Uczniowie szkół podstawowych, kupując nowy plecak, poszukują modelu, który będzie im się podobał wizualnie. Rodzice z kolei szukają takiego, który będzie możliwie jak najbardziej funkcjonalny, a także odpowiedni dla kręgosłupa pociechy. Przy wyborze bagażu do podstawówki trzeba więc znaleźć kompromis. Przedstawiamy możliwe rozwiązania: jaki plecak dla ucznia będzie najlepszy do szkoły, jaki na zajęcia dodatkowe, a jaki na wycieczki?
Plecaki do szkoły: w trosce o kręgosłup dziecka
Przy zakupie plecaka szkolnego rodzice muszą mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, których zaniedbanie może prowadzić do problemów z postawą. Przede wszystkim trzeba szukać plecaka lekkiego, ale i pojemnego, który pomieści stroje piłkarskie czy sportowe na trening, buty, książki i inne akcesoria potrzebne w czasie pobytu dziecka w szkole.
Plecak dla ucznia szkoły podstawowej powinien mieć dwie główne komory i kilka bocznych kieszeni. Wtedy uczniowi łatwiej będzie odpowiednio posegregować wszystkie przybory. A strój sportowy czy śniadanie nie będzie znajdować się bezpośrednio obok książek.
Co z wagą bagażu? Zgodnie z zaleceniami międzynarodowych i polskich instytucji – między innymi WHO i GIS – obciążenie pleców dziecka powinno wynosić maksymalnie 10% jego własnej masy ciała. Im lżejszy plecak, tym więcej może do niego włożyć, aby nie przekroczyć wspomnianego limitu.
Wybierajmy jedynie takie plecaki, które mają dodatkowo wzmocnione plecy. Jest to “patent”, który został zaczerpnięty z tornistrów i sprawia, że podręczniki układają się bardziej równomiernie, ciężar jest lepiej rozłożony, a ostre rogi nie wbijają się w skórę naszej pociechy. Usztywnione plecy mocno wspierają też utrzymanie prawidłowej postawy. Z takim plecakiem dziecko nie będzie się garbić.
Każdego dnia liczba przedmiotów w plecaku jest inna, dlatego konieczne są szerokie i regulowane ramiona. Dzięki nim można plecak ustawiać w stosunkowo odpowiedniej płaszczyźnie, aby nie ciążył dziecku.
Plecaki St. Right, Paso, a może Head? Jaka marka jest najlepsza?
Rodzice często zastanawiają się, jaka firma przygotowuje najbardziej odpowiednie plecki dla dzieci. Jednak należy otwarcie przyznać, że wszyscy renomowani producenci tworzą bardzo dobre modele, które bez obaw mogą być noszone przez nasze dzieci. Szczególnie cenione są marki takie jak Paso, Head i St. Right – znajdziesz je na https://plecaki.com.pl/.
Każdy zwraca szczególną uwagę, aby tworzyć plecaki według wcześniej opisanych zasad. Niektóre posiadają dodatkowo jeszcze pas biodrowy lub piersiowy i warto właśnie na takich się skupić. Nie są one jednak konieczne, choć bardzo przydatne. Są ważne zwłaszcza przy ciężkich plecakach. Pas biodrowy sprawia, że część ciężaru przesuwa się z kręgosłupa na biodra. Pas piersiowy natomiast stabilizuje sylwetkę.
Świecące plecaki Coolpack – ciekawy pomysł na górską wycieczkę
Coolpack stworzył bardzo ciekawą kolekcję, w której plecaki posiadają kilka kolorów diod elektroluminescencyjnych: fioletowy, granatowy, zielony, pomarańczowy i żółty. Sprawdzą się one w trakcie górskich wycieczek, gdy zapadający zmrok utrudnia odnalezienie się na szlaku.
Dzięki światełkom LED właściciel będzie doskonale widoczny. Plecak ten może być również wykorzystywany na co dzień w szkole. Lampki można wyłączyć i zaświecić je ponownie podczas wieczornego powrotu do domu.
W czasie górskich wycieczek bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem będą także boczne, siateczkowane kieszenie. Można tam umieścić butelkę czy bidon z piciem. Dzięki temu dostęp do napoju będzie bardzo łatwy, dziecko szybko sięgnie po wodę czy sok w czasie postoju.
Jeśli plecak ma służyć w czasie dłuższych wycieczek w terenie, powinien być też wodoodporny. Na rynku plecaku dla dzieci znajdziesz sporo takich modeli. Szukaj oznaczenia symbolizującego powłokę z poliuretanu – takie modele na pewno nie będą przemakać.
Mały plecak dla ucznia na małe wycieczki
Z kolei na krótkie klasowe wyjazdy, na przykład do kina lub teatru, nie ma potrzeby brania ze sobą dużego plecaka z usztywnianymi plecami. Warto mieć w szafie dodatkowy, mniejszy, który sprawdzi się właśnie w takich przypadkach, gdy chcemy do niego spakować jedynie portfel, coś do picia i jedzenia.
Czy torba sportowa na zajęcia to dobre rozwiązanie?
Jeśli po lekcjach zawozimy nasze dziecko na treningi sportowe, dobrym pomysłem może być sprawienie mu torby sportowej, aby nie musiało nieustannie przepakowywać plecaka. Jeśli jednak nasza pociecha jeździ sama, na przykład komunikacją miejską, lepszy może okazać się plecak, który jest bardziej poręczny i nie będzie ciążył przewieszony przez ramię.