Dziecko niejadek – jak sobie z nim poradzić?

Napisane przez
Dziecko niejadek w domu

Niejadek w domu to duże utrudnienie dla rodzica. Często przez to w domu panuje napięta atmosfera, krzyki i awantury, ponieważ dziecko nie chce zjeść posiłku. Takim podejściem na pewno nic nie zdziałasz. Musisz podejść do tego na spokojnie. Żadne dziecko nie lubi, jak się na nie krzyczy i tylko przyniesie to odwrotny efekt. W tym artykule podpowiemy Ci, jak poradzić sobie z niejadkiem w domu. Dziecko nie je? Zobacz, co możesz z tym zrobić! 

Dziecko niejadek – jak sobie z tym poradzić?

1. Ogranicz słodycze

Najczęstszym powodem tego, że dziecko nie je jest to, że zjada za dużo słodyczy. Słodycze są zapychające, dlatego dziecko może nie chcieć jeść podstawowych posiłków. Dlatego dobrym sposobem jest ograniczyć słodycze. To wpłynie dobrze nie tylko na apetyt dziecka, ale także na jego zdrowie. 

Wielu rodziców wprowadza w życie jeden dzień w tygodniu, w którym dziecko może zjeść coś słodkiego. Jest to dobry sposób, aby ograniczyć kalorie. 

2. Wyeliminuj przekąski podczas dnia 

Wiele dzieci podczas dnia je przekąski, takie jak chrupki kukurydziane czy paluszki. Przez co potem nie chcą jeść posiłków, które im przygotujesz. Dlatego ważne jest, aby je ograniczyć. Zamiast wcześniej wymienionych przekąsek, daj dziecku zdrowe jabłko czy jogurt. Ogranicz przekąski do 1-2 w ciągu dnia. Wtedy będziesz mieć większą pewność, że dziecko z uśmiechem usiądzie do stołu i zje wszystko, co dla niego przygotowałeś. 

3. Zaproponuj dziecku wspólne gotowanie 

Kiedy dziecko się nudzi, zachęć je do wspólnego gotowania. Dzięki temu nie tylko będzie dobrze się bawiło, ale także zobaczy, jak przygotowany jest posiłek. W ten sposób danie będzie lepsze dla malucha, ponieważ poczuje satysfakcję z tego, że przygotował je “sam”. Wtedy na pewno z większą chęcią zje wszystko, co znajduje się na talerzu. 

4. Pozwól dziecku zdecydować co chce zjeść

Jeśli masz z dzieckiem spory problem i nie chce jeść przygotowanych przez Ciebie dań, możesz pozwolić maluchowi zdecydować, co chce zjeść. Warto dać mu kilka opcji do wyboru. To sprawi, że będzie chętniej jadł przygotowanie potrawy. Często w posiłkach znajdują się produkty, za którymi dziecko nie przepada. Wtedy ciężko jest przekonać, je do zjedzenia całego posiłku. 

Dlatego pozwól dziecku zdecydować, co zje na śniadanie, obiad czy kolacje. Może być to klucz do sukcesu. 

5. Wprowadź więcej ruchu w życie dziecka 

Często dzieci nie są głodne, ponieważ spędzają cały dzień przez ekranem komputera i w ogóle nie wychodzą na świeże powietrze. Wprowadzając więcej ruchu do codziennego życia, zauważysz, że dziecko będzie chętniej jadło posiłki. Wszystko przez to, że przez bieganie wraz z przyjaciółmi spali kalorie i po wszystkich przygodach na podwórku wróci do domu i zje obiad bez marudzenia. 

6. Postaraj się o ciekawy wygląd posiłku

Dziecko niejadek może być naprawdę uciążliwym problemem. Jeśli żadne metody nie działają, może zmienisz wygląd dania? Co to znaczy? Oczywiście teraz wiele osób jest w ciągłym biegu z pracy do domu i może nie mieć czasu na takie rzeczy, ale jeśli masz chwilę, to postaraj się, aby danie wyglądało bardziej atrakcyjnie – zainteresować dziecko wyglądem. Możesz z warzyw ułożyć jakiś wzór np. dom, głowę kotka. W ten sposób zainteresujesz dziecko i będzie chętniej jadło przygotowane przez Ciebie potrawy. 

7. Wspólne jedzenie posiłków przy stole

W dzisiejszych czasach wiele osób nie ma czasu nawet na wspólne posiłki. Jednak może to być klucz do pokonania niejadka. Ważne jest, aby nie podawać posiłków dziecku przed telewizorem czy komputerem. W tym czasie uwaga malucha jest bardziej skupiona na tym co dzieje się na ekranie, dlatego nie ma ochoty jeść tego co mu przygotowałeś. 

Dlatego istotne jest, aby posiłki zawsze jeść przy stole, gdzie dziecko skupi swoją uwagę na danej chwili i jedzeniu, a nie na bajce, która właśnie leci w telewizji. 

Dziecko niejadek – czego nie robić 

Jeśli dziecko nie je, to musisz pamiętać o kilku rzeczach, których nie można robić. Przede wszystkim nie możesz wmuszać posiłków. Jeśli dziecko nie chce czegoś zjeść, to siłą nic nie zdziałasz. Co więcej, jeszcze bardziej zniechęcić je do jedzenia. 

Nie używaj jedzenia jako nagrody i kary. Pamiętaj o tym, aby być wytrzymałym i nie tracić szybko cierpliwości. Poszukaj przyczyny.

Teraz już wiesz, co zrobić, jeśli w Twoim domu jest dziecko niejadek. Przyczyny mogą być różne, dlatego warto znaleźć, co jest źródłem tego problemu. Bądź cierpliwy, ponieważ tylko dzięki temu uda Ci się dotrzeć do malucha. 

Rate this post
Kategorie
Dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *