Sofa do spania. Jak wybrać wygodny i praktyczny model?

Napisane przez
Sofa do spania ze skóry

Najwygodniejszy mebel do spania? Większość osób pewnie wskaże na klasyczne łóżko. To na nim śpi się najbardziej komfortowo, zwłaszcza jeśli ma odpowiednią wielkość i nic nas nie ogranicza.

Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie sobie na nie pozwolić. Najczęściej problem stanowi brak odpowiedniej ilości miejsca. Wtedy najczęściej decydujemy się na meble rozkładane, które pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń w mieszkaniu.

Rozkładane polskie meble tapicerowane są dostępne w wielu wersjach. To narożniki czy tapczany, ale przede wszystkim sofy. Te ostatnie meble, zgrabne i funkcjonalne, goszczą niemal we wszystkich domach. Podpowiadamy, jak wybrać model z funkcją spania, który będzie praktyczny i wygodny zarazem.

Wielkość sofy i powierzchni spania

Jeśli chcemy dobrze wyspać się na sofie, musimy mieć odpowiednią ilość miejsca do komfortowego wypoczynku. Dotyczy to przede wszystkim powierzchni spania. Długość sofy po rozłożeniu powinna być dopasowana do naszego wzrostu.

Uwagę na ten parametr powinny zwrócić przede wszystkim osoby wysokie. Warto mieć co najmniej 15 cm zapasu. Minimalna szerokość spania przewidziana dla osoby dorosłej powinna z kolei wynosić 60 cm.

Wielkość sofy jest też istotna dla jej funkcjonalności. Meble po rozłożeniu zajmują znacznie więcej miejsca niż za dnia. Sofę najlepiej ustawić tak, by nie trzeba było każdej nocy jej przestawiać.

Wygodna sofa do spania
Sofa do spania w salonie to zawsze niezwykle pożyteczny mebel

Sposób, w jaki rozkłada się sofa

Oprócz miejsca wymaganego na rozłożenie sofy, warto zwrócić też uwagę na mechanizm, który umożliwia uzyskanie powierzchni spania. Kluczowa jest jego jakość, łatwość użytkowania i wpływ na komfort snu.

Producent sof rozkładanych może stawiać na różne rozwiązania techniczne. Popularne są wyciągane powierzchnie spania, określane jako tzw. wózek. Część mechanizmów opiera się z kolei na specjalnych zapadkach, które blokują oparcie sofy w określonej pozycji. Niektóre sofy jako powierzchnię spania oferują także poduszki, które w dzień służą jako oparcie.

Ważne, by sofę można było rozłożyć szybko i bez angażowania wielkich nakładów siły. Nikt wieczorem nie lubi zmagać się z niesfornym mechanizmem.

Sprawdźmy też jednak, jak prezentuje się powierzchnia spania sofy. Niektóre techniki rozkładania sprawiają, że na sofach pojawiają się szczeliny między poszczególnymi częściami albo niezbyt komfortowe zagłębienia. Takie nieprzewidziane “prezenty” mogą sprawić, że nasz sen będzie daleki od spokojnego.

Wypełnienie i tapicerka sofy

Jakie wypełnienia mogą mieć meble tapicerowane? Producent może postawić na kilka rodzajów materiałów. To gąbka, elastyczna pianka, taśmy siedziskowe czy różne rodzaje sprężyn.

A to właśnie ta cecha sofy będzie miała duży wpływ na komfort spania. Kiedy wybieramy meble, które służą jedynie do wypoczynku w pozycji siedzącej, zwykle skłaniamy się ku najbardziej miękkim rozwiązaniom.

W przypadku sofy z funkcją spania lepiej postawić na nieco twardsze, ale elastyczne wypełnienie. Inaczej w nocy będziemy się w niej zapadać. Twardsza podstawa to również szansa na zdrowy sen.Zwróćmy też uwagę na powierzchnię tapicerki, która pokrywa sofę. Jeśli znajdują się na niej pikowania i guziki, mogą przeszkadzać nam we śnie.

Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *