Koszt montażu ogrodzenia panelowego bez podmurówki przez fachowców wynosi co najmniej 50 złotych za metr bieżący. Z podmurówką – jeszcze więcej. Możesz jednak darować sobie te koszty, jeśli zdecydujesz się na samodzielny montaż ogrodzenia. Wbrew pozorom wcale nie jest to szczególnie skomplikowane. Zwłaszcza jeśli skorzystasz z naszych porad. Przekonaj się, jak montować ogrodzenia panelowe bez pomocy z zewnątrz.
Jak montować ogrodzenia panelowe? 4 najważniejsze kroki
Na prace związane z montażem ogrodzenia panelowego musisz zarezerwować sobie kilka dni. Dużą część tego czasu zajmie jednak czas potrzebny na wyschnięcie betonu – ale o tym za chwilę. Prac nie trzeba jednak wykonywać ciągiem – przed każdym z czterech kolejnych etapów możesz zrobić sobie przerwę.
1 Przygotowanie terenu pod ogrodzenie
Pierwszym krokiem powinno być zadbanie o oczyszczenie terenu i wyrównanie nierówności. Już na początku prac trzeba usunąć kamienie czy zarośla, które znajdują się na linii przyszłego ogrodzenia. Należy też wyrównać nierówności terenu, inaczej montaż paneli do słupków czy bramy wjazdowej może okazać się niemożliwy.
Wyjątkiem jest duże nachylenie terenu. Ogrodzenie na stromej skarpie trzeba montować metodą schodkową. Oznacza to obniżenie każdego kolejnego przęsła o taką samą wysokość, czego efektem wizualnym są właśnie “schodki” z paneli.
Po przygotowaniu terenu należy wyznaczyć linię ogrodzenia, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc na słupki.
2 Osadzenie słupków w ziemi
W miejscach, w których mają znaleźć się słupki, trzeba wykopać doły. Powinny być na tyle głębokie, by nie zaszkodziło im zimowe przemarzanie gruntu. W związku z tym otwory pod słupki ogrodzeniowe należ kopać na głębokość od 80 centymetrów w zachodniej Polsce do nawet 140 cm na północnym wschodzie kraju.
Następnie należy osadzić słupki w przygotowanych otworach. Koniecznie zadbaj na tym etapie o ich wypoziomowanie. Inaczej pojawi się problem z przykręceniem paneli. W tym celu warto obłożyć je kamieniami bądź ustabilizować specjalnymi podporami.
Następnie zalej słupki betonem. A na koniec, już po wypełnieniu nim dołów, jeszcze raz zweryfikuj pion słupków. Potem trzeba poczekać, aż beton się zwiąże – to od 48 do 96 godzin, w zależności od warunków atmosferycznych.
3 Montaż paneli ogrodzeniowych na słupkach
Kiedy beton będzie już w pełni stabilny, czas na panele ogrodzeniowe. Do ich mocowania najlepiej wykorzystać obejmy do ogrodzeń.
Potrzebne będą trzy rodzaje tych akcesoriów: obejmy startowe, pośrednie i narożne. Trzeba będzie ja zastosować przy słupkach zgodnych z ich nazwą. Różnią się liczbą śrub i miejscem na ich przykręcenie. Obejmami startowymi przykręca się pierwszy i ostatni panel ogrodzenia tylko z jednej strony. Obejmy pośrednie służą do łączenia dwóch przęseł na jednym boku ogrodzenia, a obejmy narożne – do spajania przęseł w rogu bariery.
Panele w obejmach skręca się śrubami na podkładkach. Najlepiej stosować nakrętki zrywalne – w ten sposób zabezpieczysz się przed demontażem ogrodzenia.
Alternatywą jest łączenie przęseł za pomocą spinek. Wówczas można zrezygnować z części słupków pośrednich, ale dzieje się to ze szkodą dla stabilności ogrodzenia.
4 Prace wykończeniowe przy ogrodzeniu
Zamontowanie paneli nie kończy prac przy ogrodzeniu. Należy przy nim jeszcze założyć bramę wjazdową i furtkę. Ta pierwsza, z powodu swojego ciężaru, może być montowana dopiero kilkanaście dni po związaniu się betonu przy słupkach.
Warto też zdecydować się na prace wykończeniowe przy słupkach. Można zamontować na nich daszki, dzięki czemu będą w mniejszych stopniu narażone na korozję. Takie akcesoria kosztują zwykle tylko kilka złotych za sztukę.
Podsumowanie: jak montować ogrodzenia panelowe?
Odpowiedź na pytanie, jak montować ogrodzenia panelowe, nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy, że skupisz się na czterech etapach prac:
- przygotowujesz teren pod ogrodzenie i wyznaczysz jego przebieg;
- wykopiesz doły na słupki, a następnie je w nich wypoziomujesz i zabetonujesz,
- zamontujesz panele ogrodzeniowe do słupków przy pomocy obejm ogrodzeniowych,
- założysz bramę i furtkę, a także wykonasz prace wykończeniowe.
Jeśli sumiennie wykonasz wszystkie kroki, stabilne ogrodzenie panelowe będzie stać przy Twojej działce przez wiele lat.