Fluoryzacja zębów – co powinieneś o niej wiedzieć?

Napisane przez
fluoryzacja zębów

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – znana medyczna zasada ma pełne uzasadnienie także w przypadku higieny jamy ustnej. Fluoryzacja zębów to profilaktyczny zabieg, który pozwoli Tobie i Twojej rodzinie na rzadsze wizyty w centrach stomatologii. Estetyczne i zdrowotne korzyści zabiegu dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Co warto wiedzieć o lakierowaniu zębów fluorem? Na czym polega fluoryzacja zębów? Gdzie warto przeprowadzić lakierowanie zębów u dzieci? Odpowiadamy na te pytania!

Rola fluoru w budowie tkanki kostnej

Aby utrzymać zęby i kości w dobrej kondycji, musisz zadbać o prawidłowy poziom fluoru. Związki tego pierwiastka wnikają w szkliwo zębów i reagują ze związkami wapnia, osłabiając ich rozpuszczalność w kwasach. W efekcie zęby stają się zdrowsze i mocniejsze. Fluor ma także właściwości bakteriobójcze, co uodparnia zęby na rozwój próchnicy.

Jakie są wskazania do fluoryzacji zębów?

Zabieg fluoryzacji ma na celu zapobieganie powstawaniu ubytków, a także zabezpieczenie szkliwa przed tzw. próchnicą wtórną po założeniu plomb lub koron. Lakierowanie fluorem bywa także częścią zabiegu remineralizacji szkliwa i leczenia nadwrażliwości szyjek zębowych. Jeśli decydujemy się na leczenie protetyczne, może być jego uzupełnieniem.

Kto może poddać się fluoryzacji zębów? Fluoryzacja zębów u dzieci i dorosłych

Zabieg stosuje się zarówno u dzieci, jak i dorosłych, na mlecznych i stałych zębach. Szkliwo musi być wolne od ubytków, pozbawione płytki i kamienia nazębnego; przed lakierowaniem należy także dokładnie wyczyścić zęby. Każdy zabieg powinien być ponadto poprzedzony konsultacją u dentysty.

Jakie są metody fluoryzacji zębów?

Związki fluoru znajdują się w każdej paście do zębów, lecz zabieg fluoryzacji pozostawia znacznie trwalszy efekt – dobroczynne składniki utrzymują się na powierzchni szkliwa nawet do kilkunastu godzin. Fluor można podać pacjentowi wewnętrznie, w formie tabletek lub płynów. Popularne są także metody zewnętrzne. W przedszkolach i szkołach często przeprowadza się akcję szczotkowania zębów z użyciem preparatu na bazie fluoru. Stomatolog w gabinecie lekarskim nakłada na zęby fluorowany żel lub lakier.

Metody fluoryzacji zębów – która przynosi najlepsze efekty?

Jak wykazują badania, lakierowanie zębów fluorem może obniżyć ryzyko wystąpienia próchnicy nawet o 40%. Zabieg wykonuje się w gabinecie dentystycznym, a stomatolog korzysta z preparatów o wysokim stężeniu fluoru (0,1-6%), niedostępnych do użytku w warunkach domowych. Lakierowanie jest szybkie i całkowicie bezbolesne.

Fluoryzacja zębów – czy lakierowanie fluorem jest bezpieczne?

Przedawkowanie fluoru może być szkodliwe dla zdrowia, dlatego warto wykonać zabieg u profesjonalisty, który dobierze prawidłową dawkę preparatu. Przeprowadzając zabieg u dzieci, stomatologowie korzystają z lakieru o żółtej barwie – preparat jest lepiej widoczny na zębach i łatwiej kontrolować jego ilość. Dentystyczne lakiery są całkowicie bezpieczne i nie wywołują skutków ubocznych.

5/5 - (2 votes)
Kategorie
Zdrowie i uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *