Stoły drewniane – jakie wybrać do salonu lub jadalni?

Napisane przez
Stoły drewniane do wnętrza

Jadalnia i salon to szczególnie ważne miejsce w domu. To właśnie tam odbywają się spotkania z całą rodziną lub znajomymi. Zastanawiasz się, jakie stoły wybrać do swojego mieszkania? Dobrym rozwiązaniem są stoły drewniane. Do wyboru są różne wielkości i kształty. Można wybrać stoły prostokątne, rozkładane, a ostatnio popularny jest również stół drewniany okrągły. W zależności od możliwości, można urządzić jadalnię jako osobne pomieszczenie, lub połączyć ją razem z salonem. Jakie stoły drewniane do salonu i jadalni będą najlepsze? Przeczytaj kilka wskazówek i inspiracji.

Stoły drewniane okrągłe, prostokątne lub rozkładane

Stół to jeden z najważniejszych elementów wystroju każdego mieszkania. Oprócz odpowiedniego rozmiaru, ważny jest także aspekt wizualny oraz wytrzymałość. Do jadalni stół powinien być odpowiednio duży, w zależności od liczby domowników, a do salonu powinniśmy szukać stołu bardziej eleganckiego, który dopasuje się do aranżacji pomieszczenia. 

Stoły drewniane okrągłe

Stoły okrągłe wyglądają bardzo ciekawie i można stworzyć dzięki nim bardzo przyjemne wnętrze. Sprawdzą się one jednak przy mniejszej liczbie osób. Przy standardowym rozmiarze takiego stołu, zazwyczaj zmieszczą się tylko 4 krzesła.

Stoły drewniane prostokątne

Stoły drewniane prostokątne to klasyczny wybór. Sprawdzą się one w każdej jadalni i pasują do większości stylów. Taki kształt stołu daje już możliwość miejsca dla 6-8 osób.

Najbardziej popularna wersja stołu do wnętrza.

Stoły drewniane rozkładane

Najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będzie stół rozkładany. Można znaleźć takie stoły zarówno w okrągłym kształcie, jak i w prostokątnym. Jest to idealne rozwiązanie, kiedy organizujemy spotkania w większym gronie osób. Taki stół możemy rozłożyć np. na święta lub na spotkania z rodziną i znajomymi. Na co dzień natomiast złożenie go do mniejszych rozmiarów, daje więcej przestrzeni. 

Jaki wybrać rozmiar stołu?

Wybór rozmiaru stołu jest uzależniony od kilku czynników. Kształt i rozmiar wybierzemy na podstawie dostępnej przestrzeni, możliwości finansowych oraz liczby mieszkańców.

Stół dla 4 osób

Stoły drewniane okrągłe dla 4 osób powinny mieć średnicę 90 cm. Natomiast mniejszy stół prostokątny ma zazwyczaj wymiary 120×90 cm. 

Stół dla 6-8 osób

Dla większej liczby osób bardziej sprawdzi się stół tylko prostokątny. Stoły do 6 osób mają wymiary 140×90 cm. Dla 6-8 osób sprawdzi się stół o wielkości 160×90 cm lub 180×90 cm.

Jeżeli mamy duży salon, możemy zainwestować w jeszcze większy stół, który pomieści do 10 osób. Pamiętajmy także o opcji wyboru stołu rozkładanego, który daje możliwość zmiany rozmiaru w zależności od potrzeb. 

Stoły drewniane – jakie wykończenie?

Wybierając stół do swojego mieszkania, z pewnością najlepiej jest wybrać taki, który będzie wytrzymały i będzie mógł służyć nam przez długie lata. Najlepszy będzie stół drewniany dębowy. 

Oprócz rodzaju drewna, mamy do wyboru także kilka opcji zabezpieczenia blatów. Możemy wybrać blaty olejowanie albo lakierowane. Producenci zazwyczaj dają możliwość zdecydowania się na różne opcje. Możemy stworzyć stół dopasowany do własnych potrzeb i preferencji. Oferowane są również różne wykończenia krawędzi. Najczęściej spotykane są krawędzie proste. Możemy jednak zdecydować się na krawędzie okrągłe, ucinane od dołu pod kątem 45 stopni bądź na krawędzie o naturalnym nieregularnym owalnym kształcie.

Stoły drewniane – różne style i inspiracje

Decydując się na stół drewniany mamy wiele możliwości. Możemy wybrać stoły, które będą całe z drewna, ale również takie, które będą się składały tylko z drewnianego blatu. Drewno to materiał, który pasuje zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i do pomieszczeń w stylu vintage. Dzięki opcji wyboru różnego wykończenia, możemy dopasować i znaleźć stół idealny do naszego mieszkania.

Stół drewniany z białymi rzeźbionymi nogami

Jeżeli mamy jasne pomieszczenie, możemy zdecydować się na romantyczny styl jadalni. Stół z drewnianym jasnym blatem i drewnianymi, pomalowanymi na biało oraz wyrzeźbionymi nogami, z pewnością doda wiele uroku do wnętrza.

Drewno połączone z metalem

Do bardziej nowoczesnych i eleganckich wnętrz, można zdecydować się na połączenie drewnianego blatu z metalowymi podstawami.

Przy wyborze drewnianego stołu, należy także dopasować rodzaj i kolor drewna do pozostałych mebli w mieszkaniu. Wszystko razem musi tworzyć spójną całość i wzajemnie do siebie pasować. Stoły drewniane to najbardziej praktyczny wybór. Sprawdzają się zarówno pod względem wizualnym, jak i pod względem wytrzymałości i jakości.  

Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *