O czym pomyśleć przy projektowaniu wnętrza?

Napisane przez
Projektowanie wnętrz - urządzanie według planu

Umeblowanie wnętrza to jedno z trudnych wyzwań, do którego należy podejść kompleksowo. Jeśli masz milion pomysłów związanych ze stylem, kolorami, materiałami i absolutnie nie wiesz, co powinieneś wybrać, projektant może pokierować twoimi decyzjami we właściwym kierunku. Fachowiec doradzi Ci, od czego zacząć projektowanie wnętrza, aby osiągnąć imponujący efekt dokładnie według własnych wyobrażeń. Jak zacząć i jakich kroków nie przegapić?

Nie bój się dokonywać zmian

Niezależnie od tego, czy urządzasz wnętrze budynku lub mieszkania, które niedawno zakupiłeś, czy też dokonujesz gruntownego remontu dotychczasowego domu, wyjdź z istniejącego układu i przeznaczenia każdego pomieszczenia. W nowo wybudowanym budynku zapewne zaakceptujesz zaprojektowany układ, ale jeśli remontujesz lub wręcz odbudowujesz starszą nieruchomość, wiele radości satysfakcji, sprawi ci chęć wprowadzenia większych zmian. Gruntowna przebudowa najczęściej dotyczy łazienki, a także stworzenia nowocześniejszej strefy dziennej, czyli połączenia kuchni z salonem.
Jednak oprócz zabiegów estetycznych należy dokładnie ocenić kwestie techniczne – zwłaszcza dystrybucję gazu, energii elektrycznej, wody i odpadów. Konsultacja z ekspertem rozwieje wiele twoich wątpliwości, może również pomóc ci uniknąć zagrożeń projektowych oraz przyspieszy prace. Bardzo często przy dużych remontach skorzystanie z porady architekta wnętrz jest niezbędnym warunkiem znalezienia funkcjonalnych rozwiązań.

Zacznij projektowanie wnętrza od pobrania dokładnych wymiarów

Umeblowanie pustego wnętrza dodaje skrzydeł. Ale jeśli obecne mieszkanie jest wciąż pełne starych mebli i wygląda ciasno, możesz się w nim czuć przytłoczony i nie wiedzieć, za co się najpierw zabrać. Nie do końca widzisz jego zalety, ale jednocześnie nie do końca widzisz wady. Podstawą wszystkich działań remontowych jest jak najdokładniejsze ustalenie wymiarów pomieszczenia.
Przy rekonstrukcji wnętrza starszej nieruchomości należy wziąć pod uwagę, że prawdopodobnie wszystkie ściany są krzywe oraz że podłogi również nie zachowują poziomu,okna mogą być montowane na różnych wysokościach od podłogi. Jeśli nie doceniasz tego, jak ważny jest odpowieni pomiar wielkości pomieszczenia, w przyszłości możesz poczuć się głęboko rozczarowany. Wystarczy, że wymarzona szafa, na którą czekałeś kilkanaście tygodni, nie mieści się na wysokość lub zajmuje tyle miejsca, że nie jesteś w stanie otworzyć drzwi do pokoju lub zmieścić kanapy.

Wybierz styl, który Ci odpowiada

Ze względu na różne style wnętrz prawdopodobnie to właśnie wybór stylu, w jakim chcesz zaaranżować swoje wnętrza, zajmie ci najwięcej czasu. Czy będzie to styl nowoczesny, rustykalny, retro, vintage, country, klasyczny, skandynawski czy minimalistyczny? Możliwości są nieograniczone, a w Internecie znajdziesz tysiące inspiracji, które pomogą ci wyobrazić sobie, jak może wyglądać Twój nowy dom. Dobrze jest czerpać pomysły z już istniejących wnętrz!
W pierwszym kroku postaraj się wybrać styl, który możesz uniwersalnie zastosować do całego wnętrza i będzie elementem łączącym. Wprowadzi do Twojego domu dobre samopoczucie i nie poczujesz się estetycznie przytłoczony lub aniepokojony. W drugim kroku skup się na perspektywie użytkowania pomieszczenia, tak aby zawierało kluczowe, ale użyteczne elementy nawet po latach. Jeśli lubisz bawić się designem i nie boisz się bardziej wyrazistego stylu, postaw na pojedyncze meble i wyraziste dodatki, które również tchną Twoje poczucie estetyki w neutralne wnętrze. Po latach łatwiej wymienić jedną rustykalną komodę niż całą kuchnię w tym stylu.

Zacznij projektowanie wnętrza od podłogi

Tęsknisz za wnętrzem, które wygląda czysto i nowocześnie? W takim razie nie lekceważ ujednolicenia podłogi w większości wnętrz. Strefy kuchenne, łazienkowe czy przedpokoje mogą zawierać płytki podłogowe w jednym rodzaju, położone na jednej wysokości. W pozostałych pomieszczenich postaw na pakiet lub panele podłogowe w podobnej kolorystyce. Właściwy wybór, jasność i odpowiedni sposób ułożeniamogą nawet optycznie powiększyć ciasną lub ciemną przestrzeń. Usunięcie przejść (progów) pomiędzy pomieszczeniami wprowadzi płynność wewnętrzu i ułatwi ogólną konserwację podłóg (nie będzie przeszkód w pracy odkurzacza automatycznego).

Uzyskaj porady dotyczące dostrajania kolorów

Jak dopasować kolory do wnętrza? Praca z kolorami jest niezwykle ważna. Kolorystyka nadaje pomieszczeniu klimat, a także wpływa na samopoczucie mieszkańców. Kiedyś zaczynało się od ścian pokoju, dziś trend jest odwrotny – podstawą jest dostosowanie koloru ścian do mebli, dywanów i zasłon. Unikaj odważnych kolorów i wzorów na dużych elementach – szybko ci się znudzi i będziesz musiał przemalowywać pomieszczenie.
Zalecamy wybór jednego głównego koloru do zastosowania na około 60% powierzchni. Podziel pozostałe wartości procentowe między dwa kolory uzupełniające i ich odcienie. Jeśli masz odwagi i nie wiesz, jakiego wyboru połączeń dokonać, projektant wnętrz skieruje Cię do idealnej kolorystyki, która nie tylko będzie do siebie pasować, ale również podkreśli cel użytkowania pomieszczenia.

Zwróć uwagę na centralne punkty

Wypełnianie przestrzeni jest łatwiejsze niż myślisz! Przede wszystkim w każdym pokoju skup się na stworzeniu centralnego punktu. To miejsce, na którym przede wszystkim skoncentruje się uwaga osoby wchodzącej po wejściu do pokoju. W salonie będzie to kanapa ze stolikiem kawowym, w kuchni aneks kuchenny, w sypialni łóżko.Miejsca kluczowe nie tylko zajmują dominującą część pomieszczenia (a inne elementy muszą się do nich dostosować), ale są również często używane i przyciągają główną uwagę. W dodatku pochłoną sporą część budżetu, więc zwróć uwagę na jakość ich wykonania i wybierz styl, z którego będziesz zadowolony nawet po dziesięciu latach.

5/5 - (1 vote)
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *