Dezynfekcja telefonu – tak ważna, jak dezynfekcja rąk?

Napisane przez
dezynfekcja telefonu

Artykuły do dezynfekcji to w dzisiejszych czasach przedmioty codziennego użytku. Nosimy je w kieszeniach, plecakach, torbach, dłonie dezynfekujemy wchodząc do każdego sklepu czy instytucji. Czy wszyscy jednak mamy świadomość, że dezynfekować powinniśmy nie tylko swoje dłonie? Właściciele lokali gastronomicznych czy salonów kosmetycznych na pewno zakupili już stosowane urządzenie do dezynfekcji i od lat dezynfekują swój sprzęt, ponieważ tego wymagają przepisy BHP. Co więc z urządzeniami, które każdy z nas nosi przy sobie codziennie? Mowa oczywiście o telefonach komórkowych. Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele bakterii przykładasz do swoich policzków każdego dania! Dlaczego dezynfekcja telefonu jest tak ważna i jak wykonywać ją poprawnie? Sprawdź!

Ile bakterii znajduje się na powierzchni telefonu komórkowego?

Pandemia niewątpliwie otworzyła nam oczy na wiele aspektów, do których dotychczas nie przywiązywaliśmy wagi. Jednym z nich jest właśnie dezynfekcja – na przykład w sklepach coraz częściej widuje się urządzenia do dezynfekcji. Rok temu wszyscy uczyliśmy się jak poprawnie myć dłonie i jak długo to robić. A skoro mowa już o dezynfekcji dłoni, pora powiedzieć kilka słów o dezynfekcji przedmiotu, który trzymamy w nich najczęściej, czyli telefonu komórkowego.

Być może spotkałeś się już z informacją, że na powierzchni telefonu komórkowego znajduje się pięć razy więcej bakterii niż na desce klozetowej. Ta przerażająca statystyka pokazuje, jak poważnie powinniśmy potraktować kwestię dezynfekcji smartfona. Nikt nie chciałby przecież przyłożyć policzka do przedmiotu, który wręcz roi się od zarazków. I to nie byle jakich! Na telefonie mogą przenosić się takie zarazki jak gronkowce, paciorkowce czy bakterie E. coli. Nic dziwnego – smartfon ma kontakt z naszym naskórkiem, potem, resztkami makijażu i z wieloma powierzchniami, na których go kładziemy. 

Jak dezynfekować telefon?

Po pierwsze, należy skupić się nie na tym, jak dezynfekować telefon, ale jak często to robić. Odpowiedź brzmi: regularnie. Dezynfekcja telefonu powinna stać się naszym nawykiem. Naukowcy twierdzą, że tę czynność najlepiej wykonywać za pomocą ściereczek z mikrofibry, których używamy również do czyszczenia szkieł w okularach. Ważne, by do przetarcia szybki w telefonie nie używać kawałków ubrań, ponieważ one również są siedliskami bakterii. Firmy elektroniczne nie polecają również czyścić szyb smartfonów za pomocą alkoholu, amoniaku czy płynów do mycia szyb. 

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – postaraj się więc ograniczyć rozmowy telefoniczne do minimum. A jeśli tego wymaga Twoja praca, zaopatrz się w zestaw słuchawkowy, dzięki któremu nie wyeliminujesz konieczność zbliżania twarzy do powierzchni telefonu.

Rate this post
Kategorie
Zdrowie i uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *