Jaka gramatura pościeli jest najlepsza? Oto jest pytanie!

Napisane przez
Gramatura pościeli - co to i jaka najlepsza?

Kupując pościel, zapewne zwracasz uwagę na jej materiał, rozmiar, kolor czy wzór. Wiesz jednak, że to nie wszystko? Równie ważna może okazać się gramatura. To parametr, który odpowiada zarówno za Twój komfort, jak i za jakość oraz trwałość całego zestawu. Nie warto więc go bagatelizować! Skąd jednak wiedzieć, jaka gramatura pościeli jest najlepsza? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule! Sprawdź!

Czym tak w ogóle jest gramatura pościeli?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest gramatura pościeli. Bez tego ani rusz. Najprościej mówiąc, jest to parametr wskazujący, ile waży metr kwadratowy materiału, z którego wykonany jest komplet. Dostajesz w ten sposób informację, jak ciężka jest tkanina, a co za tym idzie, możesz mniej więcej określić jej grubość. Oczywiście im wskaźnik jest niższy, tym z cieńszą, lżejszą i bardziej przewiewną pościelą będziesz mieć do czynienia.

Kupując zestaw pościeli w naszym kraju, najczęściej spotkasz się z gramaturą wyrażoną w jednostce g/m2 (gramy na metr kwadratowy). Niektórzy producenci stosują także oznaczenie GSM – grams per square meter. Jest to jednak dokładnie to samo. Obydwie jednostki służą do wskazywania gramatury materiału.

Pamiętaj przy tym, że niezależnie, czy kupujesz pościel 160×200, czy 200×220, wskaźnik nie powinien się zmieniać. Jest to bowiem waga metra kwadratowego tkaniny, a nie całego kompletu. Zestawy wchodzące w skład jednej kolekcji będą więc cechować się taką samą gramaturą – niezależnie od wymiarów.

Ze wskaźnikiem tym spotkasz się przy wielu innych tekstyliach – nie tylko domowych. Warto więc chociaż mniej więcej wiedzieć, co oznacza i jak prawidłowo dobierać grubość tkaniny do swoich potrzeb. 

Za co odpowiada gramatura materiału pościelowego?

Gramatura pościeli odpowiada za szereg różnych kwestii. Z tego właśnie powodu nie warto jej w żaden sposób lekceważyć. To niekiedy nawet istotniejszy aspekt niż sam materiał wykonania zestawu. Zanim powiem Ci, jaka gramatura pościeli sprawdza się najlepiej, pamiętaj, że wskaźnik ten odpowiada m.in. za:

  • grubość materiału – możesz więc dopasować ją idealnie do swoich potrzeb, a także aktualnej pory roku,

  • właściwości grzewcze – z reguły im grubsza tkanina, tym lepiej ogrzewa nocą ciało,

  • przewiewność materiału – im więcej waży metr kwadratowy tkaniny, tym odstępy między włóknami są mniejsze – tym samym grubsze pościele będą cechować się nieco gorszą przewiewnością,

  • jakość materiału – tkanina o niskiej gramaturze będzie najczęściej dość mocno podatna na zniszczenia czy zaciągnięcia, przez co może służyć Ci o wiele krócej niż jej grubsza odpowiedniczka,

  • zdolność materiału do odprowadzania wilgoci – grube tkaniny gorzej radzą sobie z nadmiarem wilgoci pojawiającej się na ciele podczas snu, a do tego dość długo schną po praniu – warto o tym pamiętać,

  • miękkość materiału – przeważnie grubsze tkaniny są nieco przyjemniejsze w dotyku – choć tutaj dużo zależy też od rodzaju włókien.


Jak zatem widzisz, gramatura pościeli odpowiada za szereg niezwykle ważnych aspektów. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort snu, warto zwrócić na nią uwagę! 

Jaka gramatura pościeli jest najlepsza? To zależy!

Przejdźmy już do najważniejszej kwestii, a więc tego, jaka gramatura pościeli jest najlepsza. Od razu zaznaczę jednak, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dużo zależy od Twoich oczekiwań oraz preferencji. Gramaturę warto też dopasować do aktualnej pory roku i do tego, jak intensywnie użytkowana będzie pościel. Postaram się jednak podać kilka przykładów.

Kupując zestaw na lato, z pewnością będziesz szukać czegoś lekkiego i przewiewnego. Na tę porę roku polecam więc głównie modele o gramaturze 115-125 g/m2. Na ciepłe noce jest to optymalna wartość. Z jednej strony pościel będzie lekka, cienka i przewiewna, a z drugiej dość trwała. Poradzi sobie także z odprowadzeniem wilgoci i otuli ciało miękkością. Od razu zaznaczę również, że nie polecam kompletów mających poniżej 100 g/m2. Są to raczej modele “na raz”. Po pierwszym praniu będą nadawać się wyłącznie do wyrzucenia. 

Jeśli natomiast chodzi o zestawy zimowe, tutaj wyższa gramatura jest już większości potrzebna. Wtedy szukaj propozycji o wartości nawet 150 g/m2 i więcej. Będziesz mieć wtedy pewność, że materiał jest wystarczająco gruby, aby zapewnić Ci komfort termiczny podczas snu. Do tego pościel będzie wręcz niezniszczalna, przez co posłuży Ci wiele kolejnych sezonów.

Jak się zapewne już domyślasz, na wiosnę i jesień warto z kolei wybrać rozwiązania pośrednie, a więc te powyżej 125 g/m2. Można uznać je za najbardziej uniwersalne.

Wyżej pisałam oczywiście głównie o pościelach do użytku domowego. Nieco inaczej ma się kwestia gramatury, jeśli chodzi np. o miejsca noclegowe i hotele. Wtedy komplety są często prane w dość wysokich temperaturach, a więc muszą cechować się dobrą jakością. Niezależnie od pory roku, warto wybierać modele mające ok. 140 g/m2. Materiał będzie wtedy trwały i odporny na zniszczenia, a przy tym niebywale komfortowy. 

Zapamiętaj więc, że najlepsza gramatura pościeli na lato oscyluje w granicach 115-125 g/2. Komplet na zimę może mieć nawet ponad 150 g/m2, a modele na wiosnę i jesień powinny być rozwiązaniami pośrednimi. Wyjątkiem są jedynie hotele i miejsca noclegowe, do których polecana jest gramatura pościeli wynosząca ok. 140 g/m2. I to tyle! 

Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *