Plecaki szkolne to przedmioty, bez których trudno wyobrazić sobie wyprawkę jakiegokolwiek ucznia. Nie ma znaczenia, czy chodzi o pierwszoklasistę, czy też ucznia szkoły średniej – plecaki i tornistry towarzyszą im nieodłącznie. Wiele osób zresztą korzysta z nich także później, już na studiach czy też w pracy. Nie są to już modele dziecięce czy młodzieżowe, ale uznane marki, jak na przykład plecaki Coolpack, przygotowują także wersje swoich produktów dla dorosłych. Niemniej to jednak plecaki szkolne obrosły największą liczbą opinii, które z czasem przerodziły się w mity – dotyczą na przykład tego, czy można prać plecak w pralce. A z tymi jest podobnie jak z legendami – choć czasami kryje się w nich ziarno prawdy, często nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Postanowiliśmy więc rozprawić się z kilkoma najczęściej funkcjonującymi w przestrzeni publicznej.
Plecak – zdrowe plecy a noszenie plecaka na jednym ramieniu
To jedna z najczęściej powtarzanych historii obok dywagacji czy można prać plecak w pralce. Dorośli często używają jej do upominania dzieci, które nie chcą nosić plecaka w prawidłowy sposób. Udowodniono jednak, że przyczyny skoliozy, czyli bocznego skrzywienia kręgosłupa, są zazwyczaj znacznie głębsze niż noszenie plecaka na jednym ramieniu. To zbyt mało, by wywołać tak poważną wadę, szczególnie jeśli będziemy stawiać na bezpieczne plecaki szkolne dla dzieci, które zwykle będą noszone poprawnie. Ziarnem prawdy w tym micie jest jednak to, że nieprawidłowe noszenie plecaka przeszkadza w kształtowaniu prawidłowej postawy, dla której lata dziecięce są kluczowe. Gdzie kupić plecak, który nie zaszkodzi kręgosłupowi Twojej pociechy? Najlepiej w sklepie internetowym, gdzie wybór jest bardzo duży: https://plecaki.com.pl.
W tym przypadku problemem jest uogólnienie – istnieją przecież bezpieczne plecaki szkolne dla dzieci. Tornistry wybiera się zwykle dla najmłodszych, siedmio- czy ośmiolatków. Utwardzane plecy takiego bagażu pomagają zachować wyprostowaną sylwetkę, w przestronnym tornistrze łatwiej też posegregować rzeczy. W rzeczywistości jednak również plecak może być dobrym rozwiązaniem dla najmłodszych – wystarczy, że posiada wzmocnione, ergonomiczne plecy i szerokie szelki. Co więcej, czasami noszenie tornistra jest wręcz niewskazane. Dzieje się tak głównie w przypadku ciężkich modeli. Warto bowiem pamiętać, że waga bagażu nie powinna przekraczać 10 procent wagi dziecka. Dla małych i wątłych dzieci zdecydowanie lepszym wyborem będzie zatem lżejszy plecak: https://plecaki.com.pl/pl/c/Plecaki-Coolpack/155.
Plecak – zdrowe plecy czyli czy najmłodsi powinni korzystać z tornistrów zamiast plecaków?
Im więcej kieszeni, tym lepiej?
Szukając plecaków część rodziców skupia się na modelach, które posiadają mnóstwo komór, kieszeni zewnętrznych oraz przegródek. Nie zawsze jednak taki wybór jest najlepszy. Owszem, na przykład najmłodszym kilka bocznych kieszeni się przyda, łatwiej wtedy posegregować wszystkie przedmioty. Zbyt duża liczba skrytek może jednak przeszkodzić, a nie pomóc – maluchy trudniej odnajdują wówczas poszukiwane rzeczy. Jedna boczna kieszeń i jedna główna komora wystarcza zwykle z kolei nastolatkom. Modele z licznymi kieszeniami przywołują bowiem skojarzenia z dzieciństwem, których tacy uczniowie chcą za wszelką cenę uniknąć.
Czy można prać plecak w pralce?
Mity dotyczą również dbania o czystość plecaków szkolnych. Według jednego z najpopularniejszych nie można ich prać. W ten sposób mogą się bowiem nieodwracalnie uszkodzić. W tym stwierdzeniu ponownie jest zawarta tylko część prawdy. Czy można prać plecak w pralce? Przy czyszczeniu plecaków trzeba bowiem sugerować się ich metką. Jeśli nie ma na niej ostrzeżenia przed praniem, plecak powinien przeżyć wizytę w pralce. Odradza się jednak pranie modeli z dużą liczbą wystających elementów. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, by wyprać plecak ręcznie, w wodzie z delikatnym detergentem lub mydłem. Nie wolno pomijać gruntownego czyszczenia plecaków. Dzieci często rzucają je na podłogę, czasami we wnętrzach bagażu pozostają resztki jedzenia. Pozostawienie ich samym sobie to prosta droga do stworzenia z plecaka siedliska pleśni, grzybów i bakterii.