Buty trekkingowe na co dzień – hit czy pomyłka?

Napisane przez
czy buty trekkingowe to dobry pomysł?

Buty trekkingowe kojarzą się nam przede wszystkim z pieszymi wycieczkami wszelkiego rodzaju. To charakterystyczne obuwie świetnie nadaje się do podróży w terenie. Wystarczy odpowiednio dopasować podeszwę, by zyskać komfort marszu po kamienistych szlakach, leśnych duktach, a nawet zabłoconych ścieżkach. Odpowiednio przystosowane buty trekkingowe to także obowiązkowy element ekwipunku górskiego – bez względu na to, czy celem naszej wyprawy są Tatry, Bieszczady czy Beskidy.

Czy to jednak oznacza, że buty trekkingowe Salomon męskie i damskie przez większość roku muszą bezczynnie leżeć w szafie? Niekoniecznie! Niektóre cechy obuwia trekkingowego mogą bowiem przydać się również na co dzień. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych cech i zdawać sobie sprawę, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania.

Najważniejsze cechy butów trekkingowych

Buty trekkingowe, czasami nazywane także outdoorowymi lub turystycznymi, różnią się bowiem od innych rodzajów obuwia kilkoma elementami. Z racji tego, że mają pomóc w poruszaniu się na nierównych nawierzchniach, w czasie marszu w trudnych warunkach, są zbudowane z mocniejszych materiałów niż buty, które zakładamy na co dzień.

Obuwie tego typu jest zatem wytrzymałe, powinno posiadać trwałe łączenia poszczególnych części. Zazwyczaj jest wykonywane ze skóry bądź materiałów syntetycznych. W przypadku tych pierwszych odpowiednia pielęgnacja i konserwacja sprawi, że skórzane obuwie trekkingowe nie będzie przemakać – należy je jednak co jakiś czas zaimpregnować. Buty z tworzyw sztucznych mają natomiast często cholewkę z wbudowaną membraną. To warstwa, która ma zabezpieczać je przed przemakaniem.

Sama cholewka butów trekkingowych może przybierać różny kształt. Chociaż wielu kojarzy je przede wszystkim z wysokim obuwiem sięgającym za kostkę, bez trudu znajdziemy buty niskie lub z pośrednią cholewką 3/4. Obuwie tego typu wyróżnia również oczywiście mocna podeszwa, grubsza niż w większości innych butów.

Dobrej jakości modele outdoorowe mają spody wykonane z kilku warstw, ze sporą ilością materiałów amortyzacyjnych. Wykończeniem buta jest bieżnik, którego głębokość powinna być przystosowana do konkretnej nawierzchni. W większości modeli górna część podeszwy wystaje ponad krawędź cholewki, tworząc wokół niej charakterystyczny gumowy otok.

Buty trekkingowe na miasto – zalety i wady

Zalety butów trekkingowych można wykorzystać w codziennym użytkowaniu. Coraz więcej osób przekonuje się do tego, by poruszać się w nich również w przestrzeni miejskiej. Największym atutem takiego obuwia jest wygoda. Jeśli droga do pracy oznacza dla nas sporo spacerów albo dużą część obowiązków wykonujemy w pozycji stojącej, takie buty będą idealnym rozwiązaniem. Komfort chodzenia jest w nich zdecydowanie większy niż w modelach z cienką podeszwą, o wysokich obcasach nie wspominając.

Dzięki dodatkowym warstwom amortyzacyjnym i grubym spodom obuwie outdoorowe świetnie radzi sobie bowiem również na miejskich chodnikach, na których także nieraz nie brakuje nierówności. A cholewka z usztywnieniami pięty, które mają chronić nasze stawy przed urazami na terenowych ścieżkach, pomaga również w uniknięciu bolesnych skręceń.

Buty trekkingowe w góry  i na szlaki

Sucha stopa i solidny zakup

Obuwie trekkingowe jest projektowane tak, by zapewniało odpowiednią wentylację stopy w czasie długich i męczących wędrówek. Ma w tym pomagać między innymi wspomniana już wcześniej membrana. Poza tym, że zapewnia odporność na wodę, ma też pomagać w odparowywaniu potu. Wszystko dzięki budowie ze specjalnych mikrootworów. Z jednej strony są one zbyt małe, by mogły przez nie przeniknąć cząsteczki cieczy, z drugiej na tyle duże, by pozwolić na ulatnianie się pary wodnej z nagrzewającej się stopy. Ta cecha butów trekkingowych pomaga również latem w mieście, gdy rozgrzane słońcem betonowe elementy jeszcze potęgują upał

W miejskim otoczeniu istotna jest też trwałość obuwia. Buty trekkingowe nie mogą zawieść na wymagających trasach, więc nie powinny mieć problemu także na asfalcie czy w tramwaju. To obuwie, które powinno nam służyć przez kilka lat. Dla osób lubiących podążać za najnowszymi trendami istotny jest również wygląd butów. Na szczęście, w związku z rosnącą popularnością turystyki, producenci wypuszczają na rynek linie miejskie, a w nich coraz więcej modeli w zróżnicowanej kolorystyce. Szukasz odpowiednich butów? Wejdź na https://megaoutdoor.pl/ i zapoznaj się z ofertą sklepu. Salomon buty dla dzieci, obuwie dla mężczyzn, propozycje tylko dla pań – każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Minusy butów turystycznych w mieście

Buty trekkingowe mają wiele zalet, dzięki którym powinny się znaleźć w każdej szafie. Wybierając je jednak do regularnych wyjść na miasto, trzeba pamiętać o kilku możliwych niedogodnościach. Po pierwsze, nawet mimo membrany czy siateczkowanych powierzchni, w obuwiu outdoorowym po pewnym czasie nasza stopa może zacząć się przegrzewać. Dotknie to zwłaszcza osób, które mogą sobie pozwolić na przychodzenie do pracy w sandałach czy innym bardzo lekkim obuwiu – one w butach trekkingowych mogą czuć się nieco ciężko. Siłą rzeczy rozbudowany but z mocną cholewką będzie obciążeniem dla stopy.

Warto też zwrócić uwagę na to, że regularne używanie butów trekkingowych na asfalcie i chodniku może wpłynąć na to, jak później będą zachowywać się na szlaku. Podeszwa w miejskich warunkach będzie ścierać się szybciej niż na naturalnych ścieżkach. O ile jej grubość sprawi, że na co dzień i tak jeszcze długo będzie gwarantować nam komfort, o tyle w terenie taki nieco sfatygowany but będzie znacznie gorzej pełnił swoją funkcję.

Outdoorowe obuwie zimą – czy się sprawdzi?

A jak buty trekkingowe spiszą się zimą? W tym przypadku wątpliwości wokół korzystania z nich w przestrzeni miejskiej powinno być jeszcze mniej. Na rynku można bowiem znaleźć wiele modeli dedykowanym wycieczkom w zimowych warunkach. Takie buty są przystosowane do długiego maszerowania w śniegu. W związku z tym nie ma obaw, że będą przemakać w kontakcie z padającymi płatkami czy błotem pośniegowym zalegającym na poboczach.

Salomon męskie buty zimowe to także sprawdzony sposób na wyjątkowo mroźne dni. Buty outdoorowe tego typu charakteryzują się solidnym ociepleniem, które dba o komfortową temperaturę stopy w każdych warunkach. Atutem butów trekkingowych zimą będzie także dobra przyczepność. W tym okresie wielu osobom zdarza się poślizgnąć na oblodzonych chodnikach.

Tymczasem podeszwy obuwia terenowego są wykonane z gumy wysokiej jakości, która ułatwia utrzymanie się na śliskich nawierzchniach. W poruszaniu się po śniegu pomaga z kolei odpowiednio ukształtowany bieżnik. Oczywiście w takich warunkach najlepiej sprawdzą się buty z wysoką cholewką. Takie obuwie może z powodzeniem zastąpić klasyczne śniegowce czy kozaki. Przy okazji powinno dobrze pasować do zimowych stylizacji.

Rate this post
Kategorie
Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *