Welur to jedna z najpopularniejszych tkanin używanych w tworzeniu mebli tapicerowanych czy w branży odzieżowej. Oprócz wielu możliwości wykorzystania ten materiał ma wielowiekową historię – można powiedzieć, że jest wręcz nieśmiertelny! Czym jest welur, skąd się wziął i jakie są jego główne cechy? Dowiesz się z naszego artykułu!
Welur, aksamit, welwet – krótka historia
Welur to odmiana pluszu bardzo podobna do aksamitu oraz welwetu. Tworzy się go z włókien bawełnianych lub bawełnianych i jedwabnych. Jest cieńszy od aksamitu i wykonany nieco inną metodą niż ta popularna tkanina – zaprojektowany został jako jej tańszy wariant. Dzisiaj nazwy welur, welwet i aksamit często oznaczają to samo – mimo różniących je technik tworzenia nazwy funkcjonują jako synonimy.
Nazwa aksamitu pochodzi od bizantyjskiego heksamitos co można przetłumaczyć jako ,,złożony z sześciu nici” – nawiązuje to bezpośrednio to techniki wyrobu. Aksamit przywędrował do Europy z Indii. Na naszym kontynencie używa się go od XII wieku, a początkowo głównymi ośrodkami produkcji były miasta włoskie – między innymi Genua, Florencja i Lukka. Szczególnie ceniono wenecki typ aksamitu. To właśnie praktykowany przez wenecjan sposób wyrobu tkaniny w XVI wieku upowszechnił się we Francji i dalej stopniowo podbijał Europę. Na przestrzeni wieków powstało wiele wariantów welwetu, jak na przykład aksamit utrechcki, brokat – tkanina wzbogacona nićmi metalowymi – aksamit ryty czy goflin. Dzisiaj welur dostępny jest w tak wielu wariantach estetycznych, że w nie nadążylibyśmy za wymyślaniem nazw – interesujące propozycje znajdziemy na: https://miekkie.com/category/dzianiny-welur-109.Od XVII wieku tkaniny tego rodzaju produkowano także w Polsce.
Cechy weluru
W naszym języku nie bez powodu utarło się określenie ,,aksamitny” stosowane względem bardzo miękkich, przyjemnych w dotyku faktur. Cechą charakterystyczną tego materiału jest meszek na którym ,,odbija się” dotyk – to urozmaicenie nadaje jeszcze większej głębi klasycznej czerni: https://miekkie.com/welur-bawelniany-czarny.html. Welur jest nieco sztywniejszy i mniej błyszczący od aksamitu, cechuje się za to większą elastycznością od swojego pierwowzoru. Jest on gruby, mocno zbity i wytrzymały. Ponadto świetnie dopasowuje się do kształtów powierzchni, czym zaskarbił sobie niesłabnącą popularność wśród producentów mebli. Welur tapicerski to świetny wybór dla osób stojących przed wyborem obicia sofy czy fotela.
Aksamit przed wiekami był szeroko stosowany w szatach liturgicznych oraz wytwornych strojach na które stać było tylko najbogatszych. Dzisiaj też kojarzymy go z designem przywodzącym na myśl wyposażenie królewskiego pałacu – daleko mu do modnego obecnie nowoczesnego minimalizmu.
Welur tapicerski stosuje między innymi polska firma z wieloletnią tradycją – Puszman. Ich meblom poświęciliśmy osobny artykuł: https://zyciekielc.pl/dlaczego-warto-wybrac-meble-tapicerowane-polskiej-marki-puszman/.
Zastosowania weluru
Welur cieszy się ogromną popularnością w branży odzieżowej, szczególnie gdy mowa o ubraniach damskich i dziecięcych – mnogość wzorów przyprawia o zawrót głowy: https://miekkie.com/category/dzianiny-31. Aksamitna suknia to doskonały wybór na wieczorne wyjście, a welurowe torebki, biżuteria czy opaska kapitalnie uzupełnią elegancką stylizację. W modzie jest także bardziej casualowe zastosowanie welwetu – wykonuje się z niego, niezwykle wygodne, stylowe dresy.
Welur jest szeroko wykorzystywany w branży meblarskiej. Ze względu na swoją naturalną szykowność i skojarzenia z luksusem szczególnie łatwo trafić na welurowe obicia poszukując sofy w stylu glamour. Ten materiał nie tylko dobrze wygląda – stawiają na niego producenci, którym zależy na tym, by ich meble zadowalały klientów przez wiele lat. Wytrzymałość tego typu tkaniny oraz odpowiednia pielęgnacja gwarantuje, że obicie przez lata pozostanie piękne.
Ta tkanina sprawdzi się wszędzie tam gdzie potrzebny jest blichtr. Nie tylko meblarstwo, ale i szerzej pojęta branża wnętrzarska nie stroni od wykorzystywania weluru w swoich wyrobach. Zasłony welurowe są niezwykle szykowne, a aksamitne poduszki wprowadzą nutkę luksusu do nawet najprościej urządzonego wnętrza. Szeroko popularny jest pikowany welur – wzbogacony przeszyciami dodatkowo urozmaicającymi i tak już robiący wrażenie materiał.
Aksamit, welur, welwet – jak zwał, tak zwał! Ta tkanina nie bez powodu od wieków cieszy się popularnością. Na welurowe meble, dodatki i odzież powinien postawić każdy, komu zależy na wytrzymałości, przyjemnej fakturze a przy tym efektownych doznaniach estetycznych.