Jak zrobić ogrodzenie z siatki? Poradnik krok po kroku

Napisane przez
ogrodzenie z siatki wokół działki

Szybkie, tanie i solidne ogrodzenie działki? To możliwe, jeśli zdecydujesz się na siatkę ogrodzeniową. W dodatku możesz sporo zaoszczędzić na ekipie montażowej – siatkę bez problemu zainstalujesz bowiem na działce samodzielnie. Jak zrobić ogrodzenie z siatki? Poprowadzimy Cię przez montaż ogrodzenia z siatki krok po kroku.

Krok 1. Planowanie przebiegu ogrodzenia

Na początek dokładnie zaplanuj przebieg przyszłego ogrodzenia. Najlepiej wstępnie wyznaczyć je palikami, które wbijesz w miejscu na najważniejsze słupki. Między palikami rozwiń sznurek.

Przy wyznaczaniu przebiegu ogrodzenia oszacujesz potrzebną długość siatki i liczbę słupków. Sprawdzisz też, co dokładnie znajduje się w linii ogrodzenia. Wyznacz ją tak, by siatka i wszystkie towarzyszące jej elementy znajdowały się przy granicy działki, ale w całości po Twojej stronie.

Krok 2. Przygotowanie terenu

Kiedy wiesz już, którędy będzie przebiegać ogrodzenie, oczyść teren i przygotuj go tak, by dało się na nim swobodnie pracować. Może trzeba będzie usunąć śmieci czy przesunąć jakieś sprzęty, by można było swobodnie pracować?

Miejscami zapewne potrzebne będzie delikatne wyrównanie terenu. Wówczas możesz tu i ówdzie nieco nadsypać ziemi czy kamieni. Co innego, kiedy na działce jest spory spadek. Wówczas prace wyrównawcze nie mają sensu. Jak zrobić ogrodzenie na skarpie? Trzeba zdecydować się na metodę schodkową.

Krok 3. Wykopanie dołków

Kolejny krok to wykopanie dołków pod słupki ogrodzeniowe. Przyjmuje się, że powinny się znajdować w odstępach około 2,5 metra. Dołki wykop łopatą bądź wiertnicą, jeśli masz dostęp do takiego sprzętu. Najlepiej wkopać się na głębokość przemarzania gruntu. Wynosi od 80 do 140 centymetrów, w zależności od regionu. Średnica otworu powinna wynosić 30-40 cm.

Krok 4. Osadzenie słupków ogrodzeniowych

W przygotowanych dołkach należy osadzić słupki. Ustaw je na środku otworu, by odległość słupka od krawędzi wynosiła kilkanaście centymetrów. Co ważne, zadbaj, by je odpowiednio wypoziomować. Możesz dodatkowo ustabilizować je podporą lub obłożyć kamieniami.

Następnie zalej otwory betonem. Możesz do tego wykorzystać klasyczny beton przygotowany wcześniej w betoniarce lub zaprawę szybkoschnącą. Po zalaniu otworu betonem jeszcze raz sprawdź, czy słupki trzymają pion.

Krok 5. Montaż siatki ogrodzeniowej

Po zalaniu słupków trzeba poczekać, aż beton się zwiąże. Zwykle wystarczą na to dwa lub trzy dni. Potem można przystąpić do właściwego montażu siatki. Na tym etapie potrzebne będą akcesoria ogrodzeniowe – do słupków trzeba wkręcić śruby oczkowe, a na nich zamontować druty naciągowe. Na niższych ogrodzeniach wystarczą dwa, na wyższych trzy.

Potem przez śruby przeciąga się pręty, którymi przytwierdza się siatkę. Rozwiń ją w oparciu o druty naciągowe. Pamiętaj, by była dobrze naciągnięta, ale nie przesadzaj – jej oczka nie mogą się rozciągać. To zmniejszyłoby wytrzymałość drutu. Na słupkach pośrednich przymocuj siatkę drutem wiązałkowym. Podobnie zrób co kilkanaście centymetrów przy drutach naciągowych.

Podsumowanie: jak zrobić ogrodzenie z siatki, by było stabilne?

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić ogrodzenie z siatki, wykonaj opisane powyżej kroki. Zaplanuj przebieg ogrodzenia, oczyść i przygotuj teren, wykop dołki, a potem osadź w nich słupki ogrodzeniowe. Wówczas możesz przystąpić do właściwego mocowania siatki. Jeśli dokładnie i sumiennie wykonasz wszystkie czynności, ogrodzenie będzie stabilne i przetrwa lata.

Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *