Jaka piła spalinowa sprawdzi się przy niewielkich pracach? Poradnik

Napisane przez
przecinanie cienkiego kawałka drewna - jaka piła spalinowa sprawdzi się przy takich pracach?

Piła spalinowa wydatnie pomaga w wielu przydomowych pracach. Przyda Ci się nawet wtedy, gdy nie wykonujesz na co dzień wielkich robót stolarskich. Pomoże jednak przy innych, mniej wymagających pracach – przytniesz nim drzewa i krzewy w ogrodzie, przygotujesz drewno na opał, dotniesz deski czy kantówki. Do tego nie potrzebujesz wielkiej pilarki, ale stosunkowo niewielkiego i funkcjonalnego sprzętu. Jaka piła spalinowa sprawdzi się w takiej roli? Podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić uwagę.

Piła spalinowa – jaki silnik wybrać?

Na początek zerknij na rodzaj silnika. W piłach spalinowych stosuje się jeden z dwóch: dwu- lub czterosuwowy. Zdecydowanie popularniejsza jest ta pierwsza opcja, która będzie bezpieczniejszym wyborem zwłaszcza dla niewielkich urządzeń do przydomowych prac. Przy silnikach dwusuwowych musisz też pamiętać, by używać do nich mieszanki benzyny bezołowiowej z olejem.

Jaka moc piły będzie najlepsza?

Jednym z najważniejszych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze piły spalinowej, jest jej moc. To, jaka będzie dla Ci potrzebna, zależy w pierwszej kolejności od prac, do jakich zamierzasz wykorzystywać ten sprzęt.

Jeżeli będziesz zajmować się przede wszystkim przecinaniem desek czy odcinaniem cienkich gałęzi i konarów, Twojej pile nie będzie potrzebna przesadnie duża moc. Wystarczy wówczas około 2,5-3 KM. Taka moc pozwoli Ci również na sprawną obróbkę drewna drzew iglastych. Modele o takich parametrach w przystępnej cenie znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-pily-spalinowe-i-elektryczne.

Większa moc będzie potrzebna do wycinki grubszych drzew, przecinania belek czy szerzej prac związanych z drewnem drzew liściastych. Jaka piła spalinowa się wówczas sprawdzi? Najlepiej z silnikiem o mocy przynajmniej 5 KM.

Jaka piła spalinowa się sprawdzi? Zwróć uwagę na długość prowadnicy

Duży wpływ na funkcjonalność piły ma długość jej prowadnicy. Przy niewielkich pracach długość prowadnicy do piły powinna wynosić około 40 centymetrów. To wystarczy do większości przydomowych prac. Prowadnica o długości 40 cm sprawia, że piła jest poręczna, nie zwiększa też znacząco jej wagi. Wejdź na https://sklep.powermat.pl/ i wybierz jeden z takich modeli.

Warto jednak zwrócić uwagę, że mowa tutaj nie o długości całej prowadnicy, a jej fragmentu. Nominalna długość prowadnicy, bo tak fachowo się ją określa, obejmuje część roboczą tego elementu. Jeśli chcesz wykonywać piłą prace związane z wycinaniem dużych drzew, potrzebna będzie Ci dłuższa prowadnica z częścią roboczą w okolicach 80 cm.

Waga piły spalinowej

Piła spalinowa powinna ważyć tyle, byś mógł sprawnie nią operować. W przydomowych pracach należy stawiać na urządzenia lekkie, nad którymi masz większą kontrolę. Waga pilarki do takich zadań powinna oscylować wokół 4-5 kilogramów. Pamiętaj, że wagę sprzętu zwiększa pełny bak.

Hałas generowany w czasie pracy

Jaka piła spalinowa nie byłaby Twoim wyborem, nie da się uniknąć tego, że będzie mocno hałasować. Spalinowy sprzęt działa głośniej niż akumulatorowy czy elektryczny. Powinieneś więc od razu zaopatrzyć się w ochronne nauszniki. Mimo wszystko zerknij w specyfikację urządzenia i do prac przed domem wybieraj piły, które generują hałas nie większy niż 110 dB.

Podsumowanie: jaka piła spalinowa będzie najlepsza do niewielkich prac?

Przy wyborze piły spalinowej kieruj się kilkoma parametrami. Wybierz odpowiednią moc silnika – w większości przypadków wystarczy około 3 KM. Zwróć uwagę na długość prowadnicy, przeważnie idealna będzie 40-centymetrowa. Pamiętaj też, by sprawdzić wagę urządzenia i poziom generowanego przez nie hałasu.

Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *