Jak sprać smar z kurtki roboczej?

Napisane przez
jak sprać smar z kurtki, gdy się pobrudzisz? masz do wyboru kilka metod

Zmagają się z nimi mechanicy, ale może Ci się przydarzyć w czasie pracy w warsztacie, a nawet przy nieostrożnym zakładaniu łańcucha roweru. Plama ze smaru na kurtce nie wróży najlepiej. Ciemna, oleista, trudna do usunięcia standardowymi sposobami. Ubranie można jednak uratować. Jak sprać smar z kurtki roboczej? Poznaj najskuteczniejsze metody walki z takimi zabrudzeniami.

Jak sprać smar z kurtki? Najskuteczniejsze sposoby

Smar to tłusta i lepka maź, która łatwo przyczepia się do ubrań. Często brudzą się nim kurtki dla kierowców czy mechaników, ale również zwykłych majsterkowiczów. Plamę ze smaru najlepiej próbować usunąć jak najszybciej. Im więcej czasu minęło od pobrudzenia kurtki, tym trudniej będzie ją wyczyścić. Nie warto więc zwlekać.

Płyn do mycia naczyń

Płyn do mycia naczyń to jeden z najpopularniejszych środków do usuwania tłuszczu. Co prawda jest przeznaczony do naczyń, ale pomoże także w czyszczeniu kurtki. Należy zalać plamę płynem i pozostawić na kilka minut.

Dzięki temu detergent zacznie rozpuszczać smar. Potem kurtkę trzeba wyprać ręcznie w ciepłej wodzie, do której również należy dodać płynu do mycia naczyń. Czyść kurtkę dotąd, aż plama zupełnie zniknie. Później możesz jeszcze włożyć ubranie do pralki. Jak prać kurtki w pralce? Wybierz delikatny program.

Szare mydło do zmywania smaru

To niezawodny środek do usuwania różnego rodzaju plam, który dobrze spisze się również w konfrontacji ze smarem. Bardzo dobrze nada się zwłaszcza do plam, które pojawiają się na fragmentach kurtki wykonanych z delikatnych materiałów.

Jak sprać smar z kurtki mydłem? Należy je zwilżyć, a następnie pocierać nim plamę ze smaru. W ten sposób powstanie warstwa mydlin. Należy pozostawić je na kurtce roboczej na kilka minut, a jeśli nie widać efektów – nawet na godzinę. Pocieraj plamę mydłem aż do skutku. Na koniec warto jeszcze ręcznie wyprać kurtkę w wodzie z proszkiem do prania.

Masło do czyszczenia kurtki

To jeden z mniej popularnych sposobów czyszczenia plam ze smaru. Nie znaczy to jednak, że nie jest skuteczny – sprawdzi się zwłaszcza na cienkich materiałach. Kurtkę należy rozłożyć na płaskiej powierzchni, podkładając pod plamę ręcznik papierowy. Na sam ślad po smarze nałóż warstwę masła. Alternatywą może być smalec.

Po upływie około godziny rozpuszczone masło rozpuści smar. To jednak nie koniec – kurtkę trzeba jeszcze wyprać. Najlepiej zrobić to ręcznie w ciepłej wodzie z szarym mydłem lub płynem do mycia naczyń.

Benzyna ekstrakcyjna do usuwania smarów

Plama ze smaru powinna zejść także w kontakcie z benzyną ekstrakcyjną. Przy używaniu tego środka musisz jednak obchodzić się z kurtką ostrożnie, inaczej może się odbarwić.

Smar należy zmywać wacikiem zamoczonym w benzynie. Będzie ich potrzeba sporo, trzeba je bowiem wymieniać wraz z tym, jak będą “przejmować” smar. Na koniec wypierz ręcznie kurtkę.

Boraks do prania plam ze smaru

Jak sprać smar z kurtki roboczej za pomocą boraksu? Przygotuj roztwór, w którym znajdzie się pół szklanki tego środka – rozpuść to w półtorej szklanki wody. Po wymieszaniu rozlej roztwór na plamę. Później potrzyj ją delikatnie i odczekaj kilka minut. Na koniec kurtka – jeśli nie ma innych przeciwwskazań – powinna zostać wyprana delikatnym programem w pralce.

Plama ze smaru – czego nie wolno z nią robić?

Przy spieraniu smaru z kurtki trzeba pamiętać, że wysoka temperatura tylko utrwali zabrudzenie. Kurtek z plamą smaru nie można więc prać w gorącej wodzie przed wykonaniem jednego z powyższych zabiegów. Nie można także prasować ubrań zabrudzonych smarem.

Z jakich kurtek będzie najłatwiej usunąć plamę ze smaru?

Im delikatniejsze ubranie, tym trudniej usunąć z niego smar bez szwanku. Jeśli więc w Twojej pracy często brudzisz się oleistymi maziami, postaw na kurtki robocze wykonane z solidnych materiałów. Najlepiej sprawdzą się kurtki wykonane z poliestru o gramaturze co najmniej 300 g/m2. Takie modele znajdziesz na https://sklep-logos.pl/kurtki-firmowe.

Podsumowanie: czym i jak sprać smar z kurtki roboczej?

Smar zejdzie z kurtki roboczej, kiedy przed praniem użyjesz jednego z następujących środków:

  • płynu do mycia naczyń,
  • szarego mydła,
  • masła lub smalcu,
  • benzyny ekstrakcyjnej,
  • boraksu.

Pamiętaj, by plamę usunąć jak najszybciej. Nie poddawaj kurtki działaniu wysokiej temperatury, nie prasuj brudnych ubrań. Jeśli często brudzisz się smarem, postaw na kurtki z poliestru o wysokiej gramaturze – łatwiej usuwać z nich smar.

Rate this post
Kategorie
Moda i odzież

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *