Odzież ostrzegawcza – jakie funkcjonalności powinna posiadać?

Napisane przez
odzież ostrzegawcza

Ubrania odblaskowe są podstawowym wyposażeniem wielu pracowników. Obowiązek jej noszenia regulują przepisy BHP, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracy. Jest to element garderoby, który towarzyszy pracownikom podczas codziennej pracy. Z tego względu musi spełniać ona również inne funkcje – zapewniać komfort, bezpieczeństwo i wygodę na co dzień. Sprawdźmy, jakie elementy stosuje się w odzieży ostrzegawczej.

Ochrona przed zimnem, czyli męskie spodnie, bluzy i kurtki odblaskowe 

Odzież ostrzegawcza zewnętrzna musi być dostosowana do zmieniających się warunków pogodowych. Podczas, gdy w okresie zimowym zakłada się kurtki, wiosną i jesienią można postawić na wygodne bluzy. Ułatwią one komfort poruszania się oraz zapewnią dostateczne ciepło. Bluzy przeznaczone dla stanowisk, gdzie niezbędna jest dostateczna widoczność pracownika, powinny zawierać wysoką gramaturę ok. 300 g/m2. Często wykonuje się je z mieszanki bawełny i poliestru, a także modakrylu, który dodatkowo jest tkaniną trudnopalną. Dodatkowe ciepło może zapewnić wysoki kołnierz, dłuższe rękawki czy szczotkowane wnętrze. Kurtka ostrzegawcza ocieplana powinna zawierać oddychającą, ale wodoodporną membranę. Dobrze również, jak zawiera ciepły mikropolar. Podczas zakupów warto zwrócić również uwagę na to, czy kurtka jest nie tylko wodoodporna, ale i również wiatroszczelna. Dla profesji wymagającej dodatkowej ochrony znajdziemy również odzież trudnopalną, chroniącą przed łukiem elektrycznym czy antyprzecięciową. 

Wyposażając pracowników w specjalną odzież warto pomyśleć o ubraniach reklamowych. W innym artykule pisaliśmy o związanej z tą dziedziną marką Gildan: https://zyciekielc.pl/gildan/.

Na jakie elementy jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze odzieży ostrzegawczej? 

Podstawą funkcjonalności często są elementy, na które nie zwraca się uwagi na pierwszy rzut oka. Warto jednak o nich wiedzieć, by przygotować sobie listę, która pomoże w ich identyfikacji przy zakupie. Wśród tych małych szczegółów na uwagę zasługuje woodoodporny zamek. Mało osób zdaje sobie sprawę o jego istnieniu, jednak dla pracowników, którzy niejednokrotnie pracują w deszczu, ma on szczególne znaczenie. Kolejnym elementem są kieszenie. W trakcie pracy, pracownicy muszą przenosić ze sobą identyfikatory, notesy czy potrzebne narzędzia, które są na tyle małe, że mogą się zgubić. Kamizelka ostrzegawcza z kieszeniami, którą niejednokrotnie zakłada się na tradycyjne kurtki czy bluzy może okazać się rozwiązaniem tego problemu. Kamizelki posiadają kieszenie, zwykle zapina się je na rzepy bądź zamki elastyczne, dodatkowe miejsce na długopis, często także przeźroczyste miejsce na plakietkę. Podobne elementy możemy znaleźć przy spodniach odblaskowych. Poza prostymi modelami z dwoma kieszeniami, dostępne są spodnie odblaskowe z kieszonkami tylnymi, bocznymi, na telefon, z zawieszkami, a także z miejscem do włożenia nakolanników. 

Odzież ostrzegawcza damska – czy jest taka sama jak dla panów?

Panie również wykonują zawody, gdzie wymagana jest ich dodatkowa widoczność. Pracują w służbie medycznej, laboratoriach czy w fabrykach. Wydawałoby się, że ubrania przeznaczone dla pań niczym się nie różnią od modeli męskich. Jest jednak kilka elementów, na które koniecznie należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim, znaczenie będzie mieć krój ubrań. Panie wolą, gdy odzież jest nieco bardziej skrojona, a ciuchy dopasowane. W przypadku ubrań ostrzegawczych, kurtki i podkoszulki damskie są specjalnie wyprofilowane. Spodnie natomiast posiadają elastyczny pas, który umożliwia dopasowanie spodni do każdej sylwetki oraz zwężane nogawki, które zapewnią wygodę i komfort. Zbyt szerokie zarówno kurtki, jak i spodnie mogłyby utrudnić wykonywaną pracę.

O tym jak ważną rolę pełni odzież odblaskowa pisaliśmy w osobnym artykule. Poznaj temat bliżej: https://zyciekielc.pl/dlaczego-odziez-odblaskowa-moze-uratowac-twoje-zycie/.

Rate this post
Kategorie
Moda i odzież

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *