Kto z nas nie marzy o pięknym i śnieżnobiałym uśmiechu? By osiągnąć taki efekt konieczna jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej i dbanie o stan uzębienia. Nawet regularne wizyty u dentysty czasami nie uchronią nas jednak przed brakami w uzębieniu. W końcu powoduje je nie tylko próchnica – różne schorzenia i wypadki mogą spowodować, że nie pomogą nawet najlepsze wiertła i kątnice. Wówczas w czasie wizyty u stomatologa zostaniemy zachęceni do leczenia protetycznego. Opiera się ono na uzupełnianiu ubytków w uzębieniu – zarówno nadbudowie elementów na podstawie zniszczonych zębów, jak i ich zupełnej rekonstrukcji na wkręcanych w kości implantach. Jakie mogą być korzyści takiego leczenia i w jaki sposób trzeba będzie się do niego przygotować? Podpowiadamy.
Jakie konsekwencje ma brak rekonstrukcji zębów?
Braki w uzębieniu, zwłaszcza poważne, niosą ze sobą szereg negatywnych konsekwencji. Nie wahaj się przed jak najszybszym uzupełnianiem ich dzięki zdobyczym technologii: https://tech-dent.pl/category/stomatologia-cwieki-okolomiazgowe-wklady-koronowo-korzeniowe-wklady-koronowo-korzeniowe. Najbardziej odczuwalną mogą być problemy z przeżuwaniem, a przez to niechęć to spożywania niektórych pokarmów, która z czasem może mieć dla nas niemiłe konsekwencje zdrowotne. Utrata lub mocne zniszczenie zębów i pozostające w ich wyniku wolne przestrzenie negatywnie wpływają również na pozostałe zęby. Zazwyczaj są one przeciążone, mogą się także chwiać i “wędrować” w jamie ustnej. To dla nich spore osłabienie, które wzmaga ryzyko próchnicy i innych dolegliwości.
Utrata zębów czasami nie oznacza również końca problemów z bólem. Nieraz nawet po ich wyrwaniu ból promieniuje bowiem w szczęce czy żuchwie, mogą także pojawić się problemy ze stawami w obrębie jamy ustnej. Nie należy także lekceważyć problemów natury psychologicznej. Braki w uzębieniu osłabiają pewność siebie, powodują, że rzadziej się uśmiechamy. Wszystkie te negatywne skutki może osłabić lub zniwelować do zera rekonstrukcja zębów za pomocą leczenia protetycznego. Dostępne dziś w gabinetach stomatologicznych rozwiązania pozwalają bowiem na dobranie idealnie dopasowanych uzupełnień, które świetnie imitują naturalne zęby.
Jak przygotować się do leczenia protetycznego?
Do rozpoczęcia leczenia protetycznego trzeba się jednak również odpowiednio przygotować. Niektórzy spodziewają się, że w czasie jednej wizyty u stomatologa wstawią kilka koron, mostów czy implantów i wszystko szybko się skończy. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana.
Przed rozpoczęciem leczenia protetycznego należy zadbać o pozostałe w jamie ustnej zęby. Trzeba wyleczyć wszystkie problemy związane z próchnicą czy innymi chorobami, dokończyć ewentualne leczenie kanałowe, uporać się z wszelkimi stanami zapalnymi. Często leczenie obejmuje także zęby, na które będzie nakładać się koronę czy mocować w nich wkład koronowo-korzeniowy. Takie działania podejmuje się w celu usunięcia z jamy ustnej nieproszonych bakterii. Jeśli wszelkie problemy nie zostaną zaleczone, bakterie mogą powodować próchnicę wtórną oraz problemy pod wstawionymi do jamy ustnej uzupełnieniami, które później trudno będzie zauważyć.
W ramach przygotowań do leczenia protetycznego czasami konieczne będą również prace chirurgiczne. By zamontować uzupełnienie, które dobrze się sprawdzi, czasami trzeba usunąć część lub wręcz cały ząb. Bywa, że problemy są również widoczne w zagłębieniach kości i wyrostku zębodołowym – wówczas trzeba je odpowiednio zregenerować, usuwając zmiany chorobowe. Z punktu widzenia pacjenta najistotniejszym etapem przygotowań będzie wybór odpowiedniego uzupełnienia zęba. Trzeba dobrać go do stanu uzębienia, a także możliwości finansowych leczonej osoby: tego typu zabiegi nie należą bowiem do najtańszych.