Oeko Tex 100 Standard – na czym polega i co gwarantuje?

Napisane przez
oeko tex 100 standard zapewnia, że ubrania są bezpieczne dla skóry

Szukasz bezpiecznych ubrań i tekstyliów? Stawiaj na te, które posiadają certyfikat Oeko Tex 100 Standard. Pod tą nazwą kryje się znak bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych znany na całym świecie. Takie oznaczenie gwarantuje, że produkt będzie bezpieczny dla skóry. Elementy ubrań poddawanych certyfikacji są badane na obecność szkodliwych substancji. Co dokładnie oznacza Oeko Tex 100 Standard? Dowiedz się więcej!

Na czym polega Oeko Tex 100 Standard i kto go przyznaje?

Za przyznawanie Oeko Tex 100 Standard odpowiada Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów i Skóry. System certyfikacji obejmuje swoim zasięgiem cały świat, obecnie swoje towary w ten sposób uwiarygadnia ponad 10 tysięcy producentów. Łącznie wydała już 160 tys. certyfikatów.

Badaniom poddawane są różne elementy wyrobów tekstylnych. Stowarzyszenie bierze pod lupę tkaniny, dzianiny i przędze, ale również dodatki – guziki, etykiety czy zamki. Eksperci oceniają gotowe wyroby oraz półprodukty.

Certyfikat Oeko Tex 100 Standard gwarantuje, że odzież lub inne tekstylia są w pełni bezpieczne w kontakcie ze skórą użytkownika. Do tego świadczy o tym, że proces produkcji nie jest szkodliwy dla środowiska. 

Jakie są kryteria uzyskania certyfikatu?

Kryteria, na bazie których przyznaje się certyfikat Oeko Tex 100 Standard, są aktualizowane od ponad 30 lat. Przy ich ustalaniu bierze się pod uwagę zarówno szkodliwość poszczególnych czynników chemicznych, jak i regulacje prawne związane z ich stosowaniem.

Najważniejsze substancje, których poziom bada się przed przyznaniem certyfikatu Oeko Tex 100 Standard:

  • ftalany, czyli zmiękczacze, używane m.in. w produkcji PVC;
  • barwniki azowe ze związków diazowych i fenolu;
  • formaldehyd, czyli toksyczny dla człowieka konserwant;
  • kadm, nikiel i ołów;
  • rozpuszczalniki i pozostałości po nich;
  • wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne;
  • barwniki z substancjami rakotwórczymi;
  • organiczne związki cyny.

Łącznie kontroli podlega kilkaset związków chemicznych i substancji. Za badania odpowiedzialne są wyłącznie niezależne instytuty, które należą do stowarzyszenia Oeko-Tex. Kryteria oceny są takie same we wszystkich krajach. W ramach certyfikacji przeprowadza się też kontrole na miejscu produkcji.

Co oznaczają klasy produktów Oeko Tex 100 Standard?

Wymagania, które trzeba spełnić, by uzyskać certyfikat Oeko Tex 100 Standard, różnią się w zależności od tego, jak intensywny kontakt ze skórą mają produkty. Z tego powodu wyroby włókiennicze zostały podzielone na cztery klasy.

Klasa pierwsza, objęta najbardziej rygorystycznymi obostrzeniami, to artykuły dla niemowląt oraz dzieci do lat trzech. W klasie drugiej znajdują się produkty, które bezpośrednio stykają się ze skórą – jak bielizna czy koszulki.

Klasa trzecia obejmuje produkty, których nie nosi się bezpośrednio na skórze. To m.in. bluzy i kurtki, ale również tzw. wkłady odzieżowe. W klasie czwartej znajdziemy artykuły dekoracyjne, jak firany czy dywany.

Podsumowanie: dlaczego warto zwrócić uwagę na certyfikat Oeko Tex 100 Standard?

Certyfikat Oeko Tex 100 Standard to pewność, że artykuł, który kupujesz, będzie bezpieczny dla Twojej skóry. To oznaczenie respektowane na całym świecie, które zostało przyznane już 160 tys. razy.

Znak przyznaje Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testowania, które sprawdza różne części wyrobów tekstylnych na obecność kilkuset szkodliwych substancji. Produkty dzieli się na cztery klasy, w zależności od tego, jak intensywny jest ich kontakt ze skórą. Z tym certyfikatem będziesz mógł korzystać z tych artykułów bez obaw.

5/5 - (1 vote)
Kategorie
Moda i odzież

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *