzą Cię sztampowe wzory koszulek ze sklepowych półek? Możesz stworzyć własną kompozycję. Wystarczy przygotować swój projekt nadruku i nanieść go na koszulkę.

Samodzielne wykonanie takiej koszulki może być kłopotliwe, ale znakowaniem odzieży zajmują się też profesjonalne firmy. Warto udać się jednak do takiego przedsiębiorstwa z własnym pomysłem i zamysłem nadruku.

Mamy do wyboru kilka metod znakowania odzieży. Niektóre nadają się jedynie do określonego rodzaju materiału. Większość jest bardziej uniwersalna, ale różni się odwzorowaniem szczegółów, kolorów lub ceną wykonania jednej sztuki.

Która z nich najlepiej sprawdzi się w przypadku efektownego nadruku na koszulce? Sprawdziliśmy!

Nadruk cyfrowy DTG

Jeśli mowa o nadruku na koszulkach, to pełne znaczenie tego słowa w najlepszy sposób wyczerpuje znakowanie odzieży techniką cyfrową DTG. W tym przypadku przygotowuje się bowiem grafikę rastrową, którą nanosi się na materiał za pomocą specjalnej drukarki.

Druk DTG służy do wykonywania nadruków bezpośrednich. Oznacza to, że nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatkowych folii czy papieru.

Tusz drukarki wnika bezpośrednio we włókna materiału. Dzięki temu nie tworzy na nim dodatkowej, nieprzepuszczalnej warstwy.

Największą zaletą nadruków DTG jest jednak duże nasycenie kolorów. To idealna technika do nanoszenia zdjęć na koszulki. W ten sposób można wykonać nawet wielobarwne nadruki – będą wyglądać niemal niczym zdjęcia wydrukowane na papierze.

Warto dodać, że DTG to metoda znakowania dedykowana odzieży bawełnianej. Stosowana jest chętnie przez profesjonalne firmy zajmujące się nanoszeniem nadruków na koszulki i inne typy odzieży. Przykładem może być tu firma https://www.printsc.pl/

Sublimacja

Część atutów druku cyfrowego DTG ma także sublimacja. W tym przypadku już na początku trzeba jednak zaznaczyć, że można ją stosować wyłącznie na ubraniach poliestrowych. I to najlepiej białych lub jasnych – na innych kolorach możliwe będzie tylko wykonanie czarnych nadruków.

W tym przypadku znakowanie odbywa się dzięki tuszowi nałożonemu na specjalny papier. Pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury farba przenika do wnętrza poliestrowych włókien. Nadruku nie da się więc wyczuć na powierzchni koszulki.

Jest przy tym niezwykle trwały – niektórzy twierdzą nawet, że to najtrwalsza metoda znakowania. Przy tym nie wpływa negatywnie na przepuszczalność koszulki.

Pod względem graficznym sublimacja również pozwala na dużo. W ten sposób można wykonywać wielokolorowe nadruki i fullprinty. Sublimacja świetnie odwzorowuje bowiem zdjęcia.

Grafiki muszą być jednak utrzymane w kolorystyce CMYK. Sublimacja opłaca się nawet dla pojedynczej koszulki, co może być ważne dla Twojego projektu. Najbardziej opłacają się jednak wysokie nakłady.

biała koszulka z czarnym nadrukiem
Koszulka z nadrukiem to sposób na wyrażenie siebie

Folia flex

To metoda znakowania odzieży, która dla laika może przypominać znane z dzieciństwa prasowanki. Nieco podobny jest bowiem sam sposób wykonywania nadruku.

Pierwszym krokiem jest naniesienie grafiki na folię. Projekt trzeba przekazać w odbiciu lustrzanym. Potem specjalna maszyna wycina wzór, który jest wgrzewany w powierzchnię koszulki. Można tego dokonać za pomocą specjalnej prasy przemysłowej.

Nadruk wykonany z folii flex będzie więc wyczuwalny na powierzchni koszulki. Jest jednak zdecydowanie bardziej trwały niż tradycyjne prasowanki. Ubrania z takim nadrukiem można prać nawet w wodzie i temperaturze 60 stopni Celsjusza.

Koszulki z nadrukiem z folii flex będą wyróżniać się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów. Problemy mogą jednak pojawić się przy drobnych elementach. Dlatego ta metoda nadaje się przede wszystkim do prostych wzorów. Jest natomiast opłacalna przy pojedynczych projektach.

Efektowny nadruk na koszulce – o czym jeszcze pamiętać?

Wybór odpowiedniej metody znakowania odzieży nie jest jedynym wyznacznikiem jakości nadruku. Nawet najlepiej dobrana technika nie zda się na nic, jeśli zabraknie odpowiedniej jakości nośnika.

Należy więc zwrócić uwagę na jakość koszulki. Ważna jest przede wszystkim odpowiednia gramatura. Na koszulkach wykonanych z kiepskich materiałów nadruk może szybko zblaknąć, a w samym materiale mogą pojawić się dziury.

Rate this post
Kategorie
Moda i odzież

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *