Jakie plisy do salonu? Poradnik dobierania

Napisane przez
jakie plisy do salonu wskazówki

Jakie plisy do salonu zadowolą Twój estetyczny gust, a przy okazji będą praktyczne? Poznaj najważniejsze cechy i możliwości stwarzane przez współczesnych producentów osłon okiennych. Na te rozwiązania warto się zdecydować!

Jakie plisy do salonu? Najważniejsze cechy

Najważniejszymi czynnikami decydującymi o wyborze plis są:

 • kolor,
 • materiał,
 • sposób montażu,
 • sposób obsługi,
 • dodatkowe właściwości.

Po kolei omawiamy, jak te kwestie powinny się prezentować w przypadku salonowych osłon okiennych. Bierzemy pod uwagę, że salon ma być miejscem przytulnym wizualnie i komfortowym przez 4 pory roku.

Rolety plisy do salonu w kolorze dopasowanym do wnętrza

Plisy powinny być dopasowane do kolorystyki salonu. Osłony tego typu dostępne są w szerokiej gamie kolorów, zarówno klasycznych, jak i bardziej odważnych. O barwie osłon okiennych decyduje przede wszystkim kolor ścian.

 • Do jasnych ścian w neutralnych kolorach pasują zarówno jasne, jak i ciemne plisy. Ciemne plisy stworzą kontrast i urozmaicą wnętrze, natomiast jasne plisy optycznie powiększą przestrzeń.
 • Z ciemnymi ścianami dobrze prezentują się równie ciemne plisy. Tworzą spójny klimat, a przy okazji skuteczniej powstrzymują światło słoneczne – to o tyle istotne, że ciemne pomieszczenia łatwiej się nagrzewają pod wpływem słońca.
 • Do kolorowych ścian najlepiej dobrać plisy w zbliżonym kolorze, ale o innym odcieniu. Zachowasz w ten sposób balans między urozmaiceniem a spójnością.

Jeżeli masz konkretną wizję, a nie widzisz jej w sklepach z osłonami okiennymi, warto zwrócić się bezpośrednio do producenta, a stworzy dla Ciebie idealnie dopasowane plisy. Producent dysponuje w zasadzie nieograniczonymi możliwościami estetycznymi.

Plisy z materiału dla najlepszej estetyki

Na potrzeby wystroju salonu, najlepszym wyborem okażą się plisy okienne z materiału. Mogą być wykonane z bawełny bądź poliestru – oba warianty są odpowiednie. Cechuje je wytrzymałość, nienaganna estetyka oraz szeroki wybór kolorów. W salonie tkaniny zawsze są mile widziane, niezależnie od stylu wystroju.

Na rynku dostaniesz wersje o różnej grubości materiału, blokujące nawet 90% słońca. Najmniejsza gramatura to 90 g/m2 – takie warianty mają przepuszczalność w okolicy 50%. Da się dopasować je do każdego wnętrza, nawet do salonu z ekspozycją południową, jak i takiego, gdzie okno zasłaniają korony drzew.

Osłony montowane inwazyjnie

Plisy okienne mogą być montowane w sposób inwazyjny – z wykonywaniem nawierceń – lub bezinwazyjny, gdzie osłony się przykleja lub montuje na uchwytach nakładanych na ramę.

Montaż inwazyjny jest bardziej estetyczny, ponieważ otwory na śruby mocujące są mniej widoczne na ramie okna. Montaż bezinwazyjny może zaś powodować, że plisy odstają od okna, co wygląda mniej estetycznie. Jeżeli masz możliwość swobodnego wiercenia na potrzeby remontowe (nie mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu!), warto więc pokusić się o montaż inwazyjny.

W innym wypadku pozostaje postawić na bezinwazyjny montaż, z bardzo dokładnym dopasowaniem wymiaru osłon do okna.

Okienne plisy rozwijane łańcuszkiem lub…

Jeszcze jedna rzecz decydująca o finalnej estetyce osłon okiennych – sposób obsługi. Na potrzeby dekoracyjne odpowiadają modele sterowane dekoracyjnymi łańcuszkami z metalu. Wypadają o wiele ładniej niż warianty z plastikowymi linkami.

Inna, droższa opcja, ale dla wielu wygodniejsza – zdalnie sterowane rolety. Są pozbawione linek i łańcuszków, można nimi łatwo sterować z poziomu pilota lub aplikacji. Rozwiązanie opracowane z myślą o tych, którzy ponad wszystko nie mają ochoty na wstawanie z kanapy, a czasami nie mogą się zdecydować co do preferowanej ilości słońca. Brzmi jak Ty? A więc może warto doinwestować w swoją wygodę właśnie w taki sposób. Salon to w końcu pomieszczenie służące relaksowi!

Dodatkowe właściwości

Producenci plis okiennych prześcigają się w sposobach na zadowolenie klientów. Na rynku znajdziesz więc plisy, które jeszcze lepiej odpowiedzą na warunki Twojego salonu. Jeśli w pokoju dziennym jest coś, co utrudnia Ci relaks, dobór osłon okiennych pomoże poprawić sytuację.

 • Plisy mogą być wykonane z materiałów o właściwościach wygłuszających, co pozwala na redukcję hałasu z zewnątrz. Wygłuszeniu służą plisy z bardzo grubych tkanin. Oczywiście nie wytłumią dźwięków całkowicie, ale i tak są w stanie znacznie poprawić komfort przebywania w pomieszczeniu.
 • Do salonu z ekspozycją południową lub zachodnią i dużymi oknami, wybierz plisy zaciemniające termoizolacyjne. To opcje o maksymalnym stopniu osłony, odporne na nagrzewanie się. Bezcenne zwłaszcza latem!
 • Dostępne są także plisy dzień-noc. Łączą materiał przepuszczający światło oraz taki kompletnie zaciemniający. Można manipulować nimi w zależności od pory dnia i aktualnie potrzebnego poziomu nasłonecznienia. Dobry wybór dla tych, którzy w salonie spędzają większą część dnia, np. przy pracy z domu, a później na relaksie.

Jeśli w Twoim salonie panują utrudnione warunki, warto skonsultować się z producentem plis. Może on dysponować nowoczesnymi rozwiązaniami, które sprawdzą się jak ulał właśnie u Ciebie.

Podsumowanie

To jakie plisy do salonu wybrać zależy od wystroju pokoju oraz warunków w salonie. Dopasuj kolor do ścian. Pamiętaj, że jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń, więc w małym salonie warto wybrać właśnie takie modele. Pod względem estetycznym najlepiej wypadają plisy sterowane łańcuszkiem lub zdalnie, montowane inwazyjnie, wykonane z tkaniny. Wybór jest bardzo duży, a jeśli nic z gotowych rozwiązań nie wpisuje się w Twój gust, zawsze możesz zwrócić się bezpośrednio do producenta plis okiennych.

Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *