Pokój młodzieżowy na poddaszu – jak urządzić?

Napisane przez
Pokój młodzieżowy na poddaszu

Jak urządzić pokój młodzieżowy to częsta zagwostka wielu rodziców, którzy chcą, aby dziecko w swoim pokoju czuło się komfortowo. Jednak, co z planowaniem pokoju młodzieżowego na poddaszu? To nie lada wyzwanie. Ograniczona ilość miejsca, skosy i duże okna często mogą stanowić spore utrudnienie dla idealnego zaplanowania pomieszczenia.

W tym artykule podpowiemy Ci, jak urządzić pokój młodzieżowy na poddaszu. Pokażemy Ci, jakie meble, kolory i dodatki będą doskonałe, a dodatkowo pokażemy aranżacje, które pomogą w zaprojektowaniu idealnego pokoju dla nastolatka. 

Pokój nastolatków na poddaszu – na co zwrócić uwagę przy projektowaniu wnętrza?

Planując pokój młodzieżowy na poddaszu, musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Po pierwsze istotne jest, aby wybrać jasne kolory ścian. Dlaczego? Tego typu pokoi posiadają skosy i często są niskie. Dlatego, aby powiększyć i rozjaśnić pomieszczenie warto postawić właśnie na jasne kolory. Wybierając ciemne barwy, pokój jeszcze bardziej się zmniejszy i będzie przytłaczający dla nastolatka. Możesz wybrać jedną ciemniejszą ścianę, ale pamiętaj, aby jednak stawiać na farby o jasnych odcieniach np. biel czy écru. 

Kolejnym ważnym elementem jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Pamiętaj o oświetleniu sufitowym, jak i o praktycznych lampach stojących. Takie elementy zapewnią wystarczającą ilość światła w pokoju na poddaszu, kiedy zapadnie zmrok i duże okna dachowe nie będą już wpuszczać naturalnego światła do środka. 

Projektując pokój młodzieżowy na poddaszu, musisz zapewnić dobrą wentylację. Na poddaszu najczęściej jest gorąco, dlatego, aby zapewnić komfort codziennego korzystania z tego pomieszczenia, powinieneś pamiętać o dobrej wentylacji i klimatyzacji. Możesz zainstalować wiatrak lub klimatyzator, którego będzie można użyć w każdej chwili. 

Najważniejsza jednak jest konsultacja z dzieckiem. Nie urządzaj pomieszczenia bez rozmowy z nastolatkiem. To on wie, co lubi i co mu się podoba. Dzięki temu stworzysz pomieszczenie, w którym będzie chętnie przebywał każdego dnia. 

Pokój nastolatków na poddaszu – jakie meble będą niezbędne? 

Wybór mebli zależy od tego, co nastolatek chce mieć w pokoju. Jednak niektóre elementy są niezbędne. Do takich mebli należy łóżko. Należy wybrać dobry model z wygodnym materacem. W przypadku pokoju na poddaszu dobrym pomysłem będzie duże łóżko dwu lub jednoosobowe. Najlepiej je ustawić pod oknem, blisko skosu. W takim kącie dobrze także umieścić stolik nocny i lampkę. 

Kolejnym niezbędnym elementem w każdym pokoju nastolatka jest oczywiście biurko. Warto postawić je pod ścianą, a na niej umieścić kilka wiszących półek. Można na nich postawić najpotrzebniejsze rzeczy do nauki, aby wszystkie elementy były pod ręką. Przy biurku nastolatek będzie mógł odrobić lekcje i przygotować się do zajęć. 

Ważna jest także duża szafa lub garderoba. Jeśli nie masz miejsca na przestronną garderobę, to dobrym pomysłem będzie zakup szafy. Najlepiej postawić ją, w miejscu, gdzie pokój nie posiada skosów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zmieści się w pokoju. 

Kolejnym meblem, który powinien się znaleźć w pokoju nastolatka, jest przestronna półka na książki. W tym przypadku możesz ją umieścić nawet na skosie, ponieważ na rynku znajdziesz idealne półki, które wpasują się w ten kształt. 

Pokój młodzieżowy na poddaszu – aranżacje 

Teraz kiedy już wiesz, co powinno się znaleźć w pokoju nastolatków na poddaszu, czas zobaczyć takie rozwiązania w praktyce. 

Pokój nastolatków na poddaszu - aranżacje
Źródło: Oficjalna strona projektanta wnętrz VOX.

Na zdjęciu powyżej możesz zauważyć doskonałą aranżację pokoju młodzieżowego na poddaszu. Ściany są białe, przez co powiększają pokój i wprowadzają miłą atmosferę. Biel jest przełamana dodatkami o ciemnych – szarych i czarnych – kolorach. 

Wygodne łóżko ustawione jest pod skosem, przez co pokój posiada więcej przestrzeni na inne meble. Biuro ustawione pod ścianą,  sprawia, że środek pokoju jest wolny. Dzięki temu wydaje się większy. W pomieszczeniu umieszczono także szafę, która pomieści wszystkie ubrania. Co więcej, została tu umieszczona także półka na książki. 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest tutaj podwieszany rower. Dzięki temu nie zajmuje on miejsca. Ciemne meble stanowią doskonały kontrast dla białych ścian, dzięki czemu cała przestrzeń doskonale się prezentuje. 

Inspiracja dla pokoju na poddaszu - wersja młodzieżowa
Źródło zdjęcia: Oficjalna strona projektanta wnętrz VOX. 

Kolejna aranżacja posiada bardziej stonowane kolory. W tym przypadku także postawiono na jasne ściany. Meble są w kolorze białym, jedynym przełamaniem są drewniane dodatki, które komponują się z jasnymi barwami i wprowadzają ciepło do wnętrza. Dodatki z naturalnego drewna, zawsze są mile widziane w każdym pokoju, nie tylko młodzieżowym. 

Wszystkie najważniejsze meble są ustawione w rogach pokoju, dzięki temu na środku jest przestrzeń, którą można wykorzystać do ćwiczeń, tańców czy zabawy. Na biurku pojawia się lampka, która będzie doskonała, kiedy nastolatek będzie musiał spędzić więcej godzin na książkami. 

Mały dywanik jest punktem, który najbardziej rzuca się w oczy i wyróżnia się na tle innych mebli i dodatków w tym pokoju na poddaszu. 

Teraz już wiesz, jak urządzić pokój nastolatków. Poddasze, nie jest proste do zaprojektowania, jednak możesz to zrobić. Oczywiście każda aranżacja zależy od tego, co lubi nastolatek. Skonsultuj się z nim, jeśli chcesz, aby cieszył się swoim pokojem. Możesz urządzić pomieszczenie neutralne lub z motywem przewodnim np. piłka nożna. Możesz także urządzić pokój w konkretnym stylu np. glamour, skandynawski czy minimalistyczny. Jedno jest pewne, masz dużo możliwości! 

Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *