Większość osób stawiających swoje kroki w branży fryzjerskiej marzy o otworzeniu własnego salonu. To ważny moment, który musi jednak być poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami – tak aby był funkcjonalną przestrzenią, która będzie w pełni zgodna z aktualnymi wymogami prawnymi. Sprawdź więc, jak otworzyć salon fryzjerski. O tych krokach nie możesz zapomnieć!
Jak otworzyć salon fryzjerski?
Wiesz już, jaka myjnia fryzjerska stanie w Twoim salonie, ale nie zadbałeś o formalności? Na aranżację wnętrza jeszcze przyjdzie pora – przeczytasz o niej więcej pod koniec tekstu. Zacznijmy jednak od kwestii formalnych i organizacyjnych.
Plan działania i analiza
Start każdego biznesu musi być poprzedzony wieloma przygotowaniami. Ważny jest przede wszystkim research, który pozwoli Ci zbadać konkurencję – nie tylko w Twoim mieście, ale także w okolicy, w której chcesz otworzyć swój salon.
Pamiętaj, że Twoim zadaniem będzie się wyróżnić. Kolejny podobny salon fryzjerski nie będzie dla klientów zachęcający. Przemyśl, dlaczego powinni zapisać się właśnie do Ciebie. Szczegółowa analiza konkurencji to podstawa – możesz zainspirować się dobrymi praktykami (bez kopiowania!) i uniknąć popełnianych przez nią błędów. Jeśli w okolicy, która Cię interesuje, jest już salon fryzjerski, a Twoja oferta odpowiednio się wyróżni, nie musisz skreślać takiej przestrzeni. W sytuacji gdy jednak miejsc z tej branży jest więcej, „wybicie się” będzie trudniejsze i może wiązać się z większym ryzykiem.
To, jak otworzyć salon fryzjerski, powinno być ściśle powiązane z biznesplanem. Odpowiednia strategia pozwoli Ci na spójne działania, bez konieczności nagłej i niedokładnej analizy w sytuacji kryzysowej. Określisz także swoje oczekiwania i możliwości finansowe. Będziesz widział, czy biznes idzie zgodnie z założeniami, czy konieczne są jakieś zmiany. Nawet jeśli myślisz o tych rzeczach od jakiegoś czasu, spisz je. W ten sposób zawsze będziesz mógł do nich wrócić.
Formalności i kwestie organizacyjne
Otwierając salon fryzjerski, musisz podjąć szereg kroków, dzięki którym Twoja działalność będzie zgodna z prawem i bezpieczna dla klientów. Obejmują one m.in. zakup kasy fiskalnej, założenie działalności, zgłoszenie salonu do Sanepidu czy wykupienie licencji na muzykę. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Działalność gospodarcza i kasa fiskalna
Świadczenie usług fryzjerskich i posiadanie własnego salonu najczęściej odbywa się w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. W celu jej założenia złóż wniosek CEIDG-1 o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Taki typ biznesu pozwala na zatrudnianie pracowników. Ważnym zadaniem po otwarciu działalności jest na złożenie wniosku ZUA do ZUS – dotyczy on opłacania składek społecznych i składki zdrowotnej
Alternatywą dla jednoosobowej działalności gospodarczej jest działalność nierejestrowana. Co ważne, posiada ona jednak limity przychodów – często jest wykorzystywana podczas przyjmowania klientów w domu (bez otwierania salonu) lub świadczenia usług mobilnych.
Często może być ona wstępem przed założeniem klasycznej działalności i otwarciem salonu – pozwala zdobyć pierwsze klientki i nie zaczynać od zera. Ta sytuacja dotyczy jednak przede wszystkim osób stawiających swoje pierwsze kroki w tej branży.
Bez względu na rodzaj działalności przy wykonywaniu usług fryzjerskich należy posiadać kasę fiskalną. Jeśli otworzysz działalność gospodarczą, możesz skorzystać ze zniżki wynoszącej 90% kwoty netto za zakup kasy (to maksymalnie 700 zł).
Zgłoszenie salonu do Sanepidu
Kolejną ważną kwestią formalną jest zgłoszenie salonu do Sanepidu w ciągu 14 dni od rozpoczęcia działalności. Weryfikowane będą kwestie związane z zasadami BHP, wymogami sanitarnymi oraz obowiązującym prawem budowlanym.
Salon fryzjerski musi posiadać jedno wspólne wejście dla wszystkich osób. To ważne, aby znajdował się w odrębnym budynku lub lokalu, ale może także stanowić jego część. W takiej sytuacji musi być ona odpowiednio wydzielona. Pamiętaj także o konieczności podziału salonu kosmetycznego na strefy. Nie może zabraknąć w nim także pomieszczenia sanitarno-higienicznego dla klientów i pracowników.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat niezbędnych wymagań? Zapoznaj się z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r., opisującym wymagania sanitarne, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej.
Licencja na muzykę
Jeśli chcesz puszczać w swoim salonie fryzjerskim muzykę, koniecznie musisz wykupić licencję, która sprawi, że będzie to zgodne z prawem. Opłaty ZAiKS-u mogą być uiszczane w jednym z dwóch trybów – miesięcznie lub jednorazowo.
Aranżacja salonu fryzjerskiego
Ważnym elementem poprzedzającym otwarcie salonu fryzjerskiego jest znalezienie odpowiedniej przestrzeni. Zwróć uwagę na lokalizację – będzie to łatwiejsze jeśli wykonasz wspomnianą na początku artykułu analizę konkurencji. Postaw na miejsce z wygodnym parkingiem i dobrym dojazdem komunikacją miejską.
Wybierz odpowiednio dużą przestrzeń – wspaniale prezentują się salony fryzjerskie z przeszklonymi oknami. W ten sposób zyskasz darmową reklamę i Twój biznes może przyciągnąć klientów przepiękną aranżacją, łatwo widoczną z zewnątrz.
Istotne jest wybranie jednego stylu, w którym będzie urządzony salon. W ten sposób stworzysz spójne wnętrze, w którym przebywanie będzie przyjemnością – klienci chętnie będą wracać na kolejne wizyty! Nie zapomnij o podziale salonu na funkcjonalne strefy – wydziel przestrzeń na recepcję, poczekalnię, strefę mycia i stanowiska pracy. Pamiętaj także o zapleczu i toalecie.
W każdym salonie muszą znaleźć się takie elementy wyposażenia jak: myjnie, fotele, konsolety, podnóżki, pomocniki i wózki, recepcje i poczekalnie w postaci wygodnych siedzisk. Poza tym niezbędne są kosmetyki oraz urządzenia, np. prostownice, suszarki i lokówki. Warto pamiętać o szerszym asortymencie kosmetyków, aby móc także sprzedawać je klientom.
Jaki styl aranżacyjny wybrać do salonu fryzjerskiego? Dużą popularnością cieszy się ponadczasowy minimalizm, który doskonale pasuje także do niewielkich wnętrz. Wielu właścicieli salonów decyduje się na surowy styl loftowy. Ciekawą opcją jest także aranżacja glamour – pełnym przepychu, błysku i zdobień.