Nie w każdym pomieszczeniu znajdują się grzejniki centralnego ogrzewania. A nawet jeśli są, nie zawsze dają radę. W garażach, warsztatach czy dużych halach trzeba więc szukać alternatywnych źródeł ogrzewania.
Idealnie nadają się do tego nagrzewnice. Zasada działania najpopularniejszych modeli jest prosta. Ogrzewają powietrze, które znajduje się wokół nich. Często dodatkowo są wyposażone w wentylator, który przyspiesza wzrost temperatury.
Na rynku znajdziemy jednak kilka rodzajów nagrzewnic. Jedne lepiej nadają się do ogrzewania dużych przestrzeni, inne idealnie uzupełnią system ogrzewania w mieszkaniu czy niewielkim warsztacie. Przeanalizowaliśmy, jak sprawują się nagrzewnice olejowe, elektryczne i gazowe.
Nagrzewnica olejowa – wady i zalety
Kiedy trzeba ogrzać dużą przestrzeń, zdecydowanie najlepiej sprawdzi się nagrzewnica olejowa. Jest bowiem najbardziej wydajnym rodzajem tego typu urządzeń.
Jeśli w dodatku zdecydujemy się na model, w którym nie ma systemu odprowadzania spalin, całe ciepło produkowane przez nagrzewnicę będzie trafiać do otaczającego ją powietrza.
Taki układ rodzi jednak również problemy. Nadmiar spalin przeszkadza w pomieszczeniach, w których znajdują się ludzie. Tego typu nagrzewnice świetnie sprawdzają się więc na budowach, gdzie nie ma problemu z przepływem powietrza.
W zamkniętych pomieszczeniach i halach należy stosować nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin. Tylko one są w pełni bezpieczne dla ludzi pracujących w pobliżu.
Atutem nagrzewnic olejowych jest również to, że tworzą samodzielne źródło ogrzewania. Nie potrzebują zewnętrznego zasilania. Jedynym wymogiem jest dostarczenie paliwa. W tym przypadku jest ono stosunkowo tanie – to olej opałowy.
Nagrzewnice olejowe są więc tanie w eksploatacji. Finanse mogą być jednak problemem na starcie. To właśnie za ten rodzaj nagrzewnic zapłacimy bowiem najwięcej.
Jednak niezależnie od rodzaju nagrzewnic, zawsze warto szukać ich w profesjonalnych sklepach – jak np. https://sklep.powermat.pl/category/pl/maszyny-budowlane-nagrzewnice.
Nagrzewnica elektryczna – w jakich sytuacjach się sprawdzi?
Nagrzewnice elektryczne są w pewien sposób odwrotnością urządzeń olejowych – przynajmniej jeśli chodzi o ich największe zalety. Należą bowiem do najtańszych urządzeń na rynku. Najmniejsze nagrzewnice elektryczne można kupić już poniżej 200 złotych.
Problemem jest jednak ich eksploatacja. Wymagają podłączenia do sieci elektrycznej, w związku z tym nie nadają się do ogrzewania budynków, w których nie ma zamontowano jeszcze takiej instalacji.
Używanie nagrzewnicy elektrycznej rodzi także wysokie koszty, które znacznie przekraczają zakup oleju opałowego. Z tego powodu rzadko korzysta się z nich na budowach czy w halach produkcyjnych. Pobiera nieco mniej prądu, niż funkcjonalna spawarka, ale i tak potrzebują go sporo.
Urządzenia na prąd idealnie nadają się natomiast do ogrzewania małych i średnich pomieszczeń. Wystarczy odpowiednio dobrać moc nagrzewnicy.
Są także zdecydowanie najbezpieczniejszym rodzajem urządzeń grzewczych. Nie wytwarzają spalin, nie zużywają tlenu, ich używanie nie wznieca ognia. Można przy nich pracować nawet wtedy, gdy cały czas są włączone.
Do zalet elektrycznych nagrzewnic należy zaliczyć również obecność wentylatora, który często pojawia się w takich maszynach. Innym rodzajem takich urządzeń są popularne farelki.
Plusy i minusy nagrzewnicy gazowej
Swoje ograniczenia mają również nagrzewnice gazowe. W tym przypadku problemem może być obecność ognia. Takie urządzenia działają bowiem na zasadzie spalania gazu, który wytwarza ciepło przekazywane do otoczenia.
W związku z tym nagrzewnice gazowe nie nadają się do pomieszczeń, w których coś może zająć się ogniem. Można ich też używać jedynie w dobrze wentylowanych wnętrzach. Problemem może być także para wodna, która wytwarza się przy pracy urządzenia.
Ale nagrzewnice gazowe mają również swoje atuty. Dobrze nadają się do ogrzewania pomieszczeń średniej wielkości. Są mobilne i niezależne. Podpięcie butli z gazem jest możliwe w każdym miejscu.
Sama nagrzewnica jest także bardzo lekka. A koszt paliwa jest stosunkowo niewielki, dlatego eksploatacja nagrzewnicy nie pochłonie wielkich funduszy.
Jaką nagrzewnicę wybrać?
Charakterystyka poszczególnych rodzajów nagrzewnic pomaga w wyborze odpowiedniego modelu. Do dużych pomieszczeń oraz ogrzewania otwartych przestrzeni najlepiej nadają się nagrzewnice olejowe.
Kiedy chcemy szybko dogrzać niewielkie pomieszczenie, najlepiej postawić na nagrzewnicę elektryczną. To także odpowiednie rozwiązanie, gdy nie zamierzamy inwestować w urządzenie zbyt dużych funduszy.
Z kolei nagrzewnice gazowe najlepiej sprawdzą się wtedy, gdy chcemy ogrzać się w podróży i często zabieramy nagrzewnicę ze sobą.