Kiedy chcemy przewietrzyć zwykłe pomieszczenie, wystarczy otworzyć w nim okna i drzwi, ewentualnie włączyć elementy wentylacji mechanicznej, jak choćby okap nad kuchenką czy mechaniczny wiatrak w łazience. To pozwoli usunąć nieprzyjemny zapach, dym ze spalonego jedzenia czy też zaduch panujący w zbyt mocno ogrzanym pomieszczeniu. Nieco inaczej wygląda jednak sprawa z usuwaniem z pomieszczeń substancji szkodliwych lub potencjalnie toksycznych. Z takimi sytuacjami mamy często do czynienia choćby w przypadku szpitali czy innych placówek opieki zdrowotnej, ale czasami także w gabinetach kosmetycznych czy zakładach pracy. Wówczas niezbędne staje się urządzenie do dezynfekcji, które wykona dekontaminację pomieszczeń. Co kryje się pod tym terminem?
Na czym polega dekontaminacja?
Samo pojęcie dekontaminacji jest słowem wywodzącym się z łaciny. W tym języku “contaminatio” oznacza splamienie lub zetknięcie się z czymś. Dekontaminacja to zaś odwrócenie tego procesu poprzez zneutralizowanie lub usunięcie substancji, które mogą zagrażać człowiekowi. Dekontaminacja pomieszczeń będzie więc polegać na usunięciu z niego w profesjonalny sposób niebezpiecznych substancji. Jest wymagana choćby po pożarach, a także w pomieszczeniach, w których znajdowały się zwłoki.
Dekontaminować można jednak również na przykład skórę człowieka, a nawet jego przewód pokarmowy. W ten sposób oczyszcza się także różnego rodzaju przybory, narzędzia oraz powierzchnie. Nie chodzi zresztą jedynie o potencjalnie szkodliwe substancje wytwarzane przez człowieka, ale również o drobnoustroje i mikroorganizmy, które występują w naturze, a mogą mieć zgubny wpływ na ludzi i osiadać na różnych powierzchniach – czasami konieczna jest nawet dezynfekcja telefonu.
Jak przeprowadza się dekontaminację pomieszczeń?
Profesjonalną dekontaminacją pomieszczeń zajmują się wykwalifikowani specjaliści, w niektórych pomieszczeniach odpowiadają jednak za nią specjalne urządzenia do dezynfekcji. Tego typu maszyny opierają swoje działanie na trzech etapach. W pierwszym zasysają powietrze za pomocą specjalnego wentylatora. W drugim niszczą patogeny i drobnoustroje dzięki specjalnym właściwościom – wytwarzaniu pola plazmowego, które usuwa je na poziomie DNA. Trzeci etap to powrót oczyszczonego powietrza do pomieszczenia, często gazy są jeszcze dodatkowo filtrowane. Urządzenia do dezynfekcji działają w sposób ciągły, na bieżąco niszcząc niebezpieczne cząsteczki.
Jedną z metod dekontaminacji powietrza we wnętrzach jest także ozonowanie, co sprawdza się doskonale jako np. dezynfekcja w salonie kosmetycznym. Przeprowadzaniem takich zabiegów zajmują się ekipy złożone ze specjalistów. W tym przypadku konieczne będzie wkroczenie do pomieszczenia osób operujących generatorami ozonu. Ten gaz, oznaczany symbolem O3, należy do toksycznych, świetnie radzi sobie jednak z bakteriami i wirusami. Ekipy zajmujące się takimi pracami korzystają z reakcji utleniania, dzięki czemu szkodliwe substancje czy mikroorganizmy są rozbijane na podstawowe cząstki, które nie są już niebezpieczne dla człowieka.