Czy biżuteria ze stali chirurgicznej ciemnieje – to pytanie zadają sobie zwłaszcza posiadaczki złotej i srebrnej biżuterii, która ma tendencję do nabierania czarnego koloru z czasem. Ten kłopotliwy problem niektórych kruszców to ich zdecydowana wada. Co więc ze stopem stali chirurgicznej – jednego z obecnie najpopularniejszych surowców biżuteryjnych? Przeczytaj!
Czy biżuteria ze stali chirurgicznej czernieje? Krótka odpowiedź
Stalowa biżuteria wysokiej jakości nie czernieje. To zupełnie inny metal niż srebro, złoto czy miedź, więc nie należy odnosić do niego problemów metali szlachetnych. Szlachetna stal nie tylko nie poddaje się ciemnieniu – jest także antyalergiczna i, jak sama nazwa wskazuje, odporna na korozję. To jeden z najpraktyczniejszych surowców wykorzystywanych w świecie jubilerskim. Mowa tu ciągle o stopie dopracowanym pod względem składu chemicznego.
Sklep jubilerski Gal-Art dysponuje wyjątkowo szerokim wyborem stalowych ozdób na każdą kieszeń. Zobacz je tutaj: https://www.gal-art.pl/category/bizuteria-ze-stali-chirurgicznej. Wszystkie ozdoby są wykonane z pierwszorzędnej stali chirurgicznej 316L, całkowicie odpornej na czernienie i korozję. Warto więc zaopatrzyć swoją kolekcję w ozdoby wykonane z tego metalu.
Dlaczego inne metale i stal chirurgiczna tak bardzo różnią się właściwościami?
Co odpowiada za czernienie biżuterii?
Metale szlachetne są reaktywne chemicznie. Za czernienie odpowiada proces utleniania.
W przypadku srebra ciemnienie jest spowodowane utworzeniem się siarczku srebra, który jest czarnym nalotem. Siarczek srebra powstaje w wyniku reakcji srebra z siarkowodorem, który jest związkiem siarki występującym w powietrzu, wodzie i w pocie. Złota i miedziana biżuteria ma w stopie dodatki, które również poddają się utlenianiu i choć sam szlachetny kruszec nie reaguje, to właśnie domieszki odpowiadają za czernienie.
Dobra jakościowo stal chirurgiczna nie jest reaktywna chemicznie. Z tego stopu wykonuje się narzędzie medyczne i kosmetyczne, często mające kontakt z chemikaliami oraz oczywiście skórą. Gdyby narzędzia nie były odporne na takie czynniki, stwarzałyby zagrożenie. Niereaktywność stali nadaje jej również właściwości antyalergiczne – w stopie znajduje się domieszka uczulającego niklu, jednak nie jest on uwalniany na zewnątrz, toteż nie podrażnia skóry.
Czy biżuteria ze stali chirurgicznej ciemnieje w jakichkolwiek sytuacjach?
Stal chirurgiczna to stop żelaza i innych pierwiastków, który zawiera kilkunastoprocentowy dodatek chromu. Chrom nadaje stali właściwości antykorozyjne, dlatego jest ona odporna na utlenianie i rdzewienie. Z tego względu biżuteria ze stali chirurgicznej nie powinna ciemnieć pod wpływem powietrza, wilgoci czy potu. Niektóre stopy mają jednak tak niski dodatek chromu, że nie chroni on przed utlenianiem na zadowalającym poziomie. Z czasem na użytkowanej biżuterii moją pojawić się ciemne plamki.
Ten problem nie dotyczy jednak biżuterii ze stopu 316L – to ten typ stali, który wykorzystuje medycyna i kosmetyka. Robi się z niej nawet igły do tatuażu czy elektrody rozruszników serca. Na stop 316L stawiają renomowane salony biżuteryjne, rękodzielnicy domowi i profesjonalni artyści zajmujący się obróbką metali.
Jak rozpoznać, czy wybierana biżuteria jest jakościowa?
Niestety, nie da się tego zrobić na oko. Jako klient możesz jedynie zapytać sprzedawcę o stop wykorzystany do wyprodukowania biżuterii – powinien go znać od swojego dostawcy. Gdy nie chce udzielić odpowiedzi, a nigdzie w sklepie nie widzisz informacji o wykorzystywanym stopie, bardzo możliwe, że jest on najsłabszy z możliwych… A jak już wiesz, to czy biżuteria ze stali chirurgicznej czernieje zależy od ilości utrwalającego ją chromu.
Zwracaj uwagę na opinie o sklepie, jego ogólną renomę i czas obecności na rynku. Im większa baza zadowolonych klientów, tym oczywiście lepiej – możesz kupować bez żadnych obaw o skład chemiczny ozdób.
Jak dbać o swoją biżuterię ze stali, by nie ciemniała?
Jak każde piękne akcesoria, biżuteria ze stali chirurgicznej potrzebuje odrobiny troski, by zawsze perfekcyjnie się prezentować. By mieć gwarancję, że przez lata zachowa nienaganną prezencję:
- należy unikać kontaktu biżuterii z substancjami chemicznymi, takimi jak perfumy, kosmetyki czy środki czyszczące. Taka chemia może przyczynić się do degradacji metalu.
- myj biżuterię wodą z mydłem i delikatną szmatką po każdym zdjęciu – po całym dniu jest siedliskiem bakterii!
- zdejmuj biżuterię z rąk podczas wykonywania ciężkich prac. Ścieranie i zarysowania na biżuterii mogą wizualnie ją odbarwić – będzie się wydawała w tych miejscach ciemniejsza.
- zdejmij biżuterię idąc pod prysznic – mydła, żele myjące, szampony i długi kontakt z wodą nie służą metalom.
- przechowuj biżuterię w kuferku lub woreczku wykonanym z miękkiej tkaniny nierysującej powierzchni. Nie wystawiaj jej na długotrwały kontakt ze słońcem.
- jeżeli okaże się, że na biżuterii wychodzą ciemne plamki, czerniejącą powierzchnię należy czyścić pastą do zębów lub specjalnym płynem.
Dbanie o biżuterię jest konieczne także w przypadku niezwykle praktycznego kruszcu, jakim jest stal chirurgiczna. Poświęć jej minutę dziennie na czyszczenie i zdjęcie przed wejściem do wanny!
To, czy biżuteria ze stali chirurgicznej ciemnieje, zależy od jakości stopu. Generalnie – stal szlachetna nie ciemnieje, bo nie jest reaktywna chemicznie. Wyjątkiem są stopy o niskim poziomie chromu, jednak nie sprzedają ich sklepy na wysokim poziomie. W renomowanych sklepach z biżuterią możesz kupować bez obaw o przyszłą kondycję ozdób.