Spawanie aluminium. Jak wykorzystać do niego spawarki MIG MAG?

Napisane przez
Jak spawać aluminium? Praktyczne porady

Na co dzień otacza nas wiele przedmiotów wykonanych z metalu. Często zresztą zupełnie nie zwracamy na to uwagi. Sytuacja zmienia się w warsztacie. Każdy majsterkowicz przy naprawie przedmiotów czy tworzeniu nowych konstrukcji musi bowiem zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane ich poszczególne elementy. Dotyczy to również wszystkich, którzy próbują swoich sił w rzemiośle spawania – bez względu na to, czy robią to w domowych warunkach, czy w profesjonalnych warsztatach. Jednym z materiałów, który często spotykają na swojej drodze, jest aluminium. To materiał wszechobecny w wielu produktach, od opakowań na wyroby spożywcze, przez sprzęt AGD, po części samochodowe. Jak spawać aluminium w prawidłowy sposób? By spawanie aluminium było efektywne, trzeba dobrze dobrać spawarkę i pamiętać o kilku ważnych zasadach. W tym artykule przeczytasz, jak w spawaniu aluminium pomogą Ci migomaty.

Spawanie aluminium – czym wyróżnia się ten materiał?

Aluminium znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle między innymi dzięki temu, że jest mocno plastycznym materiałem. Choć z pozoru taka cecha powinna ułatwiać spawanie, trudność sprawia niska temperatura topnienia aluminium, czyli 660,3 stopnia Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że przy produkcji różnego rodzaju części nieraz wykorzystuje się aluminium z dodatkiem innych metali – przed rozpoczęciem spawania należy się upewnić, z jakim stopem mamy do czynienia.

Choć sam proces spawania tego materiału ma podobny przebieg do łączenia innych metali, jest jedna niezwykle istotna różnica. Do spawania aluminium, w przeciwieństwie do innych metali, wykorzystuje się prąd przemienny AC. Nie można o tym zapominać, w przeciwnym razie próba spawania aluminiowych elementów spali na panewce. Konieczne jest także posiadanie odpowiedniego sprzętu, który można kupić na https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet-polautomaty-mig-mag.

Jak spawać aluminium za pomocą spawarki MIG MAG?

Spawanie aluminium wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Pierwszym rodzajem urządzeń, jakie możemy odrzucić, jest spawarka MMA. Do obróbki aluminium potrzebna będzie spawarka pracująca w trybie TIG lub migomat. Częściej stosuje się tę drugą opcję, ponieważ umożliwia ona zdecydowanie szybszą pracę oraz spawanie grubszych elementów – urządzenia TIG świetnie nadają się natomiast do najbardziej precyzyjnych prac.

W przypadku migomatów należy skorzystać z metody MIG. Polega ona na spawaniu w osłonie z gazów obojętnych, którymi są najczęściej argon, hel lub ich mieszanina. Oprócz tego konieczny będzie dobór odpowiedniego drutu spawalniczego. To właśnie on będzie elektrodą topliwą, czyli spoiwem, które pozwoli na połączenie aluminiowych elementów. Najczęściej wykorzystywanym drutem jest spoiwo aluminiowe z dodatkiem magnezu – najbardziej uniwersalny jest drut AlMg5, zawierający 5 procent magnezu. Takie spoiwo cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością, niestraszne jest mu nawet działanie soli morskiej. Jaką średnicę drutu wybrać? Na początek pracy idealny będzie drut o grubości około jednego milimetra. Dalsze wybory zależą już od charakterystyki konkretnych prac: przy cienkim drucie wtopienie i grubość spoiny nie będą zbyt duże.

Jak już wspomnieliśmy, migomaty najlepiej nadają się do spawania nieco grubszych elementów z aluminium. Przyjmuje się, że powinny mieć one grubość co najmniej jednego milimetra. Wyjątkiem będzie zastosowanie prądu pulsującego – jeśli nasza spawarka posiada taką funkcję, można pokusić się nawet o obróbkę cieńszych elementów. Przy spawaniu aluminium za pomocą migomatu niezwykle ważna jest czystość spawanej powierzchni, na której mogą wytwarzać się tlenki. Do pracy najlepiej przystąpić tuż po oczyszczeniu obrabianych elementów.

Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *