Ogrzewanie do garażu na zimę. Na co postawić?

Napisane przez
ogrzewanie do garażu przyda się zwłaszcza zimą

Garaż to dla Ciebie ważne pomieszczenie? Nie tylko trzymasz w nim samochód, ale też sporo innych sprzętów i materiałów? A może garaż jest Twoją pracownią, w której często relaksujesz się przy majsterkowaniu? W takim razie zadbaj, by było w nim ciepło również zimą. Potrzebne będzie Ci ogrzewanie do garażu. Sprawdź, jakie urządzenia najlepiej poradzą sobie z tym zadaniem!

Ogrzewanie do garażu – najpopularniejsze możliwości

Garaże rzadko są podłączone do systemu centralnego ogrzewania. Potrzebne będą więc niezależne urządzenia do podniesienia temperatury. Najbardziej wydajnymi będą nagrzewnice. Możesz wybierać między modelami elektrycznymi, gazowymi i olejowymi. Każdy wyróżnia się nieco innymi atutami – sam zdecyduj, co będzie dla Ciebie najlepsze.

Nagrzewnice elektryczne

To najpopularniejszy, a zarazem najprostszy sposób na ogrzanie garażu. Nagrzewnice elektryczne, popularnie nazywane farelkami, najczęściej składają się z ceramicznych grzałek oraz wentylatora. Całość jest zamknięta w metalowej obudowie.

Taka nagrzewnica zasysa zimne powietrze, które po przejściu przez wnętrze farelki ogrzewa się. Następnie nagrzewnica wydmuchuje już ogrzane gazy. Atutem urządzeń elektrycznych są szybkie efekty pracy – temperatura pomieszczenia podnosi się wkrótce po ich uruchomieniu.

Nagrzewnice elektryczne najlepiej sprawdzają się w niewielkich garażach. Wystarczy, że masz w tym pomieszczeniu dostęp do prądu. Takie urządzenia są bezpieczne w obsłudze – warto wybierać zwłaszcza modele z zabezpieczeniem przed przegrzaniem. Do tego są tańsze niż nagrzewnica gazowa czy olejowa. Rosnące ceny energii sprawiają jednak, że eksploatacja elektrycznych nagrzewnic stała się droższa.

Nagrzewnice gazowe

Alternatywę dla elektrycznych urządzeń stanowią nagrzewnice gazowe. To modele zasilane mieszanką gazów propan/butan, dostępnych w butlach o pojemności 5 bądź 11 kilogramów.

Te urządzenia dobrze nadają się do garażów średniej wielkości. Są w pełni niezależne, a do tego mobilne. Łatwo więc przesuniesz nagrzewnicę w tę część garażu, w której aktualnie pracujesz. Wtedy szybko poczujesz efekty jej działania.

Urządzenia gazowe są droższe od elektrycznych. Pozostają przy tym jednak bardzo wydajne. Do niedawna, dzięki niskim kosztom gazu, pozostawały znacznie tańsze w eksploatacji. Po podwyżkach cen tego surowca ta zasada nie zawsze się sprawdza.

Przy użytkowaniu nagrzewnic gazowych w garażu trzeba zachować ostrożność, zwłaszcza z ogniem. Można ich używać jedynie w dobrze wentylowanych garażach. Szeroki wybór takich urządzeń znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/maszyny-budowlane-nagrzewnice.

Nagrzewnice olejowe

Trzecią opcją na ogrzewanie do garażu są urządzenia olejowe. To dobre rozwiązanie do dużych garaży, na przykład połączonych z warsztatem czy innymi pomieszczeniami gospodarczymi.

Podobnie jak urządzenia gazowe, także i olejowe są w pełni niezależne. Źródłem ciepła jest w tym przypadku spalanie oleju opałowego, które następuje wewnątrz nagrzewnicy. Ta metoda jest uważana za najbardziej wydajną. To właśnie te urządzenia emitują najwięcej ciepła.

Problemem są jednak spaliny, które wydzielają się w czasie pracy. Konieczne będzie ich odprowadzanie. Można wmontować nagrzewnicę olejową w system wentylacyjny, ale wówczas nie będzie już niezależna. W innych sytuacjach w czasie jej pracy trzeba będzie regularnie uchylać drzwi lub okna.

Olej opałowy pozostaje stosunkowo tanim paliwem. Nagrzewnice olejowe są jednak jednymi z najdroższych urządzeń do ogrzewania garażu.

Sposoby na temperaturę pokojową w garażu

Czasami garaż może służyć również jako pomieszczenie rekreacyjne, w którym będziesz na przykład spotykać się ze znajomymi. Wtedy będziesz potrzebować w nim temperatury zbliżonej do pokojowej, z czym nagrzewnice sobie nie poradzą.

Jeśli to przydomowy garaż, warto pomyśleć o podpięciu go do systemu centralnego ogrzewania. Dobrym pomysłem może być montaż ogrzewania podłogowego. W przypadku garażu wolnostojącego przydatny może być zestaw żeliwnych grzejników elektrycznych. Nagrzewają się wolniej niż nagrzewnice, ale długo oddają ciepło.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest z kolei ogrzewanie do garażu w postaci promienników ciepła. Takie urządzenia emitują promieniowanie podczerwone. Promienie docierają do ciała człowieka. Ogrzewają jedynie powierzchnię, na którą padają. Nie ogrzewają samego pomieszczenia, a tylko Ciebie czy Twoich znajomych.

Instalujesz ogrzewanie do garażu? Nie pozwól, by ciepło uciekało

By ogrzewanie do garażu spełniało swoją funkcję, musisz zadbać o uszczelnienie i izolację pomieszczenia. Inaczej część ciepła będzie uciekać, przez co koszty ogrzewania wzrosną.

Jakie elementy garażu trzeba będzie uszczelnić?

  • okna i brama: to główne miejsca ucieczki ciepła; zadbaj o szczelne okna, wybierz bramę wypełnianą pianką poliuretanową;
  • ściany i strop: pomyśl o ich izolacji lub ociepleniu; jeśli garaż przylega do domu, izoluj ściany od strony garażu;
  • podłoga: zadbaj o to, co pod posadzką; pod wylewką powinna się znaleźć nie tylko izolacja termiczna, ale także przeciwko wilgoci.
Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *