Poradnik. Jak wybrać dobrą szlifierkę kątową?

Napisane przez
jaka szlifierka kątowa do domu

Domowe warsztaty to prawdziwe zagłębie różnego rodzaju narzędzi, maszyn, końcówek, kawałków metalu, drewna i innych akcesoriów. Wielu majsterkowiczów odkłada różne kawałki czy wkręty do pudełek i szufladek, uważając, że przecież jeszcze kiedyś mogą się przydać – stara wiertarka, szlifierka polerka, gwoździe… O ile w tym przypadku trudno porównywać jeden warsztat do drugiego, o tyle pod kątem doboru narzędzi można znaleźć u majsterkowiczów kilka cech wspólnych. A także niemal obowiązkowych przedmiotów, które powinni mieć zawsze w zasięgu ręki. Z pewnością należy do nich szlifierka kątowa. To uniwersalne i przydatne urządzenie, które wbrew swojej nazwie najczęściej przydaje się nie do szlifowania, ale do cięcia. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego sprzętu? Podpowiadamy jaka szlifierka kątowa będzie na miarę Twoich potrzeb!

Dlaczego warto mieć w warsztacie szlifierkę?

Jaka szlifierka kątowa? Rozpoczniemy od fragmentu dedykowanego wątpiącym czy w ogóle jakakolwiek. Pewnie są bowiem w Polsce miłośnicy majsterkowania, którzy mimo wszystko obywają się bez szlifierki kątowej i twierdzą, że to narzędzie im się nie przyda. Kilka argumentów może ich jednak przekonać do zmiany zdania. Wtedy warto, by zajrzeli do sklepu Powermat, bo asortyment robi wrażenie: https://sklep.powermat.pl/category/pl/elektronarzedzia-narzedzia-wielofunkcyjne.

Podstawowym zadaniem szlifierki jest teoretycznie zgrubne szlifowanie materiałów. W tym celu używana jest jednak stosunkowo rzadko. Jej błyskawicznie obracająca się tarcza to natomiast świetne ostrze do przecinania różnorakich elementów, zwłaszcza wykonanych z metalu. Bardzo dobrze poradzi sobie jednak również z elementami wykonanymi z ceramiki lub betonu.

Szlifierki można wykorzystywać także do tępienia różnego rodzaju ostrych powierzchni. Oprócz tego są idealnym narzędziem do odcinania wystających wkrętów, gwoździ, łbów śrub i wyrównywania powierzchni. W żadnym warsztacie z pewnością nie będą stać bezczynnie. Jaka szlifierka kątowa do domu? Czytaj dalej!

Jaka szlifierka kątowa – sposób zasilania szlifierki

Szlifierki akumulatorowe mogą być zasilane na dwa sposoby. Tańszym rozwiązaniem są szlifierki zasilane z gniazda sieciowego. Takie urządzenia pracują stacjonarnie, ich używanie poza warsztatem jest kłopotliwe i wymaga wykorzystania przedłużacza. Niemniej dla tych, którzy raczej nie spacerują daleko ze szlifierką kątową, będzie to rozwiązanie wygodne – zapewnia bowiem stały pobór mocy. Jaka szlifierka kątowa akumulatorowa? Stawiaj przede wszystkim na jakość od sprawdzonych producentów.

Jaka szlifierka kątowa bez przedłużacza? Zdecydowanie bardziej mobilnym rozwiązaniem jest z kolei szlifierka akumulatorowa. Jest też zdecydowanie bardziej poręczna, nie trzeba obawiać się przecięcia kabla. Problemem w tym przypadku może być jednak ciężar baterii oraz mniejsza moc takiego urządzenia.

Jaka szlifierka kątowa? Moc szlifierki

Jaka szlifierka kątowa akumulatorowa? Weź pod uwagę moc. Sama moc szlifierek kątowych jest wyrażana w watach. W tym przypadku również możemy podzielić urządzenia na dwie grupy. Do pierwszej należą niewielkie szlifierki, które można bez problemu obsługiwać tylko jedną ręką. Ich moc wynosi najczęściej nie więcej niż 1000 W. Tego typu sprzęt poradzi sobie jednak z większością prac, które zwykle wykonuje się w warsztacie. Druga grupa to mocniejsze urządzenia, o mocy znacznie przekraczającej tysiąc watów. Poradzą sobie z przecinaniem grubszych elementów, ale trzeba je obsługiwać dwoma rękami.

Tarcze do szlifierki

Z mocą i wielkością szlifierki kątowej wiąże się jeszcze szerokość tarcz, z jakimi może współpracować. Małe, jednoręczne, to najczęściej sprzęt przystosowany do tarcz o średnicy 115 lub 125 mm. To odpowiedź na pytanie jaka szlifierka kątowa do domu trafiają najczęściej do naszych warsztatów. Niektórzy twierdzą wręcz, że urządzenia z szerszymi tarczami powinny być używane wyłącznie przez profesjonalistów. Przy wyborze tarczy do konkretnego zadania zwróćmy też uwagę na jej grubość. Te do cięcia do 1 do 3 mm, te do szlifowania bywają zazwyczaj nieco grubsze.

Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *