Rozmiary pościeli w Polsce – jakie są na rynku?

Napisane przez
rozmiary pościeli w polsce - omówienie

Rozmiary pościeli w Polsce rządzą się niepisanymi standardami widocznymi w każdym sklepie tekstylnym. Dobór odpowiedniego wariantu to kluczowy element aranżacji sypialni i gwarancja komfortowego snu. W Polsce dostępne są różne rozmiary pościeli, dopasowane do potrzeb zarówno dzieci, jak i dorosłych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej kompletom na rodzimym rynku – czytaj!

Jak odczytywać rozmiary pościeli w Polsce?

Rozmiary pościeli w Polsce są zazwyczaj podawane w centymetrach i składają się z dwóch wymiarów: szerokości i długości. Pierwsza podawana wartość to szerokość, a druga długość. Na przykład, pościel o rozmiarze 160×200 cm oznacza, że szerokość kołdry wynosi 160 cm, a długość 200 cm. Do kompletów pościeli dla dorosłych dochodzą poszwy na poduszki, najczęściej o wymiarach 70×80 cm.

Zwracaj uwagę na zapis wymiarów pościeli. W przypadku złego odczytu nie wystarczy po prostu obrócić kołdry, bo wtedy wzór i zamek skierowałyby się w bok.

Pamiętaj, że rozmiar pościeli nie musi równo pokrywać się z wymiarem kołdry. Kołdra często jest o około 5 centymetrów węższa. Jeżeli np. masz kołdrę 135×200, możesz śmiało przyoblec ją w poszwę 140×200.

Jakie są rozmiary pościeli w Polsce?

Oto najpopularniejsze rozmiary pościeli w Polsce. Kupisz je w każdym sklepie z tekstyliami domowymi.

Wymiary 90×120 

Zacznijmy od pierwszej pościeli! Pościel 90×120 – to najpopularniejszy rozmiar pościeli dla noworodków i niemowląt w Polsce. Mogą pod nią spać nawet dwuletnie dzieci.

Wymiary 100×135

Komplet 100×135 to pościel dla maluchów od 2. do 4. roku życia. Drobne dzieci okryją się nią nawet do 5. urodzin.

Kiedy wyposażenie zrobi się za małe, przyjdzie czas, by sięgnąć po kolejny, bardziej dorosły rozmiar pościeli. 

Wymiary 140×200

Ten rozmiar jest idealny dla dzieci, nastolatków i drobnych dorosłych śpiących w pojedynczych łóżkach. Kołdra o szerokości 140 cm zapewnia wystarczającą ilość miejsca, aby wygodnie się okryć, a długość 200 cm to w sam raz na szczelne przykrycie stóp. 

Pościel o takich wymiarach cieszy się w Polsce dużą popularnością. Producenci dobrze o tym wiedzą. Proponują klientom tysiące wzorów i kolorów, tak by niezależnie od wieku znaleźli coś dla siebie. O różnorodności pościeli w tym rozmiarze możesz się samodzielnie przekonać, odwiedzając sklep Karo: https://www.karo.waw.pl/category/posciel-bawelniana-140×200. Tutaj przejrzysz bawełniane pościele… a bawełna to tylko jedna z opcji!

bawełniana pościel 140x200 z koniem dla dziewczynki
Pościel bawełniana 140×200 marki Jerry Fabrics. W sam raz do własnego pokoju małej miłośniczki koni. Źródło: strona sklepu Karo.

Ten rozmiar będzie niewystarczający dla osób, które lubią podczas snu owinąć się w szczelny rulonik. Problem mogą mieć także dzieci śpiące z dużymi maskotkami. W takich przypadkach lepiej zdecydować się na pościel o rozmiar większą.

Wymiary 160×200

To już pełnoprawna dorosła pościel. Jest wystarczająco duża, aby okryć całe ciało, nawet jeśli śpisz w różnych pozycjach. Odpowiednia dla nastolatków i dorosłych sypiających w pojedynczych łóżkach. Bez problemu otuli także osobę z większą wagą.

Na pościel w tych wymiarach się na nią nawet niektóre pary – o ile nie mają tendencji do wiercenia się! Jeśli jednak mają… to lepiej dla bezpieczeństwa wybrać któryś z poniższych wymiarów.

O tym, że pod pościel 160×200 nadaje się także dla par, ponownie przekonasz się, sprawdzając kolekcje Karo: https://www.karo.waw.pl/category/posciel-bawelniana-160×200. Nie brakuje tutaj romantycznych wariantów!

rozmiary pościeli w polsce - przykład pościeli małżeńskiej 160x200 z bawełny
Dwuosobowa pościel 160×200 marki Detexpol. Sprawdzi się w małej sypialni z łóżkiem o szerokości 140 cm. Źródło: strona sklepu Karo.

Wymiary 180×200

Szukasz idealnej pościeli dla siebie i swojej drugiej połowy, a macie łóżko dwuosobowe o szerokości 140 cm? Na ten najmniejszy wariant materaca dla par sprawdzi się rozmiar 180×200. Zapewnia wystarczająco dużo miejsca, abyście mogli spać komfortowo i swobodnie, bez uczucia ciasnoty. 

Wymiary 200×220

Pościel o wymiarach 200×220 to model na dwuosobowe kołdry dla materaców o szerokości powyżej 140 cm. Jest najczęściej spotykana pościelą w sypialniach małżeńskich. 

Niestandardowe rozmiary

Na polskim rynku nie brakuje pościeli w niestandardowych rozmiarach. Można do nich zaliczyć zwłaszcza warianty 200×200, 220×200 i 220×220. Przypominamy zasadę prawidłowego odczytu wymiarów: pierwszy to szerokość, drugi długość. 

Który rozmiar jest uniwersalny?

W każdym domu przyda się komplet zapasowej pościeli. Przygotuj się na niespodziewaną wizytę gościa zakupem pościeli 160×200. Ten model śmiało można uznać za uniwersalny. Niezależnie od tego, czy odwiedzi Cię drobna ciocia, czy rosły kolega z liceum, sen pod Twoim dachem będzie wygodny.

Alternatywą jest pościel 140×200, którą również można zaliczyć do grona uniwersalnych. Będzie w porządku, jeśli na potrzeby gości dysponujesz wyłącznie wąską kanapą, na której i tak nie sposób zaszaleć z większą kołdrą.

Podsumowanie

Dla najmłodszych dzieci producenci pościeli przewidują modele 90×120 i 100×135. Najbardziej uniwersalne rozmiary pościeli w Polsce to 140×200 i 160×200. Wyśpi się pod nimi każdy dorosły, nastolatek, a nawet dziecko. Pamiętaj, by z uwagą czytać wymiary w przypadku pościeli przekraczającej 200 cm – kolejność ma znaczenie!

Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *