Prasowanie ubrań zajmuje nam przeważnie sporą ilość czasu. Nic zatem dziwnego, że większość z nas nie przepada za tym zajęciem. Mimo to chyba każdy chciałby cały czas chodzić w idealnie gładkiej odzieży, która prezentuje się niezwykle stylowo i elegancko. Czy da się zatem jakoś sprawić, aby nasze tkaniny mniej się mięły? Oczywiście – chętnie podpowiemy Ci jak dbać o ubrania! Trzeba tylko znać kilka niezwykle praktycznych sztuczek. Jakich? Przedstawimy je wam w dzisiejszym artykule! Sprawdźcie!
Sztuczka nr 1: Jak dbać o ubrania? Stanowcze nie dla mocnego wirowania
Chyba każdy z nas wie, że dzianina, z której może być wykonany nasz sweterek, nie wymaga prasowania. Nieco inaczej jest jednak z innymi materiałami. Tkaniny bawełniane, len czy wiskoza niestety uwielbiają się mocno zagniatać. Co zatem zrobić, aby te mięły się mniej? Przede wszystkim warto odpuścić mocne wirowanie na zakończenie cyklu prania. Nastawiając urządzenie np. na 1200 obrotów, oczywiście wyjmiemy z niego wręcz suchą odzież. Ta niestety będzie bardzo mocno pogięta. Aby tego uniknąć, zmniejszamy intensywność obrotów do ok. 800 powtórzeń na minutę. Tekstylia zostaną wtedy delikatnie osuszone, jednak przy okazji będą zdecydowanie gładsze.
Sztuczka nr 2: Pogniecione ubrania z pralki – dokładne strzepnięcie przed rozwieszeniem
Ubrania wyjęte z pralki, a więc możemy je powiesić na sznurku czy specjalnej suszarce. Zanim to jednak zrobimy, każdy element garderoby dokładnie strzepmy. Pozbędziemy się w ten sposób nadmiaru wilgoci, ale także rozprostujemy materiał. Nie powinny dodatkowo powstać na nim żadne dodatkowe zagniecenia. Dzięki temu pogniecione ubrania z pralki nie będą wymagały prasowania lub chociaż sprawimy, że ich rozprostowanie stanie się później o wiele łatwiejsze. Najlepiej zawsze kierować się zaleceniami producenta i dobrze przeanalizować opis tkaniny widzianej w sklepie internetowym: https://miekkie.com/category/tkaniny-34.
Sztuczka nr 3: suszenie w odpowiedniej pozycji
Większość z nas popełnia jeden dość poważny błąd podczas suszenia swoich elementów garderoby. Wieszamy je bowiem na sznurku, zgięte na pół, a dodatkowo mocujemy na spinaczach. Po zdjęciu na materiale zostają przez to mało estetyczne zagięcia. Jak dbać o ubrania w kwestii wieszania? O wiele lepiej wieszać swoje ubrania za dolny szew. Wtedy klamerki zostawią ślad jedynie na samym dole odzieży, w niemalże niewidocznym miejscu. Sznurek czy pręt suszarki nie odbije się natomiast nigdzie. Pogniecione ubrania z pralki, których nie jesteśmy w stanie zamocować w ten sposób, najlepiej powiesić na wieszakach. Wtedy będą mogły swobodnie wyschnąć w najlepszej możliwej dla siebie pozycji.
Sztuczka nr 4: Jak dbać o ubrania? Prawidłowe warunki podczas przechowywania odzieży
Aby nasze ubrania mniej się mięły, należy także pamiętać o ich odpowiednim przechowywaniu. Niestety większość z nas ma skłonność do tego, by swoją odzież upychać do szafy na siłę. Takie działanie sprawia, że ta jest cała pognieciona. Jak dbać o ubrania by rzadziej były pomięte? O wiele lepiej zadbać więc o to, by elementy garderoby miały odpowiednią ilość przestrzeni. Postarajmy się także sortować odzież według przeznaczenia oraz materiału. Wszystkie sterty z poukładaną odzieżą powinny być dość równe. Tkaniny, które mną się najbardziej, powinny natomiast zawsze wisieć w naszej szafie. Dzięki temu nie będą powstawały na nich ciężkie do rozprasowania zagniecenia.
Porada: pod żadnym pozorem nie wrzucajmy swojej odzieży do szafy byle jak. Zawinięte w rulon ubrania nie dość, że się zgniotą, to jeszcze mogą ulec zniszczeniu.
Sztuczka nr 5: działanie parą wodną
Niektóre tkaniny niestety mogą się bardzo zmiąć nawet wtedy, gdy zastosujemy wszystkie wyżej wymienione metody. Wiemy jednak, że część z nas z pewnością nie znosi używać żelazka. Jak dbać o ubrania w takiej sytuacji? Warto pamiętać o dobroczynnym wpływie pary wodnej. Ubranie, które chcemy na siebie założyć, warto zatem wziąć ze sobą do łazienki. Po co? Biorąc gorący prysznic, w naszej toalecie powstanie spora ilość pary. Istnieje wtedy możliwość delikatnego rozprostowania materiału. Musimy jednak wiedzieć, że nie będzie to spektakularny efekt. Pogniecione ubrania, nie będą idealnie równa. Gdy zależy nam na efekcie wow, o wiele lepiej skorzystać z parownicy, która szybko rozprostuje niemalże każdy element garderoby.