Narzędzia z silnikiem spalinowym, które warto mieć w swoim ogrodzie

Napisane przez
spalinowe narzędzia do ogrodu

Odwiedzając sklep z narzędziami łatwo dostrzeżemy różne rodzaje maszyn i urządzeń, które przydadzą się w ogrodzie. Decydując się na zakup konkretnego modelu zwracamy uwagę na różne parametry. Ważnym aspektem jest z pewnością rodzaj napędu urządzenia. W wielu przypadkach mamy bowiem do czynienia z możliwością wyboru pomiędzy zasilaniem elektrycznym bezpośrednio z gniazda sieciowego, ładowanym energią elektryczną akumulatorem a silnikiem spalinowym, który czerpie energię z mieszanki paliwowej. Do tego niektóre narzędzia mają swoje wersje mechaniczne, gdzie za ich napęd odpowiadają przede wszystkim nasze mięśnie.

My przyjrzymy się jednak maszynom z silnikiem spalinowym. Sprawdziliśmy, w jakich przypadkach warto postawić na spalinowe narzędzia do ogrodu – glebogryzarki, kosiarki czy też inne urządzenia do ogrodu napędzane właśnie w taki sposób.

Podkaszarki

To sprzęt, który w większości sklepów z narzędziami jest opisany jako “kosy spalinowe”: https://sklep.powermat.pl/category/pl/dom-i-ogrod-kosy-i-podkaszarki. Podkaszarki przydadzą się w każdym ogrodzie, gdzie pomogą sprawnie usunąć twardsze i większe pędy, ale nie tylko. Pozwolą oczyścić działkę z chwastów czy też poradzić sobie z nierównościami terenu. To urządzenie, które pozwala na bardziej precyzyjną pracę niż kosiarka, z tego powodu służy często także do przycinania traw przy krawężnikach, rynnach czy w ogrodowych alejkach.

Dlaczego warto wybrać podkaszarkę spalinową? Bo zaletą takich kos jest mobilność, a napęd spalinowy gwarantuje ją w największym stopniu. Gdy chodzi o spalinowe narzędzia do ogrodu nie trzeba martwić się o długość kabla czy z niepokojem oczekiwać momentu, w którym akumulator się wyczerpie. Kiedy zabraknie paliwa, wystarczy je uzupełnić, dolewając kilka litrów z pojemnika. Kilka minut i urządzenie znów jest gotowe do pracy.

Spalinowy silnik gwarantuje również zdecydowanie większą moc niż ma to miejsce w podkaszarkach elektrycznych i akumulatorowych. A to przyda się szczególnie wtedy, gdy mamy do wycięcia coś więcej niż tylko gęstą trawę. Podkaszarki spalinowe z wydajną jednostką napędową poradzą sobie z wycinaniem roślin o zgrubiałej łodydze i gęstych zarośli. Docenisz to zwłaszcza przy oczyszczaniu zaniedbanych działek czy w czasie wiosennych porządków w ogrodzie.

Glebogryzarki, aeratory i wertykulatory

To spalinowe narzędzia do ogrodu, które pozwalają na odpowiednie dbanie o stan gleby i ukorzenienie roślin: https://sklep.powermat.pl/category/pl/dom-i-ogrod-glebogryzarki. Ze wszystkich korzysta się na początku oraz na końcu ogrodniczego sezonu, czyli wczesną wiosną i późną jesienią.

Glebogryzarki służą przede wszystkim do przygotowywania ziemi pod wysiew trawy i innych roślin. Aeratory z kolei nakłuwają darń, co pozwala ją nieco rozluźnić oraz napowietrzyć glebę. Zadaniem wertykulatorów jest natomiast nacinanie darni specjalnymi nożami. Dzięki temu usuwamy filc, który blokuje dostęp składników odżywczych do korzeni trawy.

Dla wszystkich podstawową wersją była ta mechaniczna, ale dziś zdecydowanie większą popularnością cieszą się urządzenia spalinowe. Napędzana w ten sposób glebogryzarka poradzi sobie bowiem z wiosennym spulchnieniem nawet ziemi mocno zbitej i pełnej pozostałości po chwastach. To świetne rozwiązanie, gdy mamy do przekopania duże połacie ogrodu pod wysiew warzyw i kwiatów.

Również napowietrzanie i rozdrabnianie ziemi z pomocą aeratorów czy wertykulatorów będzie znacznie łatwiejsze przy napędzie spalinowym. Można wtedy głębiej nakłuć lub naciąć darń. A do tego praca jest wolna od kabla, który zawsze nieco ogranicza ruchy i mobilność urządzenia.

Kosiarki

O konieczności posiadania kosiarki w ogrodzie nie trzeba nikogo przekonywać. Zielony, krótko przystrzyżony trawnik to dla wielu osób wyznacznik atrakcyjnej i zadbanej posesji. Takiego efektu z pewnością nie uda się osiągnąć bez kosiarki. Decydując się na model spalinowy oszczędzimy sobie sporo energii.

Na rynku są bowiem dostępne urządzenia z napędem, które będą same jeździć po naszym ogrodzie. Napęd ułatwia też koszenie pochyłych terenów oraz ogrodów, na których znajduje się sporo nierówności. Kosiarka spalinowa jest niezbędna zwłaszcza przy dużych trawnikach o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych, gdzie pozwala na sporą oszczędność czasu. Spalinowy napęd pozwala zapomnieć o kablu czy regularnym ładowaniu urządzenia – kosiarka akumulatorowa, zwłaszcza przy większym obciążeniu, szybko się rozładowuje.

Spalinowy silnik gwarantuje też największą moc. Tak zasilana kosiarka poradzi sobie z gęstą i wysoką trawą. Dzięki temu można nią kosić nieco rzadziej niż innymi modelami.

Pilarki

Jednym z ważnych atrybutów ogrodnika są również piły spalinowe. Wykorzystuje się je przy ścinaniu drzew, ale również obcinaniu większych konarów krzewów. Dzięki temu można w odpowiedni sposób formować drzewiaste rośliny i stymulować ich wzrost.

Piła spalinowa to pełna wygoda i komfort, a także długa i zazwyczaj bezawaryjna praca. A przy tym moc większa niż w elektrycznych odpowiednikach, poradzi więc sobie nawet wówczas, gdy czekają nas poważne prace związane z wycinką. Wydajny silnik sprawi, że będziesz w stanie wyciąć nawet stare drzewa z twardymi pniami. Piła spalinowa znajdzie zresztą również wiele zastosowań poza ogrodem, na przykład przy przygotowywaniu opału na zimę.

Nożyce do żywopłotu

Wśród spalinowych maszyn ogrodniczych znajdziemy również nożyce do żywopłotu. Wiele ogrodów otacza właśnie taka naturalna, zielona bariera. Nożyce pozwalają w odpowiedni sposób o nią zadbać. Przycinanie jest niezbędne, by utrzymać żywopłot w ryzach.

Nożyce spalinowe są zdecydowanie najbardziej wydajnym rodzajem sprzętu do pielęgnowania żywopłotu. Z takimi urządzeniami bez problemów przytniesz nawet grubsze pędy, z którymi nie radzą sobie nożyce elektryczne czy akumulatorowe. Spalinowy sprzęt to także rozwiązanie, które przez swoją mobilność bardzo dobrze nadaje się do dużych ogrodów. Dotarcie w zakamarki żywopłotu z kablem bywa wręcz niemożliwe.

Podsumowanie: jakie narzędzia spalinowe przydają się do pracy w ogrodzie?

Urządzenia z silnikiem spalinowym przydają się zwłaszcza w dużych ogrodach. Glebogryzarki, aeratory czy wertykulatory pozwalają wtedy bardziej komfortowo zadbać o trawnik, a nożyce spalinowe o żywopłot. Kosiarki i podkaszarki spalinowe to sposób na gęstą i wysoką trawę. Z kolei spalinowe pilarki pomogą Ci poradzić sobie nie tylko z przycinaniem drzew, ale i ich wycinką.

Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *