Łóżko czy rozkładana sofa – co jest lepszym wyborem?

Napisane przez
łóżko czy sofa

Samodzielna aranżacja mieszkania to zadanie, które wymaga sporych pokładów kreatywności, ale nie tylko. Niezbędna jest także wiedza. Poza pięknym wyglądem zgodnym z najnowszymi trendami, wnętrza muszą być także funkcjonalne, aby mieszkanie w nich było komfortowe i po prostu przyjemne. Wiele osób zastanawia wybór pomiędzy łóżkiem a rozkładaną sofą. Niektórzy rozważają także łóżka wodne. To istotne kwestie, które warto wziąć pod uwagę podczas urządzania mieszkania lub domu. Zapraszamy do dalszej części artykułu, w której podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę podczas tej trudnej potyczki pomiędzy sofą a łóżkiem.

Wielkość mieszkania

Dla osób posiadających mieszkania większych rozmiarów, w których przestrzeń do spania w żaden sposób nie przenika się z przestrzenią dzienną, kwestia wyboru pomiędzy łóżkiem a rozkładaną sofą z funkcją spania często… nie istnieje. Wtedy najczęściej w sypialni znajduje się łóżko, które zajmuje centralną część pomieszczenia, natomiast w salonie stoi kanapa. W takich przypadkach zazwyczaj nie musi ona nawet być rozkładana (niżej podpowiadamy kiedy jednak warto rozważyć mebel z funkcją spania), a może być wybrana wyłącznie ze względu na ciekawy i pasujący do reszty wnętrza wygląd.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku mniejszych mieszkań. Wtedy w celu zaoszczędzenia miejsca warto rozważyć zakup sofy z przestrzenią do spania (więcej o tym, jaka powinna być wygodna sofa pisaliśmy w artykule https://zyciekielc.pl/jaka-powinna-byc-funkcjonalna-i-wygodna-sofa/). W dzień będzie ona pełnić funkcję kanapy, na której można oglądać telewizję czy czytać książkę, a w nocy zmieni się w wygodne łóżko do codziennej regeneracji. Producenci sof wykorzystują coraz to nowsze technologie, dzięki czemu tego typu mebel tapicerowany wykonany z wysokiej jakości komponentów często można porównać do łóżka przeznaczonego tylko do spania.

Nie jest jednak powiedziane, że w kawalerce nie może znaleźć się łóżko, które będzie cały czas rozłożone – przykryte ozdobną narzutą z dekoracyjnymi poduszkami może stać się ozdobą wnętrza. Jeśli większość czasu spędzamy poza domem, np. pracując, a dom traktujemy przede wszystkim jako miejsce do spania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby całkowicie zrezygnować z kanapy. Warto jednak wtedy mimo wszystko zaplanować inną przestrzeń na wypoczynek niewielkich rozmiarów. Może ona mieć formę wygodnego fotela lub miękkiego pufa. 

Odwiedziny gości

Wybierając pomiędzy łóżkiem a sofą warto rozważyć, czy często odwiedzają nas goście. Jeśli tak i mamy dla nich osobny pokój gościnny, niekoniecznie trzeba stawiać w nim kanapę. Wielu odwiedzających z pewnością doceni, że we wnętrzu, w którym mają odpoczywać, znajduje się łóżko dużych rozmiarów.

W przypadku braku oddzielnego pokoju dla gości, najczęściej śpią oni w salonie. Aby oszczędzić im spania na materacu, warto wybrać do salonu sofę z funkcją spania. Najlepiej, aby po rozłożeniu jej wymiary wynosiły co najmniej 140×200 cm, dzięki czemu komfortowo wyśpią się na niej dwie dorosłe osoby. Jeśli natomiast wizyty gości są rzadkością, nie trzeba brać tego kryterium pod uwagę podczas wyboru mebli wypoczynkowych i można skupić się jedynie na ich wyglądzie.

Wspólne posiłki to doskonała okazja, by zaprosić wielu gości. W innym artykule radzimy jak urządzić jadalnię w stylu rustykalnym, https://zyciekielc.pl/jadalnia-w-rustykalnym-stylu-jak-nadac-klimat/.

Jeśli łóżko – to jakie?

Możemy oczywiście zdecydować się na klasyczne łóżko z materacem wysokiej jakości. Ciekawym wyborem, który zyskuje dużą popularność, jest jednak łóżko wodne. Dziś tego typu wypoczynek nie jest dostępny tylko dla nielicznych, a korzyści spania na nim zdecydowanie zachęcają do zakupu. Jest to doskonały zakup w przypadku kobiet w ciąży, alergików i osób borykających się ze schorzeniami kręgosłupa czy bólami pleców. Jeśli tylko mamy przestrzeń na łóżko wodne w sypialni lub salonie większych rozmiarów, warto rozważyć jego zakup.

5/5 - (1 vote)
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *