Myjka ciśnieniowa do domu – jak wybrać odpowiedni model?

Napisane przez
myjka ciśnieniowa do domu myje kostkę brukową

Zależy Ci na czystości Twojego domu i jego otoczenia? W takim razie jak najszybciej powinieneś zdecydować się na zakup myjki ciśnieniowej. Dzięki niej szybko i bezpiecznie usuniesz brud z wielu sprzętów, a nawet budynków. Strumień wody pod wysokim ciśnieniem potrafi zdziałać cuda. Trzeba tylko wybrać odpowiednie model urządzenia. Sprawdź, czym powinna się wyróżniać dobra myjka ciśnieniowa do domu.

Czy warto kupić myjkę ciśnieniową?

Myjka ciśnieniowa działa w bardzo prosty sposób. Wystarczy podłączyć ją do kranu za pomocą węża ogrodowego, a jej mechanizm podniesie ciśnienie wody, która będzie wydobywać się z lancy. Mocny strumień czyści powierzchnie zdecydowanie lepiej i szybciej niż mozolne ścieranie zabrudzeń za pomocą szmatek i detergentów.

Myjkę ciśnieniową warto kupić przede wszystkim z myślą o pielęgnacji nawierzchni tarasów czy balkonów, a także alejek z kostki brukowej. Myjką ciśnieniową można jednak równie dobrze czyścić elewację budynku oraz samochód, a także odświeżyć meble ogrodowe. To urządzenie pomoże także przy czyszczeniu innych ogrodowych sprzętów, takich jak altany czy huśtawki, umyje ogrodzenie na skarpie, bramę i furtkę.

Myjka ciśnieniowa do domu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dobra myjka ciśnieniowa do domu powinna być wydajnym, ale niedużym urządzeniem. Ważne też, by myjki były łatwe w obsłudze i operowały odpowiednim ciśnieniem wody. Przy zakupie myjki zwróć uwagę na:

  • rodzaj napędu pompy,
  • wydajność i ciśnienie wody w myjce,
  • maksymalną temperaturę wody,
  • długość węża,
  • wyposażenie myjki.

Rodzaj napędu pompy

Do wyboru masz dwa główne rodzaje myjek – elektryczne i spalinowe. Jako myjka ciśnieniowa do domu lepiej sprawdzi się urządzenie zasilane prądem. To sprzęt łatwiejszy w obsłudze. Do tego takie myjki są lżejsze i ciszej pracują.

Co prawda myjki ze spalinowym napędem pompy są bardziej niezależne, ale wystarczy przedłużacz, by i myjka elektryczna dotarła niemal w każde miejsce. Są jeszcze akumulatorowe myjki ciśnieniowe, ale ich wydajność jest niewielka.

Wydajność i ciśnienie wody

Największy wpływ na ten parametr ma moc urządzenia. Myjka ciśnieniowa do domu powinna charakteryzować się mocą 1200-1600 W. Ten wskaźnik przekłada się na ciśnienie robocze, jakim operuje sprzęt. Do użytku domowego w zupełności wystarczy około 130 barów. Myjki, które operują większą mocą i ciśnieniem, zużywają nie tylko dużo prądu lub paliwa, ale również więcej wody.

Maksymalna temperatura wody

Do usuwania trudnych plam czy zacieków może się przydać ciepła woda. Czyści bowiem powierzchnie bardziej efektywnie niż zimna. Jeśli chcesz, by Twoja myjka ciśnieniowa do domu miała możliwość używania ciepłej wody, szukaj modeli z podgrzewaczem. Zwykle oferują podgrzewanie wody do temperatury około 60° Celsjusza. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że to nieco droższe rozwiązanie. 

Długość węża myjki

Długość węża ma duże znaczenie dla wygody pracy z myjką i jej funkcjonalności. W sklepach znajdziesz urządzenia z wężami o różnej długości. Najbardziej uniwersalne są te, w których masz do dyspozycji około pięciu metrów węża. Na niewielkiej działce dłuższy wąż może przeszkadzać, zwiększa też wagę urządzenia. Z kolei krótszy będzie już jednak sporym ograniczeniem.

Myjka ciśnieniowa do domu – wyposażenie

Myjka ciśnieniowa do domu powinna mieć na wyposażeniu kilka końcówek. To od rodzaju dobranej dyszy będzie bowiem zależeć ciśnienie oraz rodzaj strumienia wody, który wydobywa się z urządzenia. Szukaj więc myjki, w której będziesz mieć do dyspozycji pistolet oraz kilka lanc. To znacznie ułatwi Twoją pracę.

Podsumowanie: jaka najlepsza myjka ciśnieniowa do domu?

Najlepsza myjka ciśnieniowa do domu to zazwyczaj urządzenie elektryczne, o mocy około 1200-1600 W. Ważne, by gwarantowało ciśnienie wody w granicach 130 barów. Dobrze, gdy ma możliwość podgrzewania wody. Sprawdź też długość węża urządzenia oraz dołączone do zestawu końcówki. To w znacznym stopniu wpłynie na jakość Twojej pracy przy czyszczeniu kostki brukowej czy tarasu.

Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *