Ogrodzenie na skarpie – jak je wykonać?

Napisane przez
ogrodzenie na skarpie

Postawienie ogrodzenia wymaga odpowiedniego planowania. Wybiera się nie tylko materiały na postawienie bariery, ale także jego wysokość czy kolor. Sprawa jeszcze się komplikuje, kiedy trzeba je postawić na pochyłym terenie, zwłaszcza na stromej skarpie. Mimo wszystko efektem może być solidna i estetyczna bariera. Trzeba tylko postawić na odpowiedni rodzaj materiałów i zdecydować, która z trzech popularnych metod budowy będzie najlepsza. Dowiedz się więcej o tym, jak zbudować ogrodzenie na skarpie!

Jakimi metodami można postawić ogrodzenie na skarpie?

Przed wyborem metody, którą postawisz ogrodzenie, oceń stopień nierówności gruntu. Jeśli pochyłości są niewielkie, najlepszym rozwiązaniem może być niwelacja, czyli wyrównywanie gruntu. Jeżeli jednak faktycznie masz do czynienia ze sporą stromizną, masz do wyboru trzy podstawowe rozwiązania.

Metoda schodkowa

Nazywana często również montażem kaskadowym. To metoda, która pozwala na bardzo dobre dopasowanie ogrodzenia do charakteru terenu. Sprawdzi się na działce z niewielkim nachyleniem, ale również na stromej skarpie.

By wykonać ogrodzenie tą metodą, trzeba podzielić je na odcinki. Każdy z nich trzeba będzie obniżyć o ustaloną wysokość. Kolejne odcinki będą więc tworzyć charakterystyczne schodki. W przypadku bardzo dużego nachylenia te części będą krótsze, przy mniejszej stromiźnie można zdecydować się na dłuższe odcinki. Atutem ogrodzenia na skarpie postawionego metodą schodkową jest nie tylko solidność, ale i efektowny wygląd.

Równanie górą

Przy tej metodzie najważniejsze jest takie poprowadzenie ogrodzenia na skarpie, by zachować poziom na jego górnej krawędzi. Aby uzyskać taki efekt często trzeba stosować skośne przęsła bądź miejscami decydować się na większą podmurówkę.

Ogrodzenie na skarpie wyrównane górą zwykle stawia się na działkach, na których teren nie jest przesadnie nachylony, a także wtedy, gdy ogradzany teren jest niewielki. To także wariant dość często wybierany przy ogrodzeniach frontowych, gdy właścicielom zależy na estetycznej, poziomej linii przed budynkiem.

Skos równoległy do pochyłości gruntu

Ogrodzenie na skarpie można postawić także równolegle do pochyłości gruntu. W takiej sytuacji na górze bariery uzyskujemy linię, która biegnie równolegle do podłoża. Tę metodę uważa się zwykle za najprostszą. Do wykonania takiego ogrodzenia najczęściej wykorzystuje się siatki ogrodzeniowe – wtedy montaż będzie najłatwiejszy.

Na jaki rodzaj ogrodzenia zdecydować się na skarpie?

Przy stawianiu ogrodzenia mamy do wyboru sporo materiałów. W przypadku bariery stawianej na skarpie ten wybór się jednak nieco zawęża.

Popularnym rozwiązaniem są obecnie panelowe ogrodzenia na skarpie. Właścicieli działek zachęca przede wszystkim szeroki wybór paneli, co pozwala dobrze dopasować ogrodzenie do charakteru posesji czy też znajdującego się na niej budynku. Można zdecydować się na panele metalowe, drewniane czy betonowe. Montaż – dość czasochłonny – opiera się w pierwszej kolejności na solidnym osadzeniu w gruncie słupków ogrodzeniowych. Muszą zachowywać pion, to one podtrzymują całą konstrukcję.

Alternatywą dla ogrodzenia na mocno nachylonym terenie jest siatka. To bardziej tradycyjne rozwiązanie, w dodatku tańsze od paneli. W tym przypadku również podstawą są słupki ogrodzeniowe, rozstawiane najczęściej co około trzy metry. Ogrodzenie z siatki najczęściej stosuje się na terenach o nachyleniu do 25 procent. Jego montaż jest znacznie łatwiejszy od ogrodzenia panelowego. Również naprawa ogrodzenia z siatki nastręcza mniej kłopotów.

Jak zainstalować na skarpie bramę i furtkę?

Jeszcze przed rozpoczęciem prac związanych z montażem ogrodzenia trzeba zdecydować, w którym miejscu znajdzie się brama wjazdowa na posesję i ewentualne furtki. Najlepiej wybrać do tego miejsca w jak największym stopniu pozbawione skosów. Teren pod bramę i furtkę należy wyrównać. Pozostawienie stromizny przy wjeździe na posesję to niepotrzebne utrudnianie sobie życia.

Ogrodzenie na skarpie – praktyczne wskazówki

Kiedy zamierzasz postawić ogrodzenie na skarpie, powinieneś rozważyć wykonanie podmurówki. Dzięki niej nieco łatwiej zniwelować spadki – to spore ułatwienie zwłaszcza przy budowie ogrodzenia metodą schodkową. Ten element w oczach wielu podnosi też wartość estetyczną ogrodzenia. Mimo wszystko nie jest to jednak element obowiązkowy – o zaletach ogrodzenia bez podmurówki przeczytasz na https://www.agroprzylesie.pl/ogrodzenie-bez-podmurowki-kiedy-warto-sie-na-nie-zdecydowac.

Przed montażem bariery na skarpie warto też dokładnie przyjrzeć się samemu gruntowi. Niektóre pochyłe tereny mogą mieć skłonność do osuwania się. Ten problem dotyczy zwłaszcza regionów górskich i podgórskich.

Problemy mogą jednak pojawić się również na terenach nasypowych. Czasami konieczne może okazać się wzmocnienie gruntu. Najlepiej zastosować do tego tzw. geokratę. Będzie podtrzymywać grunt i zmniejszać ryzyko osypywania się skarpy na przykład pod wpływem intensywnych opadów.

Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *