Domowe warsztaty to prawdziwe zagłębie różnego rodzaju narzędzi, maszyn, końcówek, kawałków metalu, drewna i innych akcesoriów. Wielu majsterkowiczów odkłada różne kawałki czy wkręty do pudełek i szufladek, uważając, że przecież jeszcze kiedyś mogą się przydać – stara wiertarka, szlifierka polerka, gwoździe… O ile w tym przypadku trudno porównywać jeden warsztat do drugiego, o tyle pod kątem doboru narzędzi można znaleźć u majsterkowiczów kilka cech wspólnych. A także niemal obowiązkowych przedmiotów, które powinni mieć zawsze w zasięgu ręki. Z pewnością należy do nich szlifierka kątowa.
To uniwersalne i przydatne urządzenie, które wbrew swojej nazwie najczęściej przydaje się nie do szlifowania, ale do cięcia. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego sprzętu? Podpowiadamy, jaka szlifierka kątowa stanie się sprzętem na miarę Twoich potrzeb!
Dlaczego warto mieć w warsztacie szlifierkę?
Jaka szlifierka kątowa? Rozpoczniemy od fragmentu dedykowanego wątpiącym, czy w ogóle jakakolwiek szlifierka jest mu potrzebna. Pewnie są bowiem w Polsce miłośnicy majsterkowania, którzy mimo wszystko obywają się bez szlifierki kątowej i twierdzą, że to narzędzie im się nie przyda. Kilka argumentów może ich jednak przekonać do zmiany zdania. Wtedy warto, by zajrzeli do sklepu Powermat, bo asortyment robi wrażenie.
Podstawowym zadaniem szlifierki jest teoretycznie zgrubne szlifowanie materiałów. W tym celu używana jest jednak stosunkowo rzadko. Jej błyskawicznie obracająca się tarcza dużo częściej służy natomiast jako świetne ostrze do przecinania różnorakich elementów, zwłaszcza wykonanych z metalu. Bardzo dobrze poradzi sobie jednak również z elementami wykonanymi z ceramiki lub betonu. Szlifierką kątową można ciąć również przedmioty zrobioone z kamienia.
Szlifierki kątowe można wykorzystywać także do tępienia różnego rodzaju ostrych powierzchni. Oprócz tego są idealnym narzędziem do odcinania wystających wkrętów, gwoździ, łbów śrub i wyrównywania powierzchni. Szlifierka kątowa znakomicie nadaje się również do polerowania. Takie urządzenia w żadnym warsztacie z pewnością nie będą stać bezczynnie. Jaka szlifierka kątowa do domu? Czytaj dalej!
Jaka szlifierka kątowa – sposób zasilania szlifierki
Szlifierki akumulatorowe mogą być zasilane na dwa sposoby. Tańszym rozwiązaniem są szlifierki zasilane z gniazda sieciowego. Takie urządzenia pracują stacjonarnie, ich używanie poza warsztatem jest kłopotliwe i wymaga wykorzystania przedłużacza. Niemniej dla tych, którzy raczej nie spacerują daleko ze szlifierką kątową, będzie to rozwiązanie wygodne – zapewnia bowiem stały pobór mocy. Nie musisz się martwić stanem naładowania baterii. Do tego elektryczne szlifierki charakteryzują się dużo większą mocą.
Jaka szlifierka kątowa akumulatorowa? Stawiaj przede wszystkim na jakość od sprawdzonych producentów. Jaka szlifierka kątowa bez przedłużacza? Zdecydowanie bardziej mobilnym rozwiązaniem jest szlifierka akumulatorowa. To również urządzenie zdecydowanie bardziej poręczne, nie trzeba obawiać się przecięcia kabla. Problemem w tym przypadku może być jednak ciężar baterii oraz mniejsza moc takiego sprzętu w porównaniu do elektrycznej konkurentki.
Jaka szlifierka kątowa? Moc szlifierki
Jaka szlifierka kątowa akumulatorowa? Weź pod uwagę moc. Sama moc szlifierek kątowych jest wyrażana w watach. W tym przypadku również możemy podzielić urządzenia na dwie grupy. Do pierwszej należą niewielkie szlifierki, które można bez problemu obsługiwać tylko jedną ręką. Ich moc wynosi najczęściej nie więcej niż 1000 W. Tego typu sprzęt poradzi sobie jednak z większością prac, które zwykle wykonuje się w warsztacie.
Druga grupa to mocniejsze urządzenia, o mocy znacznie przekraczającej tysiąc watów. Poradzą sobie z przecinaniem grubszych elementów, ale trzeba je obsługiwać dwoma rękami. Moc szlifierki kątowej dobierz pod kątem prac, które zamierzasz ją wykonywać. Jeśli ma Ci służyć głównie do niewielkich robót czy polerowania, wystarczy moc w granicach 500-1000 W. Jeżeli jednak chcesz nią często przecinać metalowe elementy, szukaj urządzeń o mocy 1500-2500 W. Mocniejszy sprzęt to już raczej szlifierki dla profesjonalistów, a nie używania w warsztacie majsterkowicza.
Tarcze do szlifierki
Z mocą i wielkością szlifierki kątowej wiąże się jeszcze szerokość tarcz, z jakimi może współpracować. Małe, jednoręczne, to najczęściej sprzęt przystosowany do tarcz o średnicy 115 lub 125 mm. To odpowiedź na pytanie, jaka szlifierka kątowa do domu trafia najczęściej do naszych warsztatów.
Niektórzy twierdzą wręcz, że urządzenia z szerszymi tarczami powinny być używane wyłącznie przez profesjonalistów. Doświadczonemu majsterkowiczowi z pewnością przyda się jednak również większa szlifierka, z tarczą do 230 mm.
Przy wyborze tarczy do konkretnego zadania zwróćmy też uwagę na jej grubość. Te do cięcia do 1 do 3 mm, te do szlifowania bywają zazwyczaj nieco grubsze. Tarczę szlifierki kątowej należy też dobrać do obrabianego materiału. Akcesoria przeznaczone do cięcia metalu są wykonane ze wzmocnionego materiału ściernego. Do betonu czy kamienia lepiej nadają się tarcze diamentowe, które są zdecydowanie bardziej wytrzymałe.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie szlifierki kątowej?
Przy zakupie szlifierki kątowej warto zwrócić uwagę na prędkość obrotową urządzenia. Im jest większa, tym szybciej sprzęt będzie przecinać materiał. W większości szlifierek kątowych o tarczach 115-125 mm ten parametr to 10-11 tysięcy obrotów na minutę. Większe wartości nie są dozwolone ze względów bezpieczeństwa.
W szlifierkach z większymi tarczami liczba obrotów na minutę może być mniejsza nawet o połowę. Najlepsze szlifierki kątowe posiadają zresztą regulację prędkości obrotów. Szybsze to większe tempo pracy, ale wolniejsze umożliwia większą kontrolę nad głębokością cięcia.
Jak prawidłowo trzymać szlifierkę kątową?
Sposób uchwytu szlifierki kątowej zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Przy szlifowaniu szlifierkę należy trzymać jedną ręką za rękojeść boczną, a drugą za korpus. Tarczę trzeba wówczas prowadzić pod niewielkim kątem i lekko dociskać.
W czasie cięcia należy trzymać szlifierkę kątową oburącz. Tarcza musi być ułożona prostopadle do przecinanego materiału. Trzeba jednak pamiętać, by nie zagłębiała się zbyt mocno w przecinany element – wtedy ryzykuje się bowiem jej zakleszczenie.
Kiedy wycinasz szlifierką otwory, także trzymaj szlifierkę kątową dwoma rękami. Pracuj pod niewielkim kątem, wykonując koliste ruchy. Przy każdym rodzaju pracy trzeba pamiętać, by zawsze znajdować się od strony osłony szlifierki, nigdy zaś od strony tarczy.