Funkcjonalna spawarka – jaka? Dowiedz się czym się kierować przy jej wyborze!

Napisane przez
Funkcjonalna spawarka do użytku domowego

Gdy chodzi o sprzęt do spawania, nie ma chyba ważniejszej cechy niż jego funkcjonalność. Na jakie parametry i rozwiązania zwrócić szczególną uwagę? Czym powinna charakteryzować się funkcjonalna spawarka? Przeczytaj nasz artykuł a z pewnością nie pomylisz się przy podejmowaniu decyzji!

Funkcjonalna spawarka – inwertorowa czy transformatorowa?

Wybierając funkcjonalne spawarki do domu trzeba podjąć kluczową decyzję – spawarka inwertorowa czy transformatorowa? Modele transformatorowe powoli odchodzą do lamusa. Mimo że to porządny, odporny na warunki atmosferyczne sprzęt o prostej konstrukcji i niewielkiej cenie, spawarka inwertorowa to popularniejszy wybór zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Można ją zamówić na https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet.

Spawarki inwertorowe cechują się ogromna funkcjonalnością. Pozwalają na uzyskiwanie najwyższej jakości spawów dowolnym rodzajem elektrody. To niewielkie modele gwarantujące mobilność, możliwe do podłączenia pod agregat prądotwórczy. Nie są tak wytrzymałe na ciężkie warunki środowiska pracy, ale to i tak sprzęt solidny i mało awaryjny. W porównaniu z transformatorową spawarką, na początku trzeba za niego więcej zapłacić, ale inwestycja szybko się zwraca. Jeżeli zależy nam na funkcjonalności i nie jesteśmy profesjonalnymi spawaczami z warsztatem w którym znajdzie się stałe miejsce na ciężki sprzęt do spawania, najlepiej postawić właśnie na inwertorową wersję.

Funkcjonalna spawarka – jaki cykl pracy będzie wystarczający?

Dla określenie funkcjonalności spawarki koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jej cykl spawania. Co to jest cykl spawania? Mówi o tym, jak długo w ciągu 10 minut możemy bez przerwy pracować – po tym czasie spawarkę trzeba wyłączyć i dać jej ostygnąć.

Spawarki transformatorowe dysponują dużo niższym cyklem niż inwertorowe modele. Ich cykl z reguły oscyluje w okolicach 30% – 3 minuty spawania i 7 minut chłodzenia. Spawarka inwertorowa może mieć cykl pracy sięgający nawet 100%, standardem w wysokiej klasy sprzęcie jest natomiast 60%.

Funkcjonalna spawarka powinna być dopasowana do potrzeb. Amatorowi uruchamiającemu sprzęt raz na jakiś czas, przy okazji domowych napraw, wystarczy spawarka z cyklem 20-30%. Im większy profesjonalizm tym większy cykl pracy spawarki – dla zawodowców przeznaczone są spawarki inwertorowe z cyklem przynajmniej 50%.

Amperaż spawarki – jaki będzie w sam raz?

Co to jest amperaż? Nazywamy tak nic innego jak moc spawarki – podstawowy parametr interesujący przyszłych posiadaczy sprzętu do łączenia metali. Na rynku dostępne są modele przeznaczone pod tym względem do zastosowań amatorskich oraz profesjonalnych. Im ,,mocniejsza” spawarka tym grubsze elementy się jej poddadzą – o wyborze amperażu powinniśmy więc decydować na podstawie przewidywanych zastosowań.

Funkcjonalna spawarka do domu – jaki amperaż? Do hobbystycznego spawania oraz drobnych napraw wystarczy nam amperaż 160A, maksymalnie około 200. Szukając czegoś funkcjonalnego do celów bardziej profesjonalnych przyda się amperaż w okolicy 250A a dla zarzuconych ciężkimi zleceniami zawodowców poleca się moc od 250A w górę. Każdą z tych spawarek można znaleźć na https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet-polautomaty-mig-mag.

Dodatkowe funkcje spawarki

Kupując spawarkę inwertorową warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje – znak czasów! Funkcja Anti Stick niweluje problem sklejenia się elektrody ze spawanym metalem, o co nietrudno przy jednym mniej uważnym ruchu. Jeśli elektroda przylgnie do metalu, dopływ prądu zostanie odcięty automatycznie.

Hot Start – ta funkcja ułatwia zajarzenie łuku – wystarczy dotknąć elektrodą materiału spawanego. Arc Force ,,podpiera” łuk spawalniczy, ułatwiając pracę szczególnie amatorom a VRD obniża napięcie w trakcie przerwy w spawaniu, co przekłada się na wzrost bezpieczeństwa.

Jeszcze jedna nowoczesna funkcja to monitor w spawarce. Czytelny ekran pomaga w wyregulowaniu parametrów pracy urządzenia. Na rynku wciąż dostępne są także ,,klasyki” wyposażone w pokrętła, niemniej LEDowe wyświetlacze bywają bardzo pomocne szczególnie na początku przygody z elektrodami spawalniczymi.

Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *