Kołdra całoroczna – czy warto się na nią zdecydować?

Napisane przez
kołdra całoroczna - czy warto?

Wielu z nas zmienia kołdrę w zależności od pogody panującej za oknem – w zimie korzystamy z ciepłych, puchowych kołder, a w lecie z tych zdecydowanie lżejszych i cieńszych. Czy jest to jednak niezbędna praktyka? Czy nie wystarczy kupić jednego dobrej jakości modelu i cieszyć się nim przez cały rok? W końcu kołdry całoroczne to żadna nowość – są dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Czy warto się jednak na nie zdecydować i zrezygnować tym samym z posiadania dwóch na różne pory roku? Sprawdź!

Czym tak właściwie jest kołdra całoroczna?

Na samym początku warto uzmysłowić sobie, czym tak naprawdę jest kołdra całoroczna. Wiele osób myli ją bowiem niekiedy z tzw. modelami cztery pory roku. Pamiętaj więc, że rozwiązania całoroczne to tekstylia do snu o optymalnej grubości – takiej, która zapewni komfortowy sen zarówno latem, jak i zimą. Aby jednak tak się stało, zaleca się je wybierać głównie do mieszkań, w których to temperatura przez cały czas utrzymuje się w granicach 18-23 stopni Celsjusza. Do takich warunków została stworzona właśnie kołdra całoroczna, którą możesz kupić dla siebie m.in. na https://sklep.kz.com.pl/.

Modele cztery pory roku to z kolei rozwiązania składające się z dwóch osobnych elementów, które można ze sobą spiąć. W tym przypadku masz więc możliwość manewrowania grubością swojego okrycia w zależności od pory roku.

Zapamiętaj więc, że kołdra całoroczna to jedno okrycie o optymalnej grubości, a modele cztery pory roku to rozwiązania składające się z dwóch spinanych ze sobą elementów.

Kołdra całoroczna – jakie są jej największe zalety?

Kołdra całoroczna to rozwiązanie, które ma ogrom zalet. Taki model jest przede wszystkim świetną opcją dla posiadaczy małych mieszkań i niewielkiej przestrzeni do przechowywania. Dzięki jednej kołdrze na cały rok oszczędzasz miejsce w szafie i unikasz konieczności zakupu oraz przechowywania kilku różnych okryć na różne pory roku.

Kołdra całoroczna jest również zaprojektowana tak, aby była odpowiednia przez cały rok, co oznacza, że ​​możesz jej używać zarówno w chłodniejszych, jak i cieplejszych miesiącach. Mimo to zazwyczaj jest dostępna w różnych wariantach, które oferują kilka poziomów izolacji cieplnej. Możesz więc w pełni dostosować okrycie do swoich potrzeb oraz preferencji, wybierając wersję z cieńszym lub grubszym wypełnieniem.

Do tego masz ogromne możliwości, jeśli chodzi o wybór materiałów. Kołdry całoroczne są dostępne w różnych wersjach – bawełnianych, wykonanych z mikrofibry, jedwabiu, wełny czy puchu. Pozwala to kupić opcję odpowiednią dla swoich preferencji i czy nawet występujących alergii.

Podobnie będzie w przypadku rozmiarów. Tutaj także masz ogromne pole do popisu. W sklepach czekają bowiem na Ciebie zarówno całoroczne kołdry 200×220, jak i zdecydowanie mniejsze modele dedykowane dla dzieci. Możesz więc wybrać odpowiednią propozycję dla wszystkich członków swojej rodziny.

Dobrej jakości kołdry całoroczne są też zazwyczaj trwałe i odporne na zużycie, co oznacza, że ​​mogą służyć przez wiele lat. Do tego można prać je w pralce, co ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Na koniec warto jeszcze dodać, że wybór kołdry całorocznej jest opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia. Takie modele najczęściej są przystępne cenowo i kosztują niemalże tyle samo, co modele letnie i zimowe. Tutaj masz więc coś w rodzaju rozwiązania 2w1 za podobne pieniądze. Przy okazji nie musisz pamiętać o tym, żeby zmieniać swoje okrycie co kilka miesięcy i tracić na to swojego cennego czasu.

Zdecydowanie warto wybrać więc kołdrę całoroczną, prawda?

Kołdra całoroczna – kiedy się na nią zdecydować?

Decyzja o zakupie kołdry całorocznej może być dobrym wyborem w wielu sytuacjach. Zdecydowanie rozważ jej zakup, gdy:

  • szukasz wszechstronnego rozwiązania – takie rozwiązanie jest idealne, jeśli nie chcesz inwestować w oddzielne kołdry na każdą porę roku, a do tego gwarantuje komfortowy sen zarówno w chłodniejszych, jak i cieplejszych miesiącach,
  • masz ograniczony budżet lub przestrzeń – kołdra całoroczna pozwala zaoszczędzić pieniądze i miejsce, ponieważ nie musisz kupować i przechowywać wielu okryć,
  • w Twoim mieszkaniu utrzymuje się podobna temperatura przez cały rok – w takiej sytuacji nie ma co zawracać sobie głowy regularnym wymienianiem okryć dopasowanych do aktualnej pory roku,
  • cenisz wygodę – takie modele są zazwyczaj lekkie, łatwe do pielęgnacji i wygodne w użytkowaniu, co sprawia, że ​​są popularnym wyborem dla osób ceniących sobie proste i komfortowe rozwiązania,
  • gdy często przyjmujesz gości na noc – jeden dodatkowy model zapewni komfort Twojej rodzinie i przyjaciołom o każdej porze roku.

Warto jednak pamiętać, że wybór kołdry całorocznej zależy od indywidualnych preferencji temperaturowych, budżetu i potrzeb. Przed zakupem zawsze warto sprawdzić skład i właściwości kołdry, aby upewnić się, że spełni ona Twoje oczekiwania.

Jak dbać o kołdrę całoroczną?

Pamiętaj, że jeśli decydujesz się na zakup kołdry całorocznej, musisz także w odpowiedni sposób o nią zadbać. Oprócz prania jej (w warunkach domowych bądź w pralni chemicznej), należy także regularnie ją wietrzyć. A wietrzyć kołdrę możesz w każdej chwili – nawet jeśli oznacza to otworzenie okna w sypialni na oścież, na pół godziny. Zarówno mróz, jak i wysokie temperatury, pomagają pozbyć się z kołdry niechcianych bakterii i drobnoustrojów.

Jeśli posiadasz balkon lub taras, z powodzeniem możesz wieszać na nich swoje kołdry nawet na kilka godzin (pod warunkiem, że panują odpowiednie warunki atmosferyczne i na zewnątrz nie jest zbyt wilgotno). Wtedy będziesz mieć pewność, że Twoje okrycie zachowa swoją świeżość i zapewni Ci najlepsze warunki do snu!

5/5 - (1 vote)
Kategorie
Dom i wnętrza

Komentarze

  • Mam taką kołdrę i jestem z niej bardzo zadowolona 🙂 Gdy nadchodzi zima, łączę grubszą kołdrę z tą cieńszą, a latem zasypiam pod tą najlżejszą. Bardzo wygodne rozwiązanie, dla osób, które muszą mieć na zimę grubszą kołdrę 🙂

    Karo 20 lipca 2021 12:02 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *