Zegarki męskie – jak o nie dbać?

Napisane przez
jak dbac o zegarek automatyczny

Zegarki męskie to akcesoria, bez których chyba większość panów nie wyobraża sobie swojej codziennej stylizacji. Takie małe i niepozornie wyglądające dodatki sprawiają, że cały ubiór nabiera odpowiedniego charakteru oraz elegancji. Aby jednak długo cieszyć się swoim wspaniałym zegarkiem, należy o niego odpowiednio dbać. Jak dbać o zegarek? Co robić, by taki dodatek służył w idealnym stanie przez wiele lat? Sprawdź!

Jak czyścić zegarek?

Mało kto pamięta, że zegarki męskie, które zamówisz m.in. w sklepie z zegarkami, należy regularnie czyścić. Co mamy jednak dokładnie na myśli? Przede wszystkim to, by chociaż raz na jakiś czas przetrzeć cały pasek oraz tarczę wilgotną chusteczką lub ściereczką nasączoną małą ilością wody. Nasza największa uwaga powinna zostać skupiona na elementach, które mają bezpośredni kontakt z naszą dłonią.

To właśnie tam mogą osadzać się resztki naskórka oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Takie środowisko jest zatem wręcz idealne do namnażania bakterii. Te z kolei mogą powodować podrażnienia skóry czy inne uporczywe dolegliwości. Pamiętajmy zatem, by regularnie czyścić zegarki męskie we właśnie tych miejscach, szczególnie jeśli nosimy je niemalże non stop. „Regularnie” – oto odpowiedź na pytanie „jak dbać o zegarek automatyczny, mechaniczny oraz kwarcowy?”!

Regularne wizyty u zegarmistrza

Elementem, który jest bardzo ważny podczas procesu dbania o zegarek i ma ogromne znaczenie dla tego, jak długo czasomierz będzie działał i czy zachowa swoje wszystkie funkcjonalności, są regularne wizyty u zegarmistrza. To coś, o czym wiele osób zapomina, bo wydaje się im, że są w stanie zająć się zegarkiem samodzielnie, a jednak niektórych napraw nie warto podejmować się na własną rękę. Dotyczy to przede wszystkim modeli z wysokiej półki, których uszkodzenie może okazać się bardzo kosztowną stratą. 

Dodatkowo zegarmistrz, jako doświadczony specjalista, jest w stanie zauważyć pewne elementy czy początki usterek, na które standardowy użytkownik zegarka nie zwróci uwagi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i oddawanie czasomierza na przegląd, nawet jeśli nic złego się z nim nie dzieje. Jak często odwiedzać tego specjalistę? Zazwyczaj okres 2 lat między wizytami powinien być w pełni wystarczający, ale możesz zapytać o tę kwestię w kontekście posiadanego przez Ciebie modelu zegarka.

Jak dbać o zegarek? Zdejmuj go na noc

Aby zegarki męskie zachowały swój piękny wygląd na lata, nie warto nosić ich cały czas na ręce. Przed pójściem spać, należy je zdjąć. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że większość z nas nie kontroluje swoich ruchów podczas nocnej regeneracji. Łatwo wtedy przypadkowo uderzyć o coś ręką, niszcząc w ten sposób zegarek. W takich sytuacjach awarii najczęściej ulegają oczywiście tarcze i szybki. Starajmy się zatem zawsze zdjąć zegarek, zanim położymy się do swojego wygodnego łóżka. Oczywiście dla trwałości zegarka znaczenie ma także sama jakość wykonania. Szukający solidnego zegarka znajdą go na przykład w sklepie Happy Time.

Jak dbać o pasek od zegarka? Unikanie kontaktu z wodą

Większość panów uważa, że skoro zainwestowali w zegarek wodoodporny, to mogą robić z nim niemalże wszystko. Pamiętajmy jednak, że nie do końca tak jest. Gdy planujemy prysznic, kąpiel czy wizytę nad jakimkolwiek akwenem wodnym, po raz kolejny zdejmijmy ten dodatek z ręki. Dlaczego? Nawet jeśli cały mechanizm jest wodoodporny, ciecz może wyrządzić naszemu zegarkowi pewne krzywdy. Przede wszystkim narażamy w ten sposób swój pasek. Ten może zacząć np. tracić swój kolor. Lepiej zatem unikać takich sytuacji. Ale co najważniejsze warto wziąć pod uwagę zalecenia od producenta i stosować się do nich.

Jak dbać o zegarek? Wymieniaj baterie w prawidłowy sposób

Jak dbać o zegarki męskie zasilane elektrycznie? Przede wszystkim należy pamiętać, by te nie zostały uszkodzone podczas wymiany baterii. Gdy ta przestanie działać, weźmy do ręki instrukcję obsługi i dokładnie przeczytajmy, jak należy ją zmienić. Najważniejsze będzie to, aby prawidłowo odkręcić czy podważyć denko, a następnie włożyć baterię bez uszkadzania całego mechanizmu. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy podołamy takiemu zadaniu, warto postawić na wizytę u zegarmistrza. Ten z pewnością zrobi to w sposób profesjonalny i całkowicie bezpieczny. Jest to szczególnie istotne w przypadku modeli wodoszczelnych, które mogą czasami w wyniku samodzielnej ingerencji stracić swoje właściwości.

Przechowuj zegarki męskie w odpowiednim opakowaniu

Jak dbać o zegarek automatyczny czy mechaniczny, by zachował idealny wygląd oraz funkcjonalność? Przechowywać go w odpowiedni sposób! Po zdjęciu ich z ręki lepiej nie kłaść takich akcesoriów np. na stole. Łatwo wtedy o wszelkiego rodzaju zarysowania czy nawet i upadek z wysokości, który może okazać się destrukcyjny. Wyróbmy w sobie nawyk, by za każdym razem wkładać zegarek np. do opakowania, które zostało dołączone do zestawu. Jeśli natomiast mamy większą ilość tego typu akcesoriów, zainwestujmy w specjalny organizer. Dzięki temu wszystkie zegarki będą zawsze pod ręką, a dodatkowo będziemy mieć pewność, że nic im nie zagraża.

W przypadku zegarków automatycznych, które do prawidłowego działania potrzebują regularnych ruchów ręki, warto zaopatrzyć się w dedykowane tej roli urządzenie, jakim jest rotomat. To specjalne pudełko, które może pomieścić jeden lub kilka czasomierzy. Imituje ruchy nadgarstka, dzięki czemu zegarek nie przerywa pracy, a jest cały czas nakręcany. To inwestycja w zapobieganie awariom i uszkodzeniom, a tym samym długą żywotność zegarka. W ten sposób będziesz mógł korzystać z tego modelu przez lata, a może nawet przekazać go kolejnemu pokoleniu!

Unikaj bezpośredniego promieniowania słonecznego

Jak dbać o pasek od zegarka jeśli zależy nam na tym, by zegarek pozostał w nienaruszonym stanie przez wiele lat? Warto unikać jego bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Intensywne promieniowanie może nagrzać tarczę i spowodować pęknięcie szybki ochronnej. Dodatkowo na słońcu łatwo uszkodzić pasek. Ten przez ciepło może zacząć tracić swój piękny kolor, a nawet zacząć się łuszczyć czy pękać. Nie zostawiajmy zatem nigdy zegarka na słońcu, szczególnie na dłuższą niż kilka minut chwilę. 

Korzystaj zegarka zgodnie z jego przeznaczeniem i weź pod uwagę jego możliwości

Ostatni element istotny dla kwestii tego, jak dbać o zegarek, to po prostu użytkowanie go w odpowiedni sposób. Dlatego, jeśli dopiero szukasz czasomierza dla siebie, przed zakupem warto zastanowić się, jaki model będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Przykładowo jeśli potrzebujesz czasomierza, który będzie Ci towarzyszył w pracy w wymagających warunkach, gdzie będzie narażony na uszkodzenia, świetnie sprawdzi się np. odporny na wstrząsy i wykonany z wytrzymałych komponentów G-Shock japońskiej marki Casio. Nie możesz wymagać takich funkcji od klasycznego zegarka, bo szybko może on ulec zniszczeniu. Jeśli już masz zegarek i zastanawiasz się, jak o niego dbać, użytkowanie go zgodnie z zasadami wskazanymi przez producenta będzie najlepszym ze sposobów.

5/5 - (1 vote)
Kategorie
Moda i odzież

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *